Битва під Городком

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Битва під Городком
Хмельниччина
49°47′ пн. ш. 23°39′ сх. д. / 49.783° пн. ш. 23.650° сх. д. / 49.783; 23.650
Дата: 20 вересня9 жовтня (?), 1655 року.
Місце: Городок, Львівська область, Україна
Результат: перемога Козацько-московського війська
Сторони
Herb Viyska Zaporozkogo (Alex K).svg Військо Запорозьке
Herb Moskovia-1 (Alex K).svg Московське царство
Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodow.svg Річ Посполита
Командувачі
Alex K Chmelnitskyi.svg  POL Pilawa COA.svg Станіслав «Ревера» Потоцький
Військові сили
невідомо невідомо
Втрати
невідомо невідомо

Битва під Городком (20 вересня — 9 жовтня (?) 1655 року) — бій союзної армії Війська Запорозького і Московського царства під проводом Богдана Хмельницького проти війська Речі Посполитої поблизу міста Городка в околицях Львова. Завершився перемогою союзників, які після цього розпочали облогу Львова.

Передумови[ред.ред. код]

Козацька Українська держава у 1650-х рр. швидко розвивалась. Для її внутрішньої сили особливе значення мали ідеї національно-державного визволення та становлення прогресивних соціальних перетворень у суспільстві. Україна мала потужного лідера — Гетьмана Богдана Хмельницького.

Виходячи із стратегічної оцінки потенціалу молодої Козацької держави та розкладів міжнародних сил зав'язаних довкола України, Б.Хмельницький розумів життєву необхідність мати союзників. Після зради свого першого союзника — Кримського хана у битві під Берестечком 1651 р. що привело до великої поразки українських військ, керівництво схилилось до переорієнтації на якийсь інший союз. Найбільшої допомоги у боротьбі з Річчю Посполитою очікували від православної Московії. У січні 1654 р., після шести років війни, уряд на чолі з Б.Хмельницьким приймає протекторат Московського царя.

Але військова кампанія літа 1654 — зими 1655 р. мала важкі для України наслідки. Це засвідчило неефективність укладеного договору з Московією. Проте результат військових дій наступного 1655 р. був значно кращим і виграшним. Тут свою роль, окрім війни Московії з Річчю Посполитою, відіграли і скоординовані дії Гетьмана Богдана Хмельницького з іншим природним союзником — Швецією, що також вступила у війну з Польщею.

Зібравши достатні для наступу сили 11 липня Гетьман Хмельницький пішов походом на польські залоги у Кам'янці та інших замках. Разом з ними пішли і невеликі частини московського війська під проводом боярина Бутурліна. Що не стільки допомагали, як створювали Гетьману Козацької України певні політичні незручності у його державній діяльності.[1] У середині серпня під стінами Кам'янець-Подільської фортеці було таємно укладено українсько-шведську угоду, що передбачала проведення наступу до межі західних земель України-Руси, включення звільнених земель до складу держави й зобов'язання шведів не переходити на правий берег Вісли. Б.Хмельницький з армією далі рушив на Західну Україну.

Примітки[ред.ред. код]

  1. М. Грушевський. Ілюстрована історія України. — К., 1992. — С. 297.

Література[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]