Битва під Скалою

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Битва під Скалою
Польсько-татарські війни
Польсько-турецькі війни
Дата: 8 липня 1684 року
Місце: Скала поблизу Кам'янця
Результат: перемога Речі Посполитої
Сторони
Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodow.svg Річ Посполита
Herb Viyska Zaporozkoho.svg Військо Запорозьке
Gerae-tamga.png Кримське ханство
Командувачі
Міхал Флоріан Жевуський
Військові сили
3 тисячі польської кінноти
1 тисяча піших козаків
2 тисячі
Втрати
відчутні втрати серед козаків 500 вбитих

Би́тва під Скало́ю — бій польсько-козацьких військ Речі Посполитої під командуванням регіментаря Міхала Флоріана Жевуського з татарськими загонами 8 липня 1684 року поблизу Кам'янця під час польсько-турецької війни 1683—1699 років.

Навесні 1684 року великий коронний гетьман Станіслав Ян Яблоновський відправив групу у 3 тисячі вояків під проводом регіментаря Міхала Жевуського до Молдавії з метою перехопити турецький транспорт із постачанням для обложеного поляками Кам'янця («захару») та посадити на молдовський трон дружнього Речі Посполитій воєводу. У зв'язку із наїздом татар на Поділля й Галичину група М. Ф. Жевуського була відкликана назад до Кам'янця. У кінці червня Жевуський знову вирушив із своєю групою, посиленою 10 корогвами кінноти, на перехоплення «захари» від Теребовлі в район Жванця.

Жевуський вів свою групу у такому порядуку: 150 кінноти у авангарді, далі «таборик» із 120 легких возів, зайнятий тисячею козацької піхоти, і решта кінноти йшла в ар'єргарді. Коло Скали польський авангард був атакований татарською ордою силою 2 тисячі вояків. Польський загін був розпорошений, і татари змогли увірватися у табір, наносячи відчутні втрати козакам.

Жевуський, оцінивши ситуацію, дав наказ «бити в котли» і послав головні сили кавалерії назустріч татарам, що не прийняли бою і почали тікати. Поляки наздогнали татар на переправі через річку і винищили близько 500 ординців. 30 «значних мурз» потрапило до неволі.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Marek Wagner W cieniu szukamy jasności chwały. Studia z dziejów panowania Jana III Sobieskiego (1684—1696). Wydawnictwo Akademii Podlaskiej, 2002, ISBN 83-7051-201-1