Бйорн III Еріксон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бйорн III Еріксон
швед. Björn Eriksson
Eric the victorious.jpg
Народився невідомо
Уппсала, Швеція
Помер 950
Стара Упсала
Національність свей
Діяльність політик
Титул король
Посада Король Швеції[d]
Термін 910-950 роки
Попередник Ринг Еріксон
Наступник Емунд I Рингсон
Конфесія поганство
Рід Династія Мунсьо
Батько Ерік IV Емундсен
У шлюбі з Сігрід Горда
Діти 2 сина

Бйорн III Старий (Björn Eriksson; ? — 950) — напівлегендарний король Свеаланда у 910950 роках. Згадується в численних данських та шведських сагах.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Мунсйо. Був другим сином конунга Еріка IV. Стосовно початку правління відомо замало. За однією з гіпотез почав правити 882 року. Втім відомо, що конунгом тоді став старший брат Бйорна — Ринг. Можливо, Бйорн був формальним співволодарем брата, відповідно до давньої свейської традиції. З огляду на це народився за рік або два до смерті батька (880—881 роки).

Став фактичним конунгом у 910 році, після смерті брата Ринга. Відповідно до «Саги про Олава Святого», «Саги про Хервера» та «Саги про Гаральда Прекрасноволого», панував доволі довго. За цей час значно зміцнив авторитет королівської влади в Упланді та усій Свеаріке. Ймовірно продовжував здійснювати грабіжницькі походи проти слов'ян Помор'я та балтійських племен.

Наприкінці правління зробив співволодарем свого небожа Еріка Рингсона, продовжуючи свейську традицію. Напевне цим зміцнювалося правління династії в Свеаланді. До того ж сам Бйорн III на той час був доволі старим. «Сага про Хервера» свідчить, що Бйорн Еріксон правив 50 років, але цьому підтверджень немає. Ймовірно рахується час правління зі старшим братом.

Помер Бйорн III близько 950 року (за іншою версією 932 року). Владу успадкували його небожі — Ерік та Емунд Рингсони.

Втім існує гіпотеза, за якою був сином Еріка Рингсона. З огляду на це роки життя повинні припадати на 940—950-ті. Тоді правив після свого батька Еріка V Рингсона, який у цьому випадку не був небожем Бйорна III. Його співправителем був двоюрідний брат Емунд Рингсон.

Після Бйорна Еріксона владу перебрав брат Емунд Еріксон, що збігається з відомостями про молодість синів Бйорна — Еріка й Улофа, та відомостями про смерть Бйорна III близько 950 року.

Родина[ред. | ред. код]

  • Улоф (бл.950-975), король у 970—975 роках
  • Ерік (бл.945-995), король у 970—995 роках

Джерела[ред. | ред. код]