Блакитний колір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Блакитний
— Кольорові координати —
HEX #00CCFF
RGB¹ (r, g, b) (0, 204, 255)
CMYK² (c, m, y, k) (100, 20, 0, 0)
HSV (h, s, v) (192°, 100%, 100%)
¹: Нормалізовано до [0–255]
²: Нормалізовано до [0–100]

Блаки́тнийколір з довжиною хвилі приблизно від 450 до 485 нанометрів, діапазон між зеленим і синім, ближче до синього, а також розбавлений, бляклий синій колір. Часто блакитним називається один з трьох кольорів системи CMYK (в англ. мові — ціановий). Блакитний колір — це п'ятий колір веселки.

Блакитні природні фарбники і пігменти[ред.ред. код]

  • Бірюза (має зеленувато-голубуваті відтінки — залежно від родовища)
  • Лазурит слугував в давнину одним з небагатьох відомих синіх пігментів, тому був дуже дорогий

Блакитне небо і фізика зору[ред.ред. код]

  • Блакитним виглядає небо. Насправді небо випромінює (вірніше, розсіює) промені всіх видимих кольорів, але ступінь розсіювання обернено пропорційна довжині хвилі в 4-му ступені, тобто у видимому діапазоні максимальна для фіолетових, синіх і блакитних променів. Для ока така суміш здається блакитною, саме тому польською цей колір називається niebieski (нєбєскі).

Блакитний колір в культурі та етнографії[ред.ред. код]

Блаки́тна ба́рва — барва неба, одна з барв українського національного прапора, що єднає блакить неба з жовтиною достиглого збіжжя, на яке така багата українська земля.

За Платоном, жерці єгипетської Ізіди вбиралися в блакитне, щоб народ, дивлячись на них, підносив духові очі до неба. І у давніх римлян блакитна барва була присвячена Юпітерові, персоніфікації неба, і великий римський промовець Цицерон любив убиратися в блакитне, щоб дати тим зрозуміти, що його дух завжди змагає в високості.

Загалом, блакитна барва символізує справедливість, лояльність, добру славу, добре походження — світ душі:

Як небо блакитне — нема йому краю,
Так душі — почину і краю немає...
(Пантелеймон Куліш)

Блакитний колір в мистецтві[ред.ред. код]

В більшості випадків англійське слово "blue", яке в колориметрії перекладається, як "синій", в мистецтві перекладається, як "блакитний"

  • "Блакитний період" в творчості Пабло Пікассо — період з 1901 по 1904 роки, коли митець жив у Парижі та Барселоні. Переважаючий настрій картин цього періоду — сентиментальна меланхолія, виражена похмурими холодними ефірними відтінками блакитного, завдяки чому й закріпилася назва. Об'єктами його творчості цього періоду були бідняки, ізгої суспільства.
  • Блюз (від англ. blue — блакитний) — музичний жанр. "blue note" (дослівно "блактина нота") — нота поза темперованою шкалою, характерна цьому жанру. Нерідко блакитний колір присутній в назвах творів, що написані в цьому жанрі (або елементами блюзу), напр. "Рапсодія в блакитних тонах" Дж. Гершвіна.

Інші культурні асоціації[ред.ред. код]

  • Блакитний — колір мрії та ідеальності. Звідси поняття «Голуба мрія» (тобто прекрасна і недосяжна), блакитний злодюжка з «Дванадцяти стільців» у І. Ільфа і Є. Петрова (тобто злодюжка, який мучився розкаяннями совісті після крадіжок), блакитне волосся Мальвіни з казки «Буратіно»
  • Матеріальним «втіленням» блакитного кольору вважається камінь топаз. Відомо, що В. І. Ленін завжди з собою носив ідеально оброблений топаз блакитного кольору
  • "Блакитне паливо" — газ. Згораючи світиться блакитним.

Біло-блакитні — традиційні кольори футбольного клубу Динамо (Київ)

Блакитний - колір телебачення. Традиційно новорічні телепрограми в Україні та Росії називають "голубой огонек".

Джерела[ред.ред. код]