Битва при Липнику

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Битва при Липнику
Дата20 серпня 1470
МісцеЛіпнік, Молдавія
Результат перемога Молдавії
Сторони
Молдавія Велика Орда
Командувачі
Штефан III Ахмат
Сили
невідомі невідомі
Втрати
незначні значні; брат і син хана полонені

Битва при Липнику (рум. Bătălia de la Lipnic) — битва між військами молдавського господаря Штефана III Великого з одного боку та великоординського хана Ахмата, що відбулася поблизу села Ліпнік 20 серпня 1470 року.

Передумови

[ред. | ред. код]

У серпні 1470 (за іншими даними — 1469) року Ахмат, хан Великої Орди, одного з уламків Золотої Орди, влаштував похід на Польщу, Литву та Молдавське князівство. Дійшовши до Поділля, татари наступали трьома напрямками — на Житомир, Теребовлю та Молдавію, грабуючи все на своєму шляху[1][2].

Хід битви

[ред. | ред. код]

Вершники Штефана III атакували татар зі стрілами, коли вони увійшли до Молдавії. Після цього, пограбувавши країну та взявши тисячі жінок та дітей у полон[3], вони почали відступати, шукаючи місця, щоб переправитися через Дністер. Проте молдавське військо наздогнало їх біля села Ліпнік і вступило з ними в бій. Татарське військо понесло великі втрати і зазнало поразки. Ханський син Емінек потрапив у полон, а його брат загинув під час бою[2][4].

Наслідки

[ред. | ред. код]

Як стверджує польський хроніст Ян Длугош, після битви хан Ахмат надіслав до Штефана III 100 гінців, які, погрожуючи господареві, вимагали видачі ханського сина Емінека з полону. Тоді Штефан III наказав четвертувати Емінека на очах у посланців. Потім 99 зі 100 посланців були страчені. Сотому посланцеві відрубали ніс, а потім його відправили до хана, щоб він розповів про побачене[2].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Stanislaus Sarnicius: Annales Seu De Origine Et Rebus Gestis Polonorum Et Lithuanorum
  2. а б в Batalia de la Lipnic, victoria lui Stefan in spatiul dintre Prut si Nistru. Tanchiștii invizibili (ro-RO) . 12 вересня 2013. Процитовано 19 лютого 2023.
  3. Nicolae Costin in Letopiseţul Ţării Moldovei speaks of 10,000 people
  4. Nicolae Iorga, Istoria lui Ștefan cel Mare, București, Ed. Minerva, 1904, pag. 121—123

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Şerban Papacostea: Relaţiile internaţionale ale Moldovei in vremea lui Ştefan cel Mare.