Берарський султанат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Берарський султанат
Султанат
Бахмані Flag
1490 – 1572 Ахмеднагарський султанат
Столиця Еллічпур
Релігії Іслам
Форма правління Монархія
Історія
 - Заснування 1490
 - Захоплення 1572

Берарський султанат або Держава Імад-шахів — султанат, що існував у 14901572 роках в Деккані (Індія). Керувався правителями з династії Імад-шахів. Султанат заснував бахманідський військовик Фатхулла Імад-уль-Малк. Протягом всього існування боровся з сусідніми султанами Біджапура та Ахмеднагару. У 1572 році було завойовано останнім.

Історія

[ред. | ред. код]

З занепадом у 1480-х років Бахманідського султанату, один з військовиків та очільник залоги у фортеці Гавіл Фатхулла, що носив титул імад-уль-Мулька (індус, що перейшов в іслам), разом з іншими впливовими військовиками та феодалами значно посилився. після остаточного розпаду державі Бахмані, він зумів створити власний султанат зі столицею в Еллічпурі. Назва Берарського султанату походить від спотвореної маратхської назви Вархад, чим позначалася частина Деккану.

Із самого початку правителі Берару розпочали активно зовнішню політику вступивши у протистояння з Ахмеднагарський та Біджапурським султанатами. Союзником Берару стала Голконда. Спочатку було приєднано землі на південь від Гавіли. зайнявши значну частину сучасного штату Махараштра.

У 1490-х роках султани приймають титул шаха та укладають союз з султаном Гуджарату, а потім Мальви, спрямованих проти Ахмеднагару та Хандеського султанату. У 1504 році султана Ала-уд-дін спільно з Гуджарату відбив напад Малік Ахмада Нізам-шаха I, султанат Ахмеднагару. Проте у 1527 році Берар зазнав поразки від Ахмеднагару, який захопив західну частину султанату.

В подальшому султани Берару з огляду на слабкість своїх військ намагалися маневрувати між усіма державами Декану. За цих умов султани Берару переходять до оборони володінь, вступаючи в союз з Віджаянагарською імперією, в розрахунку, що та стримує сусідів Берару. Проте під впливом сановника Туфал-хана 1565 року султан Бурхан брав участь у битві при Талікоті, де Віджаянагару було завдано нищівної поразки.

У 1568 році султана Бурхан Імад-шаха було повалено власним військовиком Туфал-хана, що надало привід Ахмеднагарському султанату втрутитися у справи Берару начебто для звільнення колишнього правителя та відновлення правлячої династії. Зрештою у 1572 році Туфал-хана переможено та повалено, а 1574 року Берарський султанат приєднано до Ахмеднагару.

Султани

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Harun Khan Sherwani, The Bahmanis of the Deccan, Hayderabad, 1953
  • Sen, Sailendra (2013). A Textbook of Medieval Indian History. Primus Books. pp. 117—119. ISBN 978-9-38060-734-4.
  • Berar Sultanate