Битва під Лангсайдом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Битва під Лангсайдом
Скидання Марії Стюарт
55°49′39″ пн. ш. 4°16′14″ зх. д. / 55.8277000° пн. ш. 4.27055999999999969° зх. д. / 55.8277000; -4.27055999999999969
Дата: 13 травня 1568
Місце: Лангсайд (на південь від Глазго, Шотландія)
Результат: Повна поразка Марії Стюарт
Сторони
Шотландія Шотландія
Командувачі
Марія Стюарт, королева Шотландії Джеймс Стюарт, граф Морей
Військові сили
бл. 6000 чоловік бл. 4500 чоловік
Втрати
Значні Незначні

Битва під Лангсайдом (англ. Langside) (13 травня 1568 року) — битва між військами королеви Шотландії Марії Стюарт та армією регента Шотландії Джеймса Стюарта, графа Морея. Поразка Марії у цій битві призвела до її вигнання в Англію й закріплення перемоги протестантства в Шотландії.

Передісторія[ред.ред. код]

Після того, як 24 липня 1567 року в умовах загального повстання шотландських дворян Марія Стюарт була змушена зректись престолу, її було посаджено під нагляд у Лохлевенський замок у Файфі. Однак 2 травня 1568 року королеві вдалось утекти з замку. На її бік негайно встала значна частина шотландських баронів, в тому числі й колишніх учасників її скидання (герцог де Шателеро, графи Аргайл, Гантлі й інші). Прибічники королеви сформували невелику армію та вирушили до Дамбартона, де у цей час перебував регент країни Джеймс Стюарт, граф Морей. Не маючи можливості зібрати значні сили у західних регіонах країни, де традиційно були сильними позиції Гамільтонів та Кемпбеллів, що були на боці королеви, Морей все ж зміг виставити проти Марії Стюарт близько 4500 чоловік.

Перебіг битви[ред.ред. код]

13 травня 1568 року армія королеви, рухаючись вздовж південного берега Клайду, атакувала село Лангсайд, де укріпився загін регента. Несподівано для Марії Стюарт на її військо напали з флангу: Морей сховав в укритті близько двох сотень вершників, які у певний момент кинулись на королівську армію. Бійня тривала не більше години та більшу частину військ Марії було знищено. Сама королева, побачивши розгром своєї армії, практично сама втекла с поля бою та після кількох днів скачки перетнула протоку Солвей-Ферт і прибула до Англії, де звернулась по допомогу до королеви Єлизавети I.

Значення битви[ред.ред. код]

Поразка Марії Стюарт під Лангсайдом підбила підсумок під періодом її правління в Шотландії. Попри те, що боротьба між прибічниками королеви й урядом тривала ще близько п'яти років, багато в чому саме Лангсайд вирішив її результат: влада в Шотландії перейшла до юного короля Якова VI, у період неповноліття якого країною управлятимуть регенти — прибічники поглиблення протестантських реформ і подальшого зближення з Англією. Курс незалежної від Англії політики та спроби збереження у країні католицтва, які вживала Марія Стюарт, провалились. Це дозволить за 35 років після битви під Лангсайдом здійснити об'єднання двох британських держав під владою одного монарха.

Посилання[ред.ред. код]