Битва під Немировом (1672)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Битва під Немировим
Польсько-турецька війна 1672-1676
PL Czambuly.JPG
Виправа на татарські чамбули, барельєф у королівському палаці Вілянув
Дата: 7-8 жовтня 1672 року
Місце: околиці Немирова
Результат: перемога Речі Посполитої
Сторони
Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodow.svgРіч Посполита Gerae-tamga.png Кримське ханство
Командувачі
POL COA Janina.svgЯн III Собеський Джамбет Гірей

Би́тва під Неми́ровим сталася 7-8 жовтня 1672 року під час виправи Собеського проти чамбулів у ході польсько-турецької війни 1672—1676.

Після кількагодинного відпочинку під Наролем після битви під цим містечком кіннота великого коронного гетьмана Яна Собеського рушила 7 жовтня у напрямі Цеханова і Любачева, шляхом, який вказували палаючі села.

Польський авангард, що складався з однієї корогви (60 жовнірів) під командою поручника Лінковича, розбив дорогою невеликий татарський загін. Узяті бранці повідомили, що головні сили татар під поводом Джамбет-Гірея стоять на північ від Немирова. Собеський прийняв рішення напасти на татар і розбити їх. Він вислав у бік Любачева дві кінні корогви (разом близько 110 жовнірів), із завданням пройти через Любачів, розбити всі татарські загони, що трапилися б на шляху, і дістатися до Немирова. Тим часом головні сили Собеського рушили прискореним маршем на Непоряни.

Непомічений у лісиситій місцевості, поручник Лінкевіч із 300 вояків випередив татар і ударив на них з боку Немирова. Тим часом у тилу татар кількасот добровольців на чолі з Ластовецьким завдали відволікаючого удару, після чого по татарах ударили головні сили Собеського. Коротке зіткнення швидко перейшло у погоню за тікаючими татарами. У битві і погоні також взяли участь відділи, послані раніше на Любачів. Під час переслідування, що продовжувалося до наступного дня, також траплялися невеликі бої із нічого не підозріваючими чамбулами, що поверталися до коша.

Польське військо отримало блискучу перемогу над значно численішими татарами. Було відбито кільканадцять тисяч ясиру, крім того, татари втратили багато убитими. Лише кілкадесят із них попало в полон. Джамбет-Гірей зміг утекти лише з кількома десятками ординців.

Посилання[ред. | ред. код]