Битва за Багдад (1917)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Битва за Багдад
Основний конфлікт: Перша світова війна
Meso-WW1-5.jpg
Бої на підступах до Багдаду
Дата 8 - 11 березня 1917 року
Місце Багдад, Месопотамія (суч. Ірак)
Результат перемога британських військ
Противники
British Raj Red Ensign.svg Британська Індія Ottoman Flag.svg Османська імперія


Командувачі
Flag of the United Kingdom.svg Стенлі Мод Ottoman Flag.svg Халіль Кут


Сили сторін
50 000 осіб 25 000 осіб


Військові втрати
невідомі (легкі втрати) більше 9000 полонених


Битва за Багдад — військова операція проведена в період з 8 по 11 березня 1917 року, під час Першої світової війни, в ході якої британські війська зуміли завдати поразки турецьким військам і захопити важливий населений пункт в Месопотамії Багдад.

Передісторія[ред. | ред. код]

Після того, як англійські війська капітулювали в Куті 29 квітня 1916 року, британські війська в Месопотамії вимагали відновлення і реорганізації. Був призначений новий командувач британськими військами в Месопотамії генерал Стенлі Мод. Новому командиру було доручено відновити боєздатність армії і почати активні дії проти турецьких військ в Іраку. Кінець 1916 року генерал Мод присвятив відновленню боєздатності англійської армії в Месопотамії. В основному британські війська в Іраку складалися з індійських військ. Індійські підрозділи прибували по морю з Індії в Басру.

Наступ на Багдад[ред. | ред. код]

Наступ британців почався 13 грудня 1916 року. Генерал Мод мав у своєму розпорядженні 50 000 навчених і оснащених солдатів і офіцерів. Турецькими військами в Іраку командував Халіл Кут, під керівництвом якого було 25 000 солдатів і офіцерів. Наступ британці вели по обох берегах річки Тигр. В ході просування британці натикалися на укріплені позиції османських військ. Так, наприклад, вони з 6 січня по 19 січня 1917 року штурмували укріплену позицію турків Хадаїри. Після запеклих боїв і штурму ряду оборонних позицій османської армії, до кінця лютого британці підійшли до Ель-Куту. Після чого англійці здійснили штурм міста і 24 лютого захопили його. Однак турецький генерал Карабекір не повторив помилки англійського генерала Таусенда і зумів вивести турецькі війська з міста, не давши можливості англійським військам замкнути турків у «пастку».

Бої за Багдад[ред. | ред. код]

Наступ в напрямку Багдада британці відновили 5 березня. Через три дні індійські війська досягли околиць Багдада на річці Діяла. Халіл Кут прийняв рішення захищати місто біля злиття річок Діяла і Тигр, південніше міста. Перші атаки 9 березня на османські позиції не принесли належного результату. Османські війська запекло пручалися. Після цього генерал Мод прийняв рішення перекинути основні сили на північ, обійти турецькі війська і атакувати місто з незахищеною боку. У свою чергу, Халіль-паша прийняв рішення перекидати свої війська паралельно британським на іншому березі Діяли. Однак 10 березня британські сили несподівано атакували турків і завдали їм відчутних втрат. Після цього Халіль-паша віддає наказ відступати турецькій армії з Багдаду в північному напрямку. Влада Османської імперії прийняла рішення про евакуацію Багдада о 8 годині вечора 10 березня. Однак взяти ситуацію під контроль турецькому командуванню не вдалося, і вже 11 березня, переслідуючи відступаючі османські війська, британці увійшли в Багдад. Відступ перетворився на втечу розрізнених турецьких підрозділів. В результаті цього близько 9000 турецьких солдатів потрапило у британський полон.

11 березня британські війська на чолі з генералом Модом увійшли в Багдад. Британські війська були доброзичливо зустрінуті місцевим населенням. Через тиждень після захоплення міста генерал Мод видав документ, в якому говорилося: «Наші війська вступають у ваші міста і землі як визволителі, а не як завойовники або вороги».

Наслідки[ред. | ред. код]

Захоплення Багдада стало важливою перемогою англійців і чутливою поразкою Османської імперії. Престиж британської армії після капітуляції Ель-Кута був частково відновлений. Турецьке командування було змушене припинити операції в Персії і почати формування групи військ для запобігання британського наступу в напрямку Мосула. Османська провінція з центром у Багдаді стала першою провінцією, яка перейшла під контроль британської армії. Генерал-губернатором в Месопотамії був призначений генерал Мод. Оскільки основними військами Британії в цій операції були індійські, уряд Британської Індії намагався створити власну адміністрацію в Месопотамії. У підсумку в Басрі була створена британська адміністрація, а в Багдаді місцева арабська.

Література[ред. | ред. код]

  • Duffy, M. The Capture of Baghdad. — The First World War. — 2002.
  • Fromkin, D A Peace to End All Peace: The Fall of the Ottoman Empire and the Creation of the Modern Middle East. — The First World War. — New York: Henry Holt and Company, 2001.

Посилання[ред. | ред. код]