Берджес-Шейл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Берджес-Шейл

Берджес-Шейл (англ. Burgess Shale Formation), або берджеські сланцісланцева формація в канадській частині Скелястих гір на території провінції Британська Колумбія, на перевалі Берджес, в даний час знаходиться в Національному парку Йохо. Є одним з найбагатших у світі[1] і найкращим в своєму роді[2][3] місць знахідок залишків організмів кембрійського періоду. Тобто, належить до кембрійських лагерштеттів.

Рештки організмів в Берджеських сланцях вперше виявив палеонтолог Чарльз Дулітл Уолкотт 31 серпня 1909 р. У 1910 р. він повернувся туди разом з сином і почав розкопки біля місцевості, що отримала назву Хребет копалин (Fossil Ridge). Він повертався на розкопки щороку аж до 1924 р. - до того часу, коли йому виповнилося вже 74 роки, він виявив понад 65 тисяч зразків. Описом цих зразків Уолкотт був зайнятий до самої своєї смерті в 1927 р. Помилкою Уолкотта було те, що він намагався помістити всіх викопних тварин у сучасні таксони, і з теперішнього погляду це інколи виглядає курйозно. Лише в 1962 р. стався фундаментальний перегляд класифікації берджеських решток, який зробив Альберто Симонетта. Це призвело до нового вибуху інтересу до місцевості, оскільки з'ясувалося, що багато відкритих організмів є щось нове, раніше невідоме.

Кількість виявлених у формації палеонтологічних решток настільки велика, що в ужиток увійшов термін «фауна Берджес-Шейл».

Берджес-Шейл є частиною формації Стефан (англ. Stephen Formation). Має потужність близько 160 м. Довжина простирання 50 км. Вони складаються з чорного і темно-сірого менілітового і глинистого сланцю, утворюючи шари з середньою товщиною 30 мм. Ці морські відкладення, було утворено біля підніжжя підводної вапнякової скелі. Під час орогенезу в пізній крейді їх було піднято на висоту близько 2500 метрів над рівнем моря.

Фауна (більше 140 таксонів) в основному представлена різними членистоногими: Marrella, Canadaspis, Olenoides, також присутні губкиChoia, пріапулідиOttoia, морські пераThaumaptilon, оніхофориHallucigenia, Aysheaia, кільчасті червиCanadia; EldonioideaDinomischus, організми неясного систематичного положення — наприклад, Wiwaxia, Siphusauctum. Також в Берджес-Шейл знайдені найдавніші рештки хордових (Pikaia та Metaspriggina).

Примітки[ред.ред. код]

  1. Gabbott, Sarah E. (2001). Exceptional Preservation. Encyclopedia of Life Sciences. doi:10.1038/npg.els.0001622. 
  2. DOI:10.1038/460952a
    Цитування заповнять автоматично через кілька хвилин. Ви можете запрохати заповнення поза чергою або заповнити вручну
  3. Butterfield, N.J. (2006). Hooking some stem-group" worms": fossil lophotrochozoans in the Burgess Shale. Bioessays 28 (12). с. 1161–6. PMID 17120226. doi:10.1002/bies.20507.