Битва при Каллодені (1746)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Битва при Каллодені
Друге якобітське повстання
Картина «Битва при Каллодені»
Дата16 квітня 1746
МісцеКаллоден, Північна Шотландія, неподалік від м. Інвернесс
Результат Рішуча перемога уряду. Початок занепаду якобітського руху
Сторони
Шотландія Шотландці-якобіти, Прапор Франції Франція Велика Британія Велика Британія
Командувачі
Карл Едвард Стюарт Герцог Вільям Август
Сили
5000-7000
12 гармат
8000-9000
10 гармат
6 мортир
Втрати
Якобіти:
1,500–2,000 вбито чи поранено[1][2]
154 захоплено[1]
Франція:
222 захоплено[1]
240—400 вбито[1]
1000 поранено[1]

Битва при Каллодені (англ. Battle of Culloden) — битва, що відбулася в ході Другого якобітського повстання 16 квітня 1746 року в околицях селища Каллоден у північній Шотландії неподалік від м. Інвернес між шотландським військом претендента на британський престол Карла Едварда Стюарта й урядовими британськими військами відкликаного з материка Вільяма Августа, герцога Камберлендського. Шотландці були розбиті, але сам Карл і залишки його армії змогли врятуватися.

Хід битви

[ред. | ред. код]
План «Битви при Каллодені»
Меморіал «Битви при Каллодені»

Битва відбулась на болотистій, зарослій вересом місцині. Ішов холодний дощ.

Сили сторін були нерівними: шотландці мали близько 5000 війська, урядові війська — 9000.

Шотландці ввійшли до битви змучені невдалим нічним маршем і вишикувалися в 2 лінії — у першій лінії стояли найбоєздатніші кланові полки горян, у другій — батальйони ловлендерів, ірландський і французький контингенти. В обличчя шотландцям дув сильний вітер.

Урядова армія розмістилася на полі в 3 лінії з драгунами позаду та на флангах.

Приблизно о 13:00, після нетривалого артилерійського обстрілу з обох сторін, шотландці перейшли в атаку на ліве крило першої лінії урядових військ на стику двох британських батальйонів. У короткій та рішучій рукопашній сутичці значним силам горян вдалося вклинитися в першу лінію. Але відсутність чіткого командування та ініціятиви призвели до того, що подальшого розвитку цей прорив не отримав. Резерви, вчасно підтягнуті з другої лінії урядової армії, зуміли зупинити прорив, і через 20 хвилин, після нетривалої, але вкрай згубної для шотландців перестрілки праве крило, а потім і вся шотландська армія почали відступ.

Британська кавалерія, переслідуючи втікачів, взяла багато полонених, а поранені шотландці були добиті прямо на полі битви. Утрати шотландців склали близько 1500 чоловік убитими та пораненими, урядові війська втратили 50 чоловік вбитими та 250 пораненими.

Бійня при Каллодені поклала кінець п'ятдесятирічному конфлікту на релігійно-ідеологічному ґрунті в Британії і стала останньою польовою битвою на території острова Велика Британія.

Панорама

[ред. | ред. код]
Панорама поля бою (2007). Прапор на лівому боці вказує на лінії якобітських військ, прапор на правій стороні показує розташування урядових військ.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в г д Pittock (2016).
  2. Harrington (1991), с. 83.

Посилання

[ред. | ред. код]
  • Визначні битви. Каллоден, 1746 (рос.)
  • Site Record for Culloden Moor, Battlefield; Culloden Muir; Culloden Battlefield; Battle Of Culloden. Royal Commission on the Ancient and Historical Monuments of Scotland. (англ.)
  • Culloden Battlefield Memorial Project [Архівовано 27 квітня 2016 у Wayback Machine.] (англ.)
  • Cumberland's dispatch from the battle, published in the London Gazette (англ.)