Берлін Александерплац

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Берлін Александерплац
Дата створення / заснування 1927
Зображення
Назва нім. Berlin Alexanderplatz
Похідна робота Berlin Alexanderplatzd і Берлін-Александерплац (фільм)
Головний предмет твору злочин, Берлін, Веймарська республіка, 1920-ті, в'язниця і бідність
Формат творчої роботи роман
Видання або переклади Q120531754? і Q120532002?
Творець Альфред Деблін
Автор Альфред Деблін
Країна походження  Німеччина
Мова твору або назви німецька
Дата публікації 1929
Події розгортаються в місцевості Берлін

«Берлін Александерплац» (нім. Berlin Alexanderplatz) — найвідоміший роман німецького письменника Альфреда Дебліна, який опублікувало 1929 року видавництво С. Фішер. Роман вважається одним з головних творів німецького модерну[1]. Роман вирізняється експресіоністською манерою письма, новаторською будовою, знаменитою монтажною технікою та в певних епізодах своєрідним німецьким варіантом «потоку свідомості». Роман «Берлін Александерплац» часто порівнюють з такими творами, як «Улісс» Джеймс Джойса та «Мангеттен Трансфер» Джона Дос Пассоса[2][3].

Сюжет

[ред. | ред. код]

У романі описується історія життя Франца Біберкопфа, колишнього вантажника й цементника, який відсидів 4 роки в Теґельській в'язниці Берліна за ненавмисне вбивство своєї дівчини. Біберкопф тиняється Берліном і спершу намагається "бути порядним", проте йому складно забути про скоєне й повернутися до нормального життя. Він випадково потрапляє у банду грабіжників й під час втечі на автомобілі ледь не гине від рук свого друга Райнгольда та його поплічників. Дивом врятувавшись, він залишається інвалідом. Розрадою його життя стає берлінська проститутка Міца. Біберкопф знову приєднується до банди, до якої належить і його друг чи то ворог Райнгольд. Райнгольд хоче остаточно знищити Біберкопфа і вбиває Міцу. Підозра падає на Біберкопфа. Коли Біберкопф дізнається про вбивство Міци, то зазнає сильного шоку. Його доправляють в психіатричну лікарню. Перебуваючи за крок від смерті, Біберкопфу вдається вижити. Він стає новою людиною і наймається на роботу нічним вахтером.

Український переклад

[ред. | ред. код]

Повний український переклад роману Дебліна «Берлін Александерплац» опублікувало видавництво Жупанського у вересні 2019 року.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Sabine Schneider: Alfred Döblin: Berlin Alexanderplatz. Die Geschichte vom Franz Biberkopf. In: Sabine Schneider (Hrsg.): Lektüren für das 21. Jahrhundert. Klassiker und Bestseller der deutschen Literatur von 1900 bis heute. Königshausen & Neumann, Würzburg 2005, ISBN 3-8260-3004-4, S. 49.
  2. Helmuth Kiesel: Geschichte der literarischen Moderne. Sprache, Ästhetik, Dichtung im Zwanzigsten Jahrhundert. C.H. Beck, München 2004, ISBN 3-406-51145-7, S. 325.
  3. Sabine Schneider: Alfred Döblin: Berlin Alexanderplatz. Die Geschichte vom Franz Biberkopf. In: Sabine Schneider (Hrsg.): Lektüren für das 21. Jahrhundert. Klassiker und Bestseller der deutschen Literatur von 1900 bis heute. Königshausen & Neumann, Würzburg 2005, ISBN 3-8260-3004-4, S. 41.

Посилання

[ред. | ред. код]