Битва за Нарвік

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Битва за Нарвік
Норвезька кампанія
Операція «Везерюбунг»
Палаючий Нарвік. 2 червня 1940

Палаючий Нарвік. 2 червня 1940
Координати: 68°25′14″ пн. ш. 17°33′36″ сх. д. / 68.42055555558378899° пн. ш. 17.56000000002777739° сх. д. / 68.42055555558378899; 17.56000000002777739
Дата: 9 квітня — 8 червня 1940
Місце: Нарвік, Норвегія
Результат: серія наземних та морських битв з перемінним успіхом, заключна перемога нацистської Німеччини й опанування важливим регіоном
Територіальні зміни: захоплення німецькими військами Нарвіку
Сторони
Країни Осі:
Третій Рейх Третій Рейх
Союзники:
Норвегія Норвегія
Велика Британія Велика Британія
Франція Франція
Польща Польща
Командувачі
Третій Рейх Едуард Дітль
Третій Рейх Фрідріх Бонте
Третій Рейх Еріх Бей
Норвегія Одд Ісаахсен Вілош
Велика Британія В.Вітворт
Велика Британія Б.Вобартон-Лі
Франція Антуан Бетуа
Польща Зигмунт Богуш-Шишко
Норвезьке місто Нарвік та його околиці, де розігралися основні події битви
Карта першої морської битви біля Нарвіку 10 квітня 1940 року

Битва за Нарвік (9 квітня — 8 червня 1940) — серія битв та сутичок між норвезькими збройними силами та військами західних союзників з військами нацистської Німеччини в районі норвезького морського порту Нарвік та навколишніх водах фіордів у ході операції «Везерюбунг» під час Другої світової війни.

Бої, що велися за Нарвік, тривали з 9 квітня по 8 червня 1940 року, й поділялися на морську фазу битви, що відбулася в акваторії Офотфіорд та наземну складову, коли бойові дії йшли в околицях міста Нарвіка й прилеглого до нього Норвезького скельного масиву.

Дві морські битви, що сталися в Офотфіорді 10 квітня та 13 квітня, велися між британським Королівським флотом і ВМС Німеччини (Крігсмаріне), водночас, двомісячні бої на суходолі велися між норвезькими, французькими, британськими та польськими військами проти німецьких гірських військ, що висадилися на початку кампанії на узбережжя Норвегії, а також екіпажами бойових кораблів Крігсмаріне, що зазнали аварії або були потоплені союзниками, та німецькими парашутистами зі складу 7-ї повітряної дивізії Люфтваффе. Німецький флот зазнав поразки в битвах на морі, контроль над містом Нарвік був практично втрачений, й німці змушені були відступити вглиб території Норвегії у бік шведського кордону. Однак, урешті-решт німецькі війська здобули перемогу через те, що союзники, після початку битви у Франції, у червні 1940 змушені були евакуювати свої війська з Північної Європи та перекинути їх до континенту.

Норвезький морський порт Нарвік — один з небагатьох незамерзлих портів у Північній Атлантиці, через який проходила транспортна магістраль з доставки на узбережжя залізницею від Кіруни у Швеції залізної руди. Обидві протиборчі у війні сторони були вкрай зацікавлені в забезпеченні цих поставок залізної руди для своїх потреб й не допустити такої можливості для супротивника. Через зіткнення важливих економічних інтересів у передмістях норвезького міста розігралася одна з перших масштабних битв Другої світової війни, після вторгнення в Польщу[1].

До вторгнення Німеччини, британські війська розглядали Нарвік, як найвірогідніше місце висадки та базування експедиційних сил, щоб допомогти Фінляндії в Зимовій війні, яку та вела проти Радянського Союзу. Зосередження таких сил у північному регіоні надавало значного потенціалу зі здобуття контролю над шведськими шахтами і створення надійного форпосту союзних військ на півночі Європи.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Відео[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Виноски
Джерела
  1. Narvik Naval Battle [Архівовано 7 травня 2005 у Wayback Machine.] — A BBC article