Битва біля пірамід

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Битва при пірамідах
Єгипетська кампанія
«Битва біля пірамід», Луї Франсуа Лежен, 1808 р.

«Битва біля пірамід», Луї Франсуа Лежен, 1808 р.
Координати: 30°04′ пн. ш. 31°12′ сх. д. / 30.067° пн. ш. 31.200° сх. д. / 30.067; 31.200
Дата: 21 липня 1798 року
Місце: Ембаба, біля Каїра
Результат: перемога французького війська
Сторони
Франція Французька республіка Османська імперія Османська імперія
Командувачі
Наполеон Бонапарт Мурад Бей
Військові сили
20 000 (загалом)
3 000 (кавалерія)
17 000 (піхота)
близько 25 000
Втрати
29 убитих, 300 поранених до 6000 мамелюків, кілька тисяч піхотинців

Битва при пірамідах, також відома як битва при Ембабе — найголовніша битва Єгипетської кампанії, відбулася 21 липня 1798 року. Французькі війська, чисельністю близько 20 000 вояків, очолювані Наполеоном Бонапартом розбили турецько-єгипетську армію під командуванням Мурад Бея та Ібрагім Бея. Битва закінчилась абсолютною перемогою французьких військ та розгромом мамелюків.

Передісторія[ред. | ред. код]

Після висадки у Єгипті й захоплення Александрії, французьке військо прямувало до Каїра. Бонапарт оголосив звернення до єгиптян, у якому запевняв у звільненні від влади мамелюків. 13 липня біля селища Шубрахіт сталося бойове зіткнення між французами та мамелюками, що закінчилось повною перемогою перших. Недалеко від єгипетської столиці (10 км) і за 25 км від пірамід у Гізі вони зустрілись із армією мамелюків. Тут Наполеон звернувся до свого війська: «Солдати, пам'ятайте, 40 віків історії дивляться на вас із висоти цих монументів.»

Хід битви[ред. | ред. код]

Наполеон розділив свої сили (20 тисяч солдат) на 5 каре під командуванням Луї Дезе, Жана Реньє, Луї-Андре Бона, Шарля Дюгуа та Оноре Віаля. Припаси та кавалерія були розміщені усередині каре, артилерія розставлена по кутам. Основною силою османсько-єгипетської армії була кіннота мамелюків (6 000 вояків). Піхота (15 000) була слабо підготовленою й наспіх зібрана із селян. Лівий фланг французів був упертий у Ніл. Обидва фланги виступали уперед, нагадуючи форму півмісяця, що дозволяло оточувати єгипетські сили. Правий фланг Мурад Бея був упертий у поселення Ембабе, добре укріпленою піхотою та 40 гарматами, знятими із кораблів; на протилежному флангу, у пустелі розверталася кавалерія.

Близько 15:30 кіннота Мурад Бея здійснила кавалерійський ривок на французькі позиції. Французи відкрили залп із гармат й мушкетів, більшість мамелюків гинула, не доходячи до французьких бойових позицій, решту було заколото штиками. Деякі із відважних беїв вирішили напасти на каре Дезе й ненадовго вдалось прорвати бойовий порядок французів, однак французькі піхотинці змогли їх оточити.

Тим часом дивізія Бона штурмували табір у Ембабе, єгиптяни опинились оточеними, значна їх частина намагалися переплисти через Ніл, однак більшість потонула. Усі спроби Мурад Бея прорватися до поселення закінчились невдачею, й він був змушений відступити із рештками мамелюків, попередньо віддавши наказ спалити єгипетські судна. Французам дісталась припаси та артилерія єгиптян.

«Наполеон перемагає мамелюків у битві біля пірамід», Джордж Крукшенк

Наполеон повідомив про втрату 29 вбитих та 260 поранених. Втрати єгиптян оцінюють до 6000 із корпусу мамелюків, та кілька тисяч піхотинців. Мурад Бей із загоном в 3000 воїнів відступив до Верхнього Єгипту, де займався партизанською війною.

Наслідки[ред. | ред. код]

Битва біля пірамід

Після бою закінчилось закінчилось панування мамелюків у Єгипті. Жителі Каїра відчинили ворота французьким військам. Після розгрому французького флоту адміралом Гораціо Нельсоном у битві при Абукірі французька армія опинилася у пастці.

Джерела[ред. | ред. код]