Блендувська пустеля

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Блендувська пустеля
пол. Pustynia Błędowska
50°21′22″ пн. ш. 19°31′03″ сх. д. / 50.35611° пн. ш. 19.51750° сх. д. / 50.35611; 19.51750Координати: 50°21′22″ пн. ш. 19°31′03″ сх. д. / 50.35611° пн. ш. 19.51750° сх. д. / 50.35611; 19.51750
КраїнаПольща Польща
РегіонСілезьке воєводство
Довжина10 км
Ширина4 км
Площа32 км²
Блендувська пустеля (Польща)
Блендувська пустеля
Блендувська пустеля
Блендувська пустеля (Сілезьке воєводство)
Блендувська пустеля
Блендувська пустеля
CMNS: Блендувська пустеля у Вікісховищі

Блендувська пустеля (пол. Pustynia Błędowska) — найбільша в Польщі площа, вкрита летючими пісками (близько 32 км²), що лежить на межі Сілезької та Візинської височин.

Пустеля простягається від Бледова (Домбровський гірський район) на заході до гміни Клуче на сході. Північна межа пустелі знаходиться в селі Хехло, а на півдні вона межує з обширним лісовим масивом. Довжина пустелі не досягає 10 км, а ширина — менше 4 км. Середня товщина піскового шару складає 40 м (максимальна — до 70 м). Через пустелю, зі сходу на захід, тече річка Біла Пшемша.

Територія Блендувської пустелі знаходилася під охороною в рамках програми Life+, яка тривала до 30 листопада 2014 року. Метою проєкту було досягнення сприятливого природоохоронного статусу найбільшого польського природного пустельного комплексу з двох середовищ: термофільних лук та внутрішніх дюн.

Генезис[ред. | ред. код]

Пустеля в її нинішньому вигляді має антропогенне походження. У результаті активної сільськогосподарської діяльності місцевих жителів, рівень підземних вод впав настільки, що це призвело до загибелі рослин. У поєднанні з інтенсивною експлуатацією лісів для потреб гірничодобувної промисловості та металургії, що розвивалися в цьому регіоні від початку середньовіччя, це призвело до відкриття близько 150 км² пісків (товщина шару до 60 м), до того ж територія пустелі розрослася і далеко на південь, аж до околиць Щакова.

Використання[ред. | ред. код]

З початку XX століття пустелю використовували як навчальний полігон. Під час Другої світової війни перед битвою при Кживоплотами тут дислокувався допоміжний батальйон піхоти легіонерів. У міжвоєнний період ця територія використовувалася для навчань Корпусу «Nr V» Краківського військового округу, а під час Другої світової війни пустеля служила полігоном для німецьких корпусів «Afrika Korps» та німецьким літовищем бази Удетфельд, що біля Сівєжа. Нині тільки північна частина пустелі використовується як військовий полігон. Зі сторони Хехла та верхнього Чубатце в Клучах колись розташовувались командні позиції, але з огляду на можливість завалення, руїни було знесено.

У Блендувській пустелі було відзнято деякі кадри стрічки «Фараон» Болеслава Пруса.

Туризм[ред. | ред. код]

Блендувська пустеля — популярний туристичний напрямок для піших та кінних мандрівок: Блендув сполучений із Клучами жовтим туристичним шляхом, що називається «Пустельний шлях». У місцевості пустелі також пролягає помаранчевий кінний туристичний шлях «Трансюрайський кінний шлях», що проходить у бік Хехли (повз переправу через Білий Пшемш). Наразі шлях закритий через втручання МОН.

Популяризацією та охороною пустелі займається товариство «Польська Сахара».

Література[ред. | ред. код]

  • Skała, Cyprian. 2005. Jura Krakowsko-Częstochowska. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal. ISBN 83-7304-398-5.
  • Szczypek, Tadeusz i Stanisław Wika, Andrzej Czylok, Ojmahmad Rahmonow, Jerzy Wach. Pustynia Błędowska — fenomen polskiego krajobrazu. Krzeszowice: Wydawnictwo Kubajak, 2001. ISBN 83-7323-005-X.