Битва при Нікополі (1396)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Битва при Нікополі
Османські війни в Європі
Османо-угорські війни
Хрестові походи
Мініатюра з Хроніки Жана Фруассара

Мініатюра з Хроніки Жана Фруассара
Координати: 43°42′21″ пн. ш. 24°53′45″ сх. д. / 43.70583333336077203° пн. ш. 24.89583333336078041° сх. д. / 43.70583333336077203; 24.89583333336078041
Дата: 25 вересня 1396 року
Місце: Никопол, Болгарія
Результат: Переконлива перемога турків, розгром хрестоносців
Сторони
Хрестоносці: Османська імперія Османська імперія
Coat of arms of Moravian Serbia.svg Моравська Сербія
Командувачі
* Coa Hungary Country History (19th Century).svgCoat of arms of Croatia 1495.svg Сигізмунд * Flag of the Ottoman Empire (1844–1922).svg Баязід I Блискавичний
Військові сили
16 тис. осіб 15-17 тис. осіб
Втрати
Більша частина була знищена або захоплена в полон. Втрати мирного населення перед битвою. Середні військові втрати.

Битва при Нікополі — великий бій між об'єднаними силами угорського короля Сигізмунда, Французького королівства, Ордена госпітальєрів та Венеціанської республіки, з одного боку, і військом турецького султана Баязіда I, з іншого. Відбулося 25 вересня 1396 року в північній Болгарії поблизу міста Нікополь. Турецьке військо здобуло переконливу перемогу.

Передісторія[ред. | ред. код]

У XIV віку традиція хрестових походів пішла на спад, тому сторіччя було ознаменовано безліччю незначних хрестових походів, зроблених окремими лицарями і королями. Найбільш значними з них були невдала Туніська кампанія 1390 року (похід в Махдія), а також тривала низка численних конфліктів у Прибалтиці. Після перемоги в Косовому полі у 1389 році турки підпорядкували своїй владі більшу частину Балкан і витіснили візантійців практично звідусіль, змусивши їх задовольнятися лише Константинополем і прилеглими до нього околицями, який пізніше піддавався численним турецьким облогам.

У 1393 році болгарський цар Іван Шишман позбувся своєї столиці Нікополь, зайнятої турками, в той час як його брат, Іван Срацімір, утримав за собою Відін, проте змушений був визнати сюзеренітет турецького султана. В очах болгарських бояр, деспотів та різних незалежних балканських правителів ця ситуація здавалася чудовим шансом змінити становище на свою користь і скинути турецьке панування.

Крім того, межа між християнським світом та зростаючої Османською імперією повільно наближалася до Угорського королівства, над незалежністю якого нависла смертельна загроза. Це змушувало його правителів вдатися до рішучих заходів щодо захисту держави. У свою чергу, Венеціанська республіка також побоювалася зростаючої експансії турецької держави на Балканах, так як можлива в ході війни втрата таких венеціанських володінь, як Морея і Далмація означала падіння впливу Венеції в Адріатичному, Егейському та Іонічному морях. У свою чергу, Генуезька республіка не без підстав побоювалася, що захоплення турками контролю над Дунаєм і чорноморськими протоками боляче вдарить по генуезькії торговельнії монополії над оборотом товарів і торговими шляхами між Європою і Чорним морем, на узбережжі якого розташовувалися багаті генуезькі колонії, такі як Кафа і Синоп. Генуезці також контролювали Галату — цитадель в північній частині Золотого Рогу, обложену турками в 1395 році.

У 1394 році папа Боніфацій IX оголосив новий хрестовий похід проти турків. Однак Велика Схизма завдала величезної шкоди авторитету папства, а тому цей заклик не отримав такого широкого відгуку, як масштабні попередні походи. Важливу роль в організації майбутнього походу зіграла така значна подія, як Столітня війна між англійським королем Річардом II і французьким правителем Карлом VI.

У 1389 році був укладений черговий мир між протиборчими сторонами. У 1395 році Річард II в інтересах закріплення миру запропонував шлюб між собою і дочкою французького короля Ізабеллою. У жовтні 1396 року королі зустрілися на кордоні в Кале обговорити умови подальшого союзу і погодилися продовжити термін дії попереднього мирного договору. Важливим фактором була також участь в поході Бургундії, яка прагнула зміцнити свій авторитет і престиж серед європейських королівств.

Отримавши 120 000 ліврів від Фландрії, Бургундія розпочала підготовку до хрестового походу і в січні 1395 року послала повідомлення угорському королю Сигізмунду із заявою, що Франція готова розглянути прохання угорського короля. У серпні делегація Сигізмунда прибула в Париж, де докладно розповіла про сорокатисячне турецьке військо, грабувавшому та спустошувавшому християнські землі, і від імені угорського короля подали прохання про допомогу.

Карл VI, який домігся миру з Англією, відповів, що на його плечах, як головного серед християнських королів, лежить відповідальність за долі християнського світу і його захисту від турецької загрози. Французьке дворянство з ентузіазмом відгукнулося на заклик короля. Філіп д'Артуа, граф д'Е, коннетабль Франції, і Жан II ле Менграя Бусико, Маршал Франції, охоче погодилися взяти участь в поході і закликали до зброї своїх підданих.

Чисельність та склад військ[ред. | ред. код]

Чисельність противників суперечлива. У той час як середньовічні автори стверджують, що в битві брало участь 70 тисяч лицарів (угорців, французів, англійців, німців, італійців та чехів) проти 200-тисячного турецького війська, то, згідно з сучасними даними, співвідношення сил виглядало приблизно як 16 тисяч хрестоносців проти 17 тисяч османів (разом з сербами Стефана Лазаревича). Хроністи традиційно сильно завищували чисельність учасників битв з метою підкреслити особливу важливість подій. У джерелах число воїнів доходить до 400 000, причому, виправдовуючи слабкість хрестоносців, хроністи часом спеціально зазначають, що турки в два рази перевершували чисельністю своїх супротивників. Подібна особливість (з точністю до навпаки) присутній і в хроніках турецьких літописців, які використовували подвійну перевагу хрестоносців для вихваляння турецької зброї.

Найманий баварський солдат, свідок і учасник битви Йоганн Шільтбергер в своїх записках зазначав, що чисельність хрестоносців становила близько 16 000 чоловік, в той час як число османських військ було оцінено їм в «200 000 воїнів». Німецькі історики XIX століття, провівши аналіз джерел і додаткові дослідження, встановили, що в битві брало участь 7500-9000 хрестоносців і 12 000-20 000 турків. Ці ж історики відзначали, що з точки зору постачання нікопольський округ просто не зміг б прогодувати десятки тисяч людей і коней.

Джерело Рік Приналежність Хрестоносці Турки Всього Посилання
Йоганн Шильтбергер 1427 Європа 16,000 200,000 216,000
Німецькі історики (XIX ст.) 1800-і рр. Європа 7,500-9,000 12,000-20,000 19,500-29,000 [1]
Şükrullah, Behçetu't-Tevârih 1400- і рр. Туреччина 130,000 60,000 190,000 [2]
Девід Ніколле 1999 рік Європа 16,000 15,000 31,000 [3]

Армія хрестоносців[ред. | ред. код]

З боку Французького королівства в битві взяли участь близько 2000 лицарів і сервієнтів за підтримки 6000 стрільців і піхотинців. Провідну роль у підготовці походу грала Бургундія — одне з найсильніших європейських герцогств. Ядро бургундського війська становили загони важкоозброєних лицарів, здатних боротися як спішившись, так і верхом. Значну його частину (13,6 %) становили загони лучників і арбалетників. Бургундці також володіли розвиненою на той час артилерією, представленої кованими залізними Бомбардьє, що стріляли кам'яними ядрами і картеччю (див. Мініатюра з рукопису Фруассара вище). В якості транспорту бургундську армію супроводжували безліч возів-вагонів з численною прислугою. Бойовий дух франко-бургундського контингенту, що становив найчисленнішу частину об'єднаних сил хрестоносців, був дуже високий, багато в чому завдяки тому, що лицарі вважали за високу честь взяти участь в такому відповідальному і священному заході, яким був хрестовий похід. Їх вороже ставлення до грецьких «схизматиків» і мусульманам було загальновідомим, і це також відіграло свою роль в майбутньому бою.

Самовпевненість і пихатість франко-німецької кінноти, на думку багатьох істориків, зіграла вирішальну роль у поразці армії хрестоносців. Німецький контингент також в більшості своїй складався з важкоозброєнної лицарської кінноти, військова організація якої копіювала французьку. Найбільш фанатичними прихильниками майбутньої кампанії були лицарі-госпітальєри, що складали значну силу в складі військ альянсу.

Угорська армія, що зазнала значних змін в XIV столітті, проте не втратила древніх степових традицій, складалася головним чином з важкоозброєних загонів угорських феодалів, організованих за західноєвропейським зразком, проте її супроводжувала численна легка кіннота, значну частину якої складали кінні лучники, а також ополченці з різних племен і родів Трансільванії і південнослов'янських провінцій.

В якості союзників хрестоносців виступили волохи, війська яких являли собою значну силу, проте були ненадійні в плані майбутньої кампанії. Волоські війська були представлені вихідцями з кочових пастуших племен гір і передгір'їв. Волохи, що вважалися в ті часи кращими воїнами Балканського півострова, були, головним чином, кінними лучниками.

Війська хрестоносців володіли також майже повною перевагою на море завдяки допомозі союзних їм Венеції і Генуї.

Турецькі та сербські війська[ред. | ред. код]

На відміну від своїх європейських противників, турецькі воїни були скуті залізною дисципліною і духом покори наказам начальників, що викликало повагу навіть у своїх лютих ворогів. Головною силою османського війська була кіннота. Частина воїнів годувалася за рахунок своїх володінь-тимарів, частина отримувала постійну платню від держави. Крім елітних гвардійських полків, османські сили були представлені військами, набраними з Анатолії, і загонами, виставленими Балканами. Кожна частина війська (анатолійська східна і балканська західна) перебувала в підпорядкуванні у бейлербея, а воїнами з окремих провінцій командували санджак-беї.

Крім елітних підрозділів, значну частину османської армії становили загони легкоозброєних кінних лучників, набраних з різних тюркомовних племен. Велику їх частину складали акинджи — воїни прикордоння, з якими змішалися численні представники християнських військових станів. У Акинджі набирали також воїнів кочових пастуших племен балканських гір. В результаті ці воїни прекрасно орієнтувалися на місцевості, що було важливим фактором в успіху майбутньої кампанії.

Ядро османської кавалерії становили феодальні загони сипахів — історичних аналогів російських дворян, які приходили на війну з загонами своїх збройних слуг. Найбільш боєздатними частинами османської кавалерії були добре озброєні і навчені загони, що перебували під безпосереднім командуванням султана. Османська піхота складалася з легкоозброєних лучників-Азап, набраних з селян, а також елітних полків знаменитих яничар.

На стороні турок билося сербське військо короля Стефана. Сербська армія являла собою об'єднання представників квазіфеодальної військової еліти, що служили у важкій кінноті, а також різних найманців, головним чином з Італії, де сербська аристократія закуповувала важкі обладунки та озброєння. Тактика сербських лицарів на полі бою була подібна до візантійсько-болгарської тактики.

Приготування[ред. | ред. код]

Карта битви при Нікополі

Незважаючи на те, що Філіп Бургундський планував виступ спільно з герцогом Ланкастерським Джона Гонта і Людовиком Орлеанським, всі троє зрештою відмовилися від участі в кампанії з огляду на те, що їх присутність, за їхніми словами, була необхідно під час мирних переговорів з Англією. Проте, Бургундія продовжувала залишатися провідною політичною силою в майбутньому підприємстві, і керівництво бургундської армією номінально перейшло до 24-річному герцогу Іоанну, старшому синові герцога Бургундського. Прекрасно розуміючи недосвідченість і непідготовленість молодого герцога до такого відповідального заходу, батько послав разом з сином найбільш досвідченого і здатного зі своїх полководців — Ангеррана VII де Кусі. Незважаючи на велику кількість радників, що супроводжували герцога в поході, останній не цілком усвідомлював важливість об'єднаного керівництва військами, що зіграло згодом фатальну роль в кампанії і битві. На військовій раді 26 березня 1396 року було обговорено і прийнято правила поведінки лицарів в майбутній похід.

Марш на Буду[ред. | ред. код]

30 квітня 1396 хрестоносці виступили з Діжона, перетнули Баварію дорогою, що пролягала від Страсбурга до верхнього Дунаю, де сіли на річкові судна і прибули в розташування угорського короля в Буду. Подальшими цілями хрестоносців були витіснення турків з Балкан, марш на Константинополь для допомоги його захисникам, потім лицарі планували перетнути Геллеспонт і пройти через всю Туреччину і Сирію для звільнення Палестини і Гробу Господнього, щоб переможцями відправитися назад в Європу морським шляхом. Венеціанському флоту було наказано блокувати турок в Мармуровому морі і направити судна вгору по Дунаю до берегів Валахії, щоб в липні зустріти там військо хрестоносців.

Бій[ред. | ред. код]

Битва відбулася в понеділок 25 вересня 1396 року на відкритій місцевості неподалік від міських укріплень. Точне місце битви є предметом суперечок. Лівий фланг турецького шикування упирався в ліс, в той час як його правий фланг був захищений сильно пересіченою місцевістю, упирається в придунайські болота. Перед фронтом турецького війська розташовувалася вузька западина, поросла лісом. Головні сили турецької армії складалися з кінноти і були розділеними на центр і два фланги, які могли висуватися вперед, утворюючи півмісяць.

За традицією, балканські і Румелійський вершники розташовувалися на правому фланзі, в той час як анатолійська кіннота утворювала лівий фланг. Перед головними силами були розташовані піші стрільці з луків. Піхота розташовувалася в центрі, захищена рядами вкопаних в землю дерев'яних кілків. У битві також взяли участь кілька яничарських полків-орт. Попереду бойового порядку перебували загони легкоозброєних вершників-акинджі, завданням яких було навести противника на добре укріплені головні сили турецької армії і підставити їх під фланговий удар османської кавалерії.

У центрі побудови хрестоносців розташувалися франко-бургундські війська, позаду них широким фронтом вишикувалися угорці, німці, госпітальєри і поляки . На правому фланзі перебували трансильванці, на лівому — волохи . Рано вранці Сигізмунд послав свого Великого маршала до Жана Безстрашного з повідомленням, що його розвідники виявили турецькі авангарди і попросив відкласти наступ на 2 години, в той час як розвідникам буде надано час вивчити розташування і чисельність турецьких солдатів.

Герцог спішно зібрав раду, на якому Ангерран де Кусі і Жан де В'ен, адмірал Франції і найстаріший лицар в таборі, висловилися на підтримку планів Сигізмунда . Як би там не було, Філіп д'Артуа, граф д'Е, заявив, що угорський король бажає отримати собі всі лаври переможця турків, і оголосив про свою готовність очолити атаку. Куси, який прийняв до уваги слова графа, звернувся за порадою до В'ена, на що останній відповів, що якщо граф д'Е бажає наступати, то армії слід виступити в атаку, проте повторив, що більш мудрим рішенням було б узгодити свої дії з угорським королем та іншими союзниками. Нетерплячий граф д'Е відмовився чекати, і рада незабаром перерісла в безглузду суперечку. Всі розмови вщухли, коли граф вирішив виступити самостійно, не погоджуючи свої дії з союзниками. Д'артуа очолив авангард французьких лицарів, в той час як Куси і Іоанн очолили основні сили. Французька кіннота, посилена кінними лучниками, попрямувала до Нікополю назустріч туркам, спускався з пагорбів на південь. Госпітальєри, німці та інші союзники залишилися з Сигізмундом .

Битва при Нікополі. Мініатюра Жана Коломба з книги Себастьєн Мамри " Відвідування французів за море проти турків, сарацинів і маврів " (тисячі чотиреста сімдесят чотири).

Розтрощивши оборону ненавчених натовпів турецької піхоти, лицарі під градом стріл прорвалися до позицій добре озброєної і навченої піхоти противника в центрі, захищеної рядами гострих кілків, розпорювали черево коней супротивника. Подолавши всі труднощі, лицарі (багато з яких спішилися, щоб розібрати огорожу з кілків) нарешті звернули турецьку піхоту тікати. Турки втекли до позицій сипахів, де могли відчувати себе у відносній безпеці.

Куси і Вьєн радили зупинити подальший наступ і зробити перепочинок для перегрупування сил, а також дати час угорцям і союзникам приєднатися до атакуючої французької армії. Але молодші лицарі, які не знали істинної чисельності противника і наївно думали, що тільки що були розсіяні головні сили ворога, наполягали на продовженні атаки без жодних затримок.

Лицарі продовжили наступ, хоча половина з них рухалася пішо, так як багато хто позбувся коней на гострих палях або спеціально спішилися, щоб розібрати турецькі загородження. Рухаючись вперед, вони досягли плато на вершині схилу, де сподівалися побачити біжучих в паніці турецьких солдатів.

Замість цього, на превеликий подив французів, на них обрушилися свіжі сили сипахів, залишені Баязідом в резерві . Під звуки труб і барабанів і гучні вигуки турецька кіннота кинулася в атаку на змучених лицарів. Лицарі були перекинуті і почали тікати вниз по схилу пагорба. Інші залишилися на місці, відчайдушно опираючись наступаючим туркам. Неодноразово поранений В'ен, незважаючи на похилий вік, намагався надихнути співвітчизників, поки не був убитий на смерть.

Турки були готові вбити і самого Жана Безстрашного, але його охоронець, кинувшись на землю, став безшумно благати / безглузде формулювання / турок залишити життя його пану. Незважаючи на свій рішучий настрій, турки були зацікавлені в багатому викупі, який вони могли отримати за іменитого бранця, а тому зберегли життя французькому командиру. Бачачи полон командувача, останні лицарі припинили опір.

У той час як лицарі спускалися по схилу, сипахи, що переслідували їх, охопили відступаючого противника з флангів. Франко-бургундські війська зазнали повної поразки. Подальші події видаються неясними, хоча і європейські і турецькі джерела сходяться в тому, що після розгрому французів був розгром угорських військ і їх союзників.

По всій видимості, Сигізмунд на чолі об'єднаних сил самовпевнено кинувся на допомогу розбитим союзникам. Угорські війська, прокладаючи свій шлях крізь натовпи Азап, розв'язали кровопролитну битву. Вирішальну роль зіграла атака півтори тисячі сербських лицарів короля Стефана Лазаревича. Війська Сигізмунда були розбиті. Сигізмунд разом з Великим магістром Родосу зміг втекти на рибальському човні і дістатися до венеціанських кораблів, що стояли на Дунаї . Бій було закінчено, і залишки армії Сигізмунда капітулювали. Більшість полонених лицарів турки обезголовили, залишивши тільки 300 найбільш авторитетних, яких відпустили за великий викуп[4]

Підсумок бою[ред. | ред. код]

Турки зміцнили свою владу на Балканах, ставши ще більшою загрозою для Центральної Європи.

Болгарія остаточно втратила самостійність і стала провінцією Османської імперії до 1878 року.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Tuchman, Barbara W. (1978). A Distant Mirror: the Calamitous 14th Century. New York: Alfred A. Knopf. ISBN 0-345-28394-5.
  2. «Askerı Yapi Ve Savaşlar: Savaşlar (2/11)»
  3. Nicolle, David (1999). Nicopolis 1396: The Last Crusade. Campaign Series. London: Osprey Publishing.
  4. Из книги — С. Б. Дашков. Императоры Византии

Література[ред. | ред. код]

  • Е. М. Жуков. Никопольское сражение //  / Е. М. Жуков. — Москва : издательство «Советская энциклопедия», 1967. — С. 228. — 59 500 прим.
  • Šuica, Marko.  // Историјски часопис. — 2009. — Т. 58. — С. 109—124.