Битва за Сухумі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Битва за Сухумі
Грузино-абхазька війна
Дата: 1627 вересня 1993
Місце: Грузія / Абхазія, Сухумський район, Сухумі
Результат: Перемога абхазьких військ, подальший розвиток наступу до державного кордону по р. Інгурі.
Етнічні чистки грузинського населення
Сторони
Абхазія: Грузія:
Командувачі
Абхазія Владислав Ардзинба
Абхазія Султан Сосналієв
Шаміль Басаєв
Грузія Едуард Шеварднадзе
Грузія Жиулі Шартава
Грузія Гено Адамія
Військові сили
один батальйон [джерело?] кілька тисяч комбатантів [джерело?]
Втрати
* Всі члени грузинської адміністрації Абхазії страчені.
  • Невідоме число загальних жертв серед цивільного населення (протягом усього конфлікту було вбито 10 000 — 30 000 етнічних грузин)
  • 50 000 (в основному грузини) втекли з міста після подій[1].
невідомо

Битва за Сухумі або Різанина у Сухумі[2] (груз. სოხუმის დაცემა) — події 1627 вересня 1993 року, що мали місце в ході грузино-абхазької війни. В ході боїв контроль над містом перейшов від сил Грузії до сил Республіки Абхазія.

Хід подій[ред. | ред. код]

16 вересня 1993 року сили, які виступали за відокремлення Абхазії від Грузії, порушили встановлене раніше перемир'я (слід підкреслити, що грузинські сили також порушували перемир'я обстрілами[джерело?]), ініціатором якого виступала ООН, а гарантом — Російська Федерація, і приступили до штурму Сухумі, з якого в рамках перемир'я були виведені грузинські танки і важка артилерія. В операції брали участь абхазькі формування, загони Конфедерації гірських народів Кавказу, козаки тощо. Протягом дня 27 вересня грузинські підрозділи залишили більшу частину міста і відступили до будівлі уряду Абхазії, яку потім також було захоплено абхазькими силами.

Масові вбивства[ред. | ред. код]

27 вересня 1993 року, після двогодинного бою біля будівлі Ради міністрів, абхазами були захоплені і потім розстріляні без суду співробітники прогрузинського уряду Абхазії: голова Ради міністрів Абхазії Жиулі (Жюлі) Шартава, державний радник Вахтанг Гегелашвілі, співробітник Радміну Сумбат Саакян, міністр промисловості Рауль Ешба, мер Сухумі Гурам Габескірія, голова прес-центру Олександр Берулава тощо[3]

Окремі абхазькі і кавказькі бійці виявляли неймовірну жорстокість у ставленні до цивільного населення: зі слів письменника Тамаза Надареішвилі, в Сухумі була зґвалтована, жорстоко вбита і розчленована дівчина, поруч з останками якої залишили записку: «Як ці частини тіла більше не поєднати, так і Абхазії з Грузією не будуть більше разом»[4].

Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Human Rights Watch, GEORGIA/ABKHAZIA: VIOLATIONS OF THE LAWS OF WAR AND RUSSIA'S ROLE IN THE CONFLICT [Архівовано 25 листопада 2015 у Wayback Machine.], March 1995
  2. Definition by: State Department, Country Reports on Human Rights Practices for 1993, February 1994
  3. Завесой молчания окружена участь его товарищей. Архів оригіналу за 12 травня 2019. Процитовано 7 травня 2019. 
  4. Nadareishvili, Tamaz. Genocide in Abkhazia. Tbilisi: Samshoblo, 1997, p 94

Посилання[ред. | ред. код]