Благовіщення (картина ван Ейка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Благовіщення
нід. Annunciatie
Творець: Ян ван Ейк
Час створення: 1434
Висота: 902 міліметр
Ширина: 341 міліметр
Матеріал: панель
Техніка: олія
Жанр: сакральне мистецтво[2]
Зберігається: Вашингтон
Музей: Національна галерея мистецтва
CMNS: Благовіщення у Вікісховищі

«Благовіщення» (нід. Annunciatie) — ліва стулка втраченого триптиха роботи Яна ван Ейка. Одна із «родзинок» Національної галереї мистецтва у Вашингтоні[3], яка до цього перебувала у зібраннях петербурзького Ермітажу.

Ця картина зі знаменитого Діжонського монастиря Шанмоль. У 1850 році куплена Миколою I у короля Нідерландів, після чого перекладена на полотно.

Історія створення[ред. | ред. код]

Роботу було виконано в період проживання у Брюгге, де в 1431 році художник купив будинок і майстерню, у якій працював до самої смерті[4]. Триптих «Благовіщення» було створено як подарунок герцогу Бургундії з династії Валуа — Карла Сміливого. Свою роботу Ян ван Ейк відправив до монастиря Шанмоль у Діжоні, який у ті часи служив одночасно місцем проведення церковних мес і столицею Бургундського герцогства[5].

Сюжет картини[ред. | ред. код]

Відповідно до Святого Писання, Благовіщення є особливо важливою подією в історії християнства, після якої відбулася зміна Заповітів. Після народження Ісуса припиняється дія законів Мойсея («Sub Lege») і настає ера — Sub Gratia («Після Благодаті»). Завдяки цьому, сюжет Благовіщення є найбільш популярним мотивом для художнього живопису часів Відродження. На рубежі XVI–XVII століть ця сцена зображується не як реальна, а як містична і з сакральним символізмом. Саме ця ідея була домінуючою і суворо контролювалася католицькою церквою, оскільки на цей період припав рух контрреформації[6].

Ян ван Ейк детально передав найдрібніші деталі, такі як інтер'єр храму і одяг архангела Гавриїла. Діва Марія і Гавриїл зображені таким чином, що їх голови сягають капітелі. З такими пропорціями у реальному житті їх зріст можна було б порівняти із багатометровими велетнями. Круговий обхід колон за спиною Діви Марії може свідчити про те, що дія відбувається у вівтарі, і дві фігури святих є видінням священника. Метафорою переданий блиск крил архангела Гавриїла, які відображають сяйво Царства Небесного[7].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. https://www.nga.gov/content/ngaweb/Collection/art-object-page.46.html
  2. The Annunciation
  3. Carol M. Richardson. Locating Renaissance Art Renaissance art reconsidered (Vol 2). — Yale University Press, 2007. — С. 68. — ISBN 0300121881.
  4. А. Ю. Королева. Великие художники Нидерландов XV - XVII веков. — Мастера европейской живописи. — М : Олма Пресс Образование, 2006. — С. 10. — ISBN 5948496872.
  5. Lynn F. Jacobs. Opening Doors: The Early Netherlandish Triptych Reinterpreted. — Penn State Press, 2012. — С. 61. — ISBN 9780271048406.
  6. Е. В. Яйленко. Библейские сюжеты в европейской живописи. — М : ОЛМА Медиа Групп, 2005. — 423 с. — ISBN 5224052513.
  7. Н. В. Василенко, Е. В. Яйленко. Живопись Эпохи Возрождения. — Шедевры живописи. — М : Олма-Медиа Групп, 2014. — С. 289. — ISBN 9785373052306.

Посилання[ред. | ред. код]

Картина на сайті Національної галереї мистецтва, Вашингтон [Архівовано 17 травня 2017 у Wayback Machine.]