Битва при Джильйо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Битва при Джильйо
Ґвельфи і ґібеліни та Генуезько-Пізанські війни
ChronicaMajora-Giglio1241-MatthewParis-HenryIII(1259).PNG
Битва при Джильйо зображено у хроніці Меджори Метью Паризьким (1259)
Координати: 43°32′52″ пн. ш. 10°13′08″ сх. д. / 43.54800000002777693° пн. ш. 10.219000000027776309° сх. д. / 43.54800000002777693; 10.219000000027776309
Дата: 3 травня 1241
Місце: Ізола-дель-Джильйо, Тірренське море
Результат: перемога імперців
Сторони
Сицилійське королівство
Пізанська республіка
Генуезька республіка
Командувачі
Енцо Сардинський
Уголіно Бузечеріні
Ансалдо де Марі
Джакобо Малоцелло
Військові сили
27 сицилійських і 40 пізанських галер 27 генуезьких галер
Втрати
2000 убитих, зокрема один архієпископ
4000 полонених, зокрема 18 прелатів
три галери потоплено, а 22 захоплено

Морська битва при Джильйо — військовий конфлікт між флотом Священної Римської імперії Фрідріха II та флотом Республіки Генуя в Тірренському морі. Ця подія відбулася 3 травня 1241 року між островами Монте-Крісто та Джильйо в Тосканському архіпелазі та завершилася перемогою Імператорського флоту.

Сицилійський флот Фрідріха II розбив у Джильйо генуезький флот. Метою Римського флоту було перехопити делегацію високопоставлених прелатів з Франції, Іспанії, Англії та Північної Італії, які подорожували з генуезьким флотом на шляху до Риму.

Передумови[ред. | ред. код]

Після перемоги Фрідріха в битві при Кортенуова 1237 року конфлікт розгорівся навесні 1239 року між Папою та імператором щодо питання про Імператорські претензії на владу над містами Ломбардської ліги. Це був відкритий конфлікт, який завершився у друге відрядження імператора — 20 березня 1239 року. З того часу жодна зі сторін не була готова йти на компроміс.

Восени 1240 року Папа видав церковним сановникам Італії, Сицилії, Німеччини, Франції та Іспанії запрошення на раду, яка мала б відбутися на Великдень 1241 року в Римі, для розробки наступних кроків церкви проти імператора. Як король Сицилії, Фрідріх II міг би легко придушити участь сицилійських прелатів, але духовенство інших країн зібралося невдовзі після запрошення для візиту в Рим.

Битва[ред. | ред. код]

Зображення XIV століття

Імператор контролював сухопутний маршрут через центральну Італію і, таким чином, Рим був відрізаний по суші з північною Італією. Рада зібралася в Ніцці, де вона була вперше транспортована флотом Приморської Республіки Генуя на чолі з урядом Ґвельфів у своєму порту. Два легати (представники папи Римського) Джеймс Палестріні та Отто Сан-Нікола вели переговори з генуезцями для подальшого транспортування 32-х озброєних галер морським шляхом у Рим. Фрідріх II, дізнавшись про плани папи Римського, наказав у березні 1241 року Маріно ді Ебуло та Оберто Паллавісіні атакувати Геную по суші.

Імператорові довелося модернізувати свій Сицилійський флот, аби встановити контроль над генуезцями з моря. Імператор мав 27 галер під командуванням його сина Енцо разом з адміралом Ансалдо де Марі. Імператор звернувся за допомогою до Морської Республіки Пізи, яка була конкурентом Генуї і вірною Імператорові. Пізанський флот мав 40 галер під командуванням Уголіно Бузечеріні.

25 квітня Генуезький флот, відпливши від пристані Генуї, вперше попрямував до Портофіно, де вони стояли на якорі декілька днів. Коли екіпаж дізнався про напад Оберто Палавіціно на місто Золачо, вони мали намір прийти на допомогу, але два легати утримували його, скеровуючи екіпаж на якнайшвидше прибуття в Рим. На іншій зупинці в Порто-Венере вони дізналися про союз між сицилійським і пізанським флотом і таким чином між ними та місцем їх призначення опинився ворог. Їм вдалося проминути Пізу, але не непоміченими, так як Імператорський флот вже був між островами Монтекрісто і Джильйо. З бою Метью Париж записано:

« Найкривавіший бій, потім пішов у море між пізанцями, … і генуезці, в битві генуезці були розбиті, і прелати і легати були взяті в полон, за винятком деяких, які були вбиті або потонули. «

У цьому та наступних боях Імператорський флот довів перевагу над генуезцями, особливо над численними пасажирами та їхнім багажем, які б могли вчинити малий опір лише задля уникнення загрози затопленню. Імператорська сторона вдалася до потоплення трьох і викрала 22 галери, вбила 2000 солдатів, матросів і священиків і захопила прелатів.

Наслідки[ред. | ред. код]

Наліт Генуезького флоту мав великий успіх для Імператора Фредеріка II. Майже усі високі сановники ради потрапили в його полон. Серед них були три Папські легати, архієпископи, єпископи й абати. Вони уперше подорожували до Пізи, Сан Мініато і Неаполя. На суднах, яким пощастило уникнути захоплення, були переважно прелати Іспанії. Імператор Фредерік II проголосив власну перемогу, щоб бути судженням Бога і символом проти незаконності його переслідування папою римським Григорієм IX. Комуну Пізи відлучив від церкви папа римський Григорій IX і заборона тривали до 1257 року.

Тільки зі швидкою смертю Папи Римського Григорія IX у серпні 1241 року напруженість ситуації почала знижуватися. Фредерік II звільнив легатів для виборів нового Папи Римського. Проте, як виявилось, новообраний Папа Римський Немовля IV є також непримиренним опонентом, як і його попередник. 1244 року він зайняв своє місце вигнання у безпечному Ліоні, де цього разу збори Першої Ради Ліона таки відбулися, на яких формально скинули Імператора з престолу.

Див. також[ред. | ред. код]