Блещунов Олександр Володимирович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Блещунов Олександр Володимирович
Блещунов Олександр Володимирович.jpg
Ім'я при народженні Олександр Володимирович Блещунов
Народився 25 серпня 1914(1914-08-25)
Харків, Flag of Russia.svg Російська імперія
Помер 21 травня 1991(1991-05-21) (76 років)
Одеса, УРСР, СРСР СРСР
Громадянство СРСР СРСР
Місце проживання Одеса
Діяльність альпініст, колекціонер
Відомий завдяки альпінізм, колекціювання
Alma mater Одеський національний морський університет
Рід брат — Микола
Батько Володимир Дмитрович Блещунов
Мати Катерина Миронівна Драбкіна
Нагороди
Медаль «За відвагу»
Медаль «За визволення Праги»
Медаль «За взяття Берліна»
Орден Червоної Зірки Орден Вітчизняної війни I ступеня
Орден Вітчизняної війни II ступеня Орден Вітчизняної війни II ступеня Орден Вітчизняної війни II ступеня

Олександр Володимирович Блещунов (нар. 25 серпня 1914, Харків — пом. 21 травня 1991, Одеса) — український радянський альпініст, дослідник, колекціонер. Родоначальник одеського альпінізму. Засновник єдиного в Україні музею приватних колекцій.

Біографія[ред. | ред. код]

Олександр Володимирович Блещунов народився 1914 р. в Харкові. У 1932 р. здобув фах техніка-хіміка в Одеському технікумі консервної промисловості. У 1939 р. закінчив Одеський інститут інженерів водного транспорту.

У 1936 р. Блещунов організовує при Одеському обласному комітеті фізкультури і спорту секцію альпінізму. Нині саме ця подія відзначається як народження одеського альпінізму. Блещунов стає першим головою секції і з невеликими перервами керує нею понад 30 років. За ці роки під його керівництвом проходять альпіністські збори та науково-спортивні експедиції в Крим, Карпати, на Кавказ і Памір.

У 1939 р. організовує першу Одеську альпініаду. У 1940 р. — науково-спортивну експедицію на Памір, в ході якої були зібрані цінні дані щодо фізіології людини і рослин на висоті 6 тис. м. Крім цього, члени експедиції перетнули Хребет Академії Наук і відкрили верхів'я льодовика Бівачний, завдяки чому було розширено знання про географію гірського району. Початок війни перервав підготовку до другої дослідницької експедиції на Памір.

Блещунов брав участь у боях під Сталінградом, при захопленні Берліна і звільненні Праги та багатьох інших. Його заслуги були відзначені 5-ма орденами: Вітчизняної війни I ступеня, трьома орденами Вітчизняної війни II ступеня, орденом Червоної Зірки, і 10 медалями.

Після війни Блещунов зайнявся будівництвом великих науково-дослідних об'єктів у Вірменії, а саме: високогірної наукової лабораторії на горі Арагац і кільцевого електронного підсилювача. Після повернення до Одеси, Блещунов до 1974 р. керує проблемною лабораторією Одеського інституту холодильної промисловості.

Разом з альпінізмом Блещунов захоплювався колекціонуванням предметів мистецтва. 28 січня 1989 р. з його ініціативи та за сприяння Одеського міськвиконкому та мера міста Валентина Симоненка, також відомого альпініста і вихованця Олександра Володимировича, було відкрито перший і єдиний в Україні муніципальний музей приватних колекцій, що носить в наш час ім'я його творця.

До кінця життя Олександр Володимирович був директором музею. Помер Блещунов 21 травня 1991 р. в Одесі. На будинку, де він жив, встановлено меморіальну дошку.

Цікавий факт[ред. | ред. код]

  • Іменем Блещунова названо пік і перевал на Памірі.

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Чопп И. Л. Ничего для себя — все для людей // Ведущие к вершинам. — Одесса, 2004. — С. 7-25.

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]