Бернштейн Сергій Натанович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сергій Натанович Бернштейн
Sergei Natanowitsch Bernstein.jpg
Народився 22 лютого (5 березня) 1880(1880-03-05)
Одеса, Російська імперія
Помер 26 жовтня 1968(1968-10-26) (88 років)
Москва, РРФСР
Громадянство СРСР СРСР
Національність єврей
Alma mater Сорбонна
Галузь наукових інтересів Математика
Заклад Академія наук СРСР
Вчене звання професор
Науковий керівник Еміль Пікар і Давид Гільберт
Член Національна академія наук України, Російська академія наук, Академія наук СРСР і Французька академія наук
Нагороди
Сталінська премія Орден Леніна Орден Трудового Червоного Прапора

Сергі́й Ната́нович Бернште́йн (*22 лютого (5 березня) 1880(18800305), Одеса, Російська імперія — †26 жовтня 1968, Москва, РРФСР) — радянський математик; член АН УРСР, АН СРСР, Паризької АН, професор Харківського університету, творець наукової школи, засновник і директор Українського інституту математичних наук у Харкові; понад 250 праць українською, німецькою, французькою мовами про диференціальні рівняння, теорію наближення функцій та теорію ймовірностей (зокрема, її аксіоматичне обґрунтування).

Біографія[ред.ред. код]

Навчався в університеті Сорбонна (Париж, 18991904), де в 1904 році захистив докторську дисертацію про розв'язання 19-ї проблеми Гільберта.

У 1907-33 — викладав у Харківському університеті.

У 19331941 роках професор Ленінградського політехнічного інституту і ЛДУ, з 1935 працював у Математичному інституті АН СРСР. Іноземний член Паризької АН (1955).

Праці[ред.ред. код]

Основні роботи відносяться до теорії диференціальних рівнянь, теорії функцій і теорії ймовірностей. Він знайшов умови аналітичності розвязків рівнянь 2-го порядку еліптичного і параболічного типів, розроблені нові методи розвязання граничних задач для нелінійних рівнянь еліптичного типу. Продовжуючи і розвиваючи ідеї П. Л. Чебишова про наближення функцій многочленами, Бернштейн і його учні створили нову галузь теорії функцій — конструктивну теорію функцій. У теорії імовірностей Бернштейн розробив першу (1917) аксіоматику, продовжив і в деякому відношенні завершив дослідження петербурзької школи Чебишева — Маркова по граничних теоремах, розробив теорію слабозалежних величин, досліджував стохастичні диференційні рівняння і вказав на ряд застосувань ймовірнісних методів у фізиці, статистиці і біології.

Автор «Курсу теорії ймовірностей», який визнаний видатним явищем у світовій теоретико-ймовірнісній літературі.

Відзнаки і нагороди[ред.ред. код]

С. Бернштейн — лауреат премій Бельгійської Академії наук (1911), Паризької Академії наук (1920). Сталінська премія (1942). Нагороджений 2 орденами Леніна, орденом Трудового Червоного Прапора, а також медалями.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Віталій Абліцов „Галактика «Україна». Українська діаспора: видатні постаті“ — К.: КИТ, 2007. — 436 с.

Посилання[ред.ред. код]