Бйорн II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бйорн II
Hågahögen.jpg
Пагорб Бйорна
Народився невідомо
Гоґі
Помер близько 845
Бірка
Національність свеї
Діяльність політик
Титул король
Посада Король Швеції[d]
Термін 829—845 роки
Попередник Ерік III
Наступник Улоф I
Конфесія поганство
Рід династія Мунсйо
Батько Ерік II
Брати, сестри  • Анунд II
Діти 1 син

Бйорн II Еріксон (швед. Björn II; ? — близько 845) — король Свеаланда у 829845 роках. Відомий також як Бйорн з Гоґі (швед. Björn på Håga). Відомий з «Саги про Гервера».

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Мунсйо. Син короля Еріка II. Про дату народження нічого невідомо. Близько 829 року після смерті двоюрідного брата Еріка III разом із братом Анундом успадкував трон. Розділив трон, отримавши частину Свеаріке (Свеаланда) зі столицею у місці Хогі (навпроти важливого міста Бірке), що в перекладі означає «могильний пагорб». Місце було названо так через великий курган, що лежав неподалік. Уже в наш час археологи назвали його «Пагорб Бйорна». Втім археологічні дослідження 1902 року спростували гіпотезу, за якою начебто тут поховано короля Бйорна (артефакти пагорба належать до бронзової доби).

У 829 році Бйорн прийняв християнського місіонера Ансгара, спрямованого франкським імператором Людовіком I Благочестивим. Бйорн Еріксон дозволив Ансгару заснувати в Бирці християнську громаду. Про це згадує архієпископ Бреме-Гамбурзький Рімберт. Разом з тим залишився вірним поганським віруванням. Полюбляв саги скальдів, про двір цього короля згадується в «Скальдаталі» (каталог поетів). 831 році Ансгар повернувся до Бремена, замість нього громаду в Бірці очолив небіж попереднього — Гаусберта, який прибув до Бірке у 836 році.

Наприкінці 830-х років підтримав рух у Свеаланді, що протистояв посиленню християнізації. Зрештою це призвело до повалення його брата короля Анунд Упсальського. У результаті Бйорн об'єднав усі землі свеїв. Проте вже близько 840 року, скориставшись відсутністю Бйорна (той перебував у морському поході проти племен Балтії), повалений брат Анунд вдерся до Свеаланда. Не маючи змоги протистояти Бйорн після повернення уклав угоду з Анундом, з якою повернув тому колишні володіння.

Невідомо, коли саме помер Бйорн, втім, напевне, він пережив Анунда, оскільки зумів залишити увесь Свеаланд синові Улофу.

Родина[ред. | ред. код]

  • Улоф (д/н-854/855), король у 845—855 роках.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Guðni Jónsson's and Bjarni Vilhjálmsson's edition at Norrøne Tekster og Kvad. English translation by N. Kershaw: «The Saga of Hervör and Heithrek» in Stories and Ballads of the Far Past, translated from the Norse (Icelandic and Faroese). Cambridge University Press, 1921.
  • Birger Nermann: Sveriges första storhedstid. Stockholm 1942.
  • Lamm, Jan Peder (1989). «Hågafyndet tyvärr aktuellt igen: en uppsummering av fakta med anledning av stölden av det glasögonformade spännet». Fornvännen: sid. 201—206.