Битва за Тонне

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Битва за Тонне
Імджинська війна
Оборона Тоннэ (1592).jpg
Оборона Тонне (корейська картина, 1760)
Дата: 2526 травня[1] 1592
Місце: фортеця Тонне, провінція Кьонсан, Корея
Результат: Перемога Японії
Сторони
Командувачі
Конісі Юкінаґа
Со Йосітосі
Сон Санхьон
Лі Как
Чо Юнгьо
Пак Чхон
Військові сили
15 000 — 18 000 вояків 4 000 — 8 000 вояків
Втрати
100 убитих
400 поранених
3 000 убитих
500 полонених

Битва за Тонне (кор. 東莱城戰鬪, 동래성전투[2], яп. 東莱城の戦い; 2526 травня 1592) — бій, що відбувся між японськими і корейськими військами за контроль над корейською фортецею Тонне на початку Імджинської війни.

Короткі відомості[ред. | ред. код]

Після здобуття Пусану 1-а японська експедиційна армія під командуванням Конісі Юкінаґи повинна була здобути корейську фортецю Тонне щоб встановити цілковитий контроль над південним узбережжям провінції Кьонсан. Фортеця знаходилася на вершині гори і була неприступною. Її гарнізон охороняв дорогу, що вела на північ до Сеула.

25 травня японські сили, що здобули Пусан, підійшли до Тонне і оточили фортецю. Конісі Юкінаґа передав корейському головнокомандувачу Сон Санхьону послання з вимогою: «Бийся якщо хочеш. Якщо не хочеш — дай дорогу[3]» до Сеулу. У відповідь головнокомандувач пустив стрілу з запискою, що влучила у щит Конісі: «Я краще помру, ніж дам вам дорогу[4]».

В цей час на допомогу обложеним поспішав корейський генерал Лі Как, командир усіх збройних сил провінції Кьонсан, але дізнавшись про долю оборонців Пусана, він розвернув військо і отаборився у безпечному місці, за 10 км від фортеці.

Пополудні 25 травня японські війська пішли на штурм Тонне. Незважаючи на погане озброєння і недостатній вишкіл, корейці стримували натиск нападників протягом 8 годин. Вночі 26 травня японці заволоділи усіма воротами фортеці і вирізали усіх військових і цивільних. Головнокомандувач Сон Сахьон поліг у нерівному бою. Вражений мужністю і силою Сона, японський генерал Конісі поховав його з почестями і встановив на його могилі дерев'яну табличку з написом «Вірний захисник».

Дізнавшись про падіння Тонне, генерал Лі Как і його підопічні віткли на північ.

Японці здобули потужну твердиню на корейському півдні і відкрили собі дорогу до Сеула. Разом із Пусаном, Тонне стала базою японських військ, куди прибували продовольство і нові війська з Японії.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. За східним календарем: 15 — 16 числа 4 місяця // Tsuchihashi, Paul Yachita. Japanese Chronological Tables from 601 to 1872 A. D. — Tokyo: Sophia University Press, 1952.
  2. Битва за замок Тонне.
  3. 戰則戰矣 不戰則假道.
  4. 戰死易 假道難.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]