Битва Александра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Битва Александра
нім. Die Alexanderschlacht
Albrecht Altdorfer, The Battle of Alexander at Issus.jpg
Автор Альбрехт Альтдорфер
Час створення 1529
Матеріал олія на полотні
Місцезнаходження Стара пінакотека (Мюнхен)
Alexanderschlacht (Alexander).jpg
фрагмент: Александр Македонський

Битва Александра, іноді Битва Александра при Іссі — картина німецького художника Альбрехта Альтдорфера, найвідоміша з його робіт, написана 1529 року. Картина також відома під назвою «Битва при Іссі». Зберігається у Старій Мюнхенській пінакотеці.

У битві між арміями Александра Македонського та перського царя Дарія ІІІ, яка відбулася в 333 до н. е. у Сирії, перси зазнали поразки. Глядача, перш за все, вражає контраст між невеликим розміром картини і грандіозністю видовища. З висоти пташиного льоту відкривається морський берег і тісна місцина, де бореться безліч маленьких фігурок. Хід битви можна легко зрозуміти — перемагає військо, що знаходиться справа. Це військо Александра Македонського: на їхніх прапорах зображений грифон — легендарний герб Македонського царства.

Проте це зміст лише нижньої частини картини. Сцена битви нагадує мурашник на фоні моря, далеких гір і вечірнього неба. Сонце сідає, і все яскравіше видно місячний серп. Сонце і місяць, що з'явилися на небі одночасно — символ події всесвітнього значення. День та ніч ведуть боротьбу не менш драматичну, ніж люди на землі.

Альтдорферу незнайома впевненість середньовічного люду у безсумнівній правоті однієї з воюючих сторін. Світом картини Альтдорфера керує не всесильний Творець, але й сліпа Доля — в цьому схожість творчості Альтдорфера з мистецтвом Нового часу.

Посилання[ред.ред. код]