Блог

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Блоґ (англ. blog, від web log, «мережевий журнал чи щоденник подій») — це веб-сайт, головний зміст якого — записи, зображення чи мультимедіа, що регулярно додаються. Для блоґів характерні короткі записи тимчасової значущості.

Термінологія і основні дати[ред.ред. код]

 • Блоґерами називають людей, які ведуть блоґ.
 • Сукупність всіх блоґів в Інтернеті прийнято називати блоґосферою.
 • Пост (окреме повідомлення блоґу) має заголовок, дату публікації, зміст (інформаційне наповнення блоґу). Як правило, до кожного посту читачі можуть залишити коментарі (відгуки до публікації) за допомогою простої Web-форми.
 • За версією газети Вашингтон профайл (англ. Washington Profile), першим блоґом вважають сторінку Тіма Бернерса-Лі, де він, починаючи з 1992 року, публікував новини.
 • Широке використання блоґів розпочалося з 1996 року.
 • У серпні 1999 року комп'ютерна компанія «Pyra Labs» із Сан-Франциско відкрила сайт Blogger. Це була перша безкоштовна блоґова служба. Згодом Blogger був викуплений компанією Google.
 • В 2006 році після позову компанії Apple (2004 р.) на блоґерів, було винесено рішення суду про те, що вони володіють тими ж правами по нерозголошенню джерел інформації, що й журналісти.
 • Популярність блоґосфери зумовлена насамперед можливістю використання таких недоступних раніше інструментів, як RSS, trackback та ін.

Відмінністю блоґів від щоденникових записів є те, що перші зазвичай передбачають сторонніх читачів, які можуть вступити в публічну дискусію з автором (наприклад, у коментарях до запису).

Типова анатомія блоґа[ред.ред. код]

Вміст блоґа можна уявляти собі як стрічку, на якій в хронологічному порядку згідно з датами їхньої публікації блоґером йдуть дописи, так звані пости, один за одним. Оскільки з часом у блозі накопичується багато постів, зазвичай ця стрічка займає кілька веб-сторінок, так що найновіший пост займає верхню частину першої сторінки, і чим давніше, тим нижче від нього містяться попередні пости, скажімо, всі пости за останній тиждень; друга сторінка тоді присвячена постам за тиждень до того, третя сторінка ще давнішим, і так далі. Як правило, сторінки блоґа також містять посилання на архів блоґу, тобто на попередні пости згруповані по місяцях і роках. Отже навігація блоґа в хронологічному порядку є дуже легкою.

Окрім того у багатьох системах блоґування можливо призначати категорії постам. Ці категорії відбивають тематику постів, як наприклад, «програмування», «поетика», «сімейні справи» й тому подібне. Тоді відвідувачі блоґа, які цікавляться думками блоґера щодо програмування, можуть за посиланням на цю категорію перейти до всіх існуючих постів автора, присвячених цьому предмету.

Типово окремий пост у блозі має заголовок, дату публікації, власне, зміст, який складається з гіпертексту (думки автора, цитати тощо), посилань на інші сайти та блоґи в Інтернеті, інколи зображень чи навіть відео. Також пост містить коментарі до нього, залишені відвідувачами та просту веб-форму, за допомогою якої вони долучають ці коментарі.

Різновиди блоґів[ред.ред. код]

 • За автором (авторами):
  • Особистий (авторський, персональний) блоґ — ведеться однією особою (як правило — його власником);
  • «Примарний» блоґ — ведеться від імені чужої особи невизначеною персоною;
  • Колективний або соціальний блоґ — ведеться групою осіб за правилами, які визначає власник;
  • Корпоративний блоґ — ведеться усіма співробітниками однієї організації;
 • За наявністю мультимедіа:
  • Текстовий блоґ — блоґ, основним змістом якого є тексти;
  • Фотоблоґ — блоґ, основним змістом якого є фотографії;
  • Музичний блоґ — блоґ, основним змістом якого є музичні файли;
  • Подкаст і блоґкастинг — блоґ, основний зміст якого надиктовується та викладається у вигляді аудіофайлів, наприклад, MP3-файлів;
  • Відеоблоґ — блоґ, основним змістом якого є відеофайли;
 • За особливостями змісту:
  • Контентний блоґ — блоґ, який публікує первісний авторський текст;
  • Мікроблоґ — блоґ, дописами в якому є короткі щоденні новини з власного життя користувачів (див. МікроБлоґінг)
  • Мониторінговий блоґ — блоґ, основним змістом якого є відкоментовані посилання на інші сайти чи блоґи;
  • Цитатний блоґ — блоґ, основним змістом якого є цитати з інших блоґів;
  • Сплоґ — спам-блоґ;
 • За технічною основою:
  • Блоґ Stand-alone — блоґ на окремому хостингу та рушії (CMS);
  • Блоґ на блоґ-платформі — блоґ, який ведеться на потужностях блоґ-служб (LiveJournal, LiveInternet та ін.);
  • Моблоґ — мобільний блоґ, який наповнюється з мобільних чи портативних пристроїв;

Роль та популярність блоґів[ред.ред. код]

Надзвичайна популярність блоґів зумовлена двома головними обставинами: по-перше, публікувати інформацію в Інтернеті за допомогою блоґів досить легко — фактично, створення нового посту зводиться до набирання його тексту у відповідному полі та відправки його на сервер шляхом натисканням кнопки «Публікувати» (англ. Publish) або подібної. Після цього пост зберігається на сервері, який автоматично формує веб-сторінки, різні посилання, додає стиль форматування тощо (такі серверні програми називаються системами управління змістом — англ. Content Management Systems або CMS). Тому користуватися блоґом не важче, ніж простим текстовим редактором. Друга причина — це моментальна доступність в Інтернеті опублікованої інформації; існують декілька безкоштовних блоґових платформ (наприклад Wordpress або Livejournal), де будь-хто може зареєструватися та вести свій блоґ. Блоґи періодично скануються Інтернет-пошуковиками, такими як Google, Yahoo!, та ін.

Саме з цих характеристик — мобільності та доступності блоґів — випливає їх визначна роль у творенні інформаційного суспільства, реалізації свободи слова, боротьбі за права людини у світі, та й просто у комунікації та обговоренні будь-яких ідей поміж людьми. Визнанням великої соціальної ролі блоґосфери у боротьбі за права та свободи людей стала нещодавня публікація так званого «Довідника блоґерів та кібер-дисидентів» (Handbook for Bloggers and Cyber-dissidents) асоціацією «Репортери без кордонів» (Reporters without Borders), який є вільним для використання та поширення і служить прекрасним вступом як до основ ведення блоґу і різних його аспектів, так і до застосування блоґів у якості зброї для боротьби з тоталітарними урядами та цензурою. Одним з багатьох прикладів соціальної ролі блоґів можна вказати відомий Interdictor's блоґ на LiveJournal, який був присвячений урагану «Катріна» і вівся хлопцем, який залишився у Новому Орлеані і кожні кілька годин сповіщав про розгортання трагічних подій, що у той час сприяло підбуренню суспільної думки проти занадто повільної реакції Білого Дому.

Більшість Блоґів приватного характеру становлять інтерес лише для невеликої групи людей, які можуть бути знайомі з автором або цікавляться його думками та коментарями щодо подій у світі, фахової діяльності, родинного життя, мистецтва тощо. Тільки деякі з них стають відомими Блоґерами, нові пости яких можуть отримувати десятки або сотні коментарів.

Українська блоґосфера[ред.ред. код]

За даними Яндекса, станом на кінець 2009 року українська блоґосфера налічувала більше півмільйона блоґів, з яких активними (тобто такими, що оновлювались хоча б раз на три місяці) є 15%.[1]

Найпопулярніша платформа серед українських блоґерів — це LiveJournal. Станом на 20 травня 2010 р. кількість блоґів у livejournal, у профілі яких заявлена Україна як місце проживання власника блоґа, становила близько 256 тис.[2].

Окрім того, наявна певна кількість блоґів на інших платформах, — англомовних та російських (Blogger.com, LiveInternet.ru, Diary.ru, Mail.ru, Twitter); спільнота stand-alone-блоґерів; та кілька спільнот на українських блоґерських платформах (Bigmir.net, Blox.ua, Meta.ua, Hiblogger.net, ВКурсі.ком).

Серед українських інтернет-видань поширена практика створення блоґів для своїх авторів та відомих людей — свої блоґи відкрили сайти Корреспондент, Українська правда, Новинар та ін.. Окрема блоґова платформа для своїх прихильників була створена перед виборами 2007 року політичною силою «Народна самооборона» Юрія Луценка. Власні блоґи також мають Юлія Тимошенко та Сергій Тігіпко.

У травні 2007 року був започаткований проект Blogoreader — перший в українському інтернеті проект, котрий висвітлює українську блоґосферу — її головні події та новини.

У лютому 2008 року світ побачив проект, який так і називається — Українська Блоґосфера. Метою цього проекту став розвиток української блоґосфери, а в першу чергу — її автономної частини: самостійних українських блоґів, створених на власних хостингах з допомогою CMS на зразок Wordpress чи подібних.

У квітні 2010 р. стартував блоґовий проект ВКурсі.ком — перша українська мережа авторизованих блоґів напівзакритого типу. Реєстрація нових користувачів ВКурсі.ком можлива виключно через електронне запрошення дійсних дописувачів, у мережі дозволено реєструватись тільки під справжніми ім'ям та прізвищем, заборонено передрук чи публікацію неавторських матеріалів. ВКурсі.ком є відкритим до читання для незареєстрованих користувачів, тоді як можливість коментування обмежена колом зареєстрованих авторів. Серед блоґерів ВКурсі.ком — переважно журналісти, літератори, громадські активісти, студенти та політики з кількох українських областей. У жовтня 2010 р. блоґосфера ВКурсі.ком розпочала ексклюзивні чат-конференції з відомими людьми України, першою із яких стала конференція з політологом, заступником Голови партії «Сильна Україна» Костем Бондаренком.

У грудні 2010 народився проект TexnoNews — перший блоґ про мобільні пристрої українською мовою.

Багато українських письменників ведуть блоґи[3].

Блоґкемп 2007 у Києві[ред.ред. код]

Блоґкемп 2007 — це подія для блоґерів із країн Східної Європи та Центральної Азії, яка пройшла у Києві 13-14 жовтня 2007 року. Окрім блоґів, на конференції обговорили соціальні та нові медіа взагалі, громадянську журналістику та веб 2.0.

Поради блоґерові-початківцю[ред.ред. код]

Для прикладу кілька українських блоґів:

Зараз блоґи не обмежуються додаванням автором записів і виводом їх в хронологічному порядку. Вже стали стандартом для блоґових двигунів (від англ. «engine») функції форматування тексту, вставка мультимедійної інформації, створення списків оновлень RSS / Atom тощо.

Рушій блоґу може бути на власному хостингу (виділене місце на сервері, що має цілодобове підключення до Всесвітньої мережі) автора або на місці, яке надане спеціалізованими сервісами (детальніше про це читайте нижче).

Коли не варто заводити власний блоґ?. Порада

 • Якщо майбутній автор не вміє писати цікаві актуальні статті, то йому важко буде привернути увагу до свого блоґу, знайти постійних читачів, тощо. У випадку з блоґом плагіат не проходить [4].
 • В мережі Інтернет існує велика кількість блоґів, і добитися помітних успіхів (зробити свій блоґ популярним) не легко.
 • Ще важче отримувати від цієї діяльності помітні дивіденди.
 • Блоґ, як правило, займає багато вільного часу [5] .

Сервіси, які дозволяють вести власний блоґ[ред.ред. код]

Блоґ-сервіс (блоґ-служба, блоґ-платформа, блоґохостинг) — це відкритий сервіс, що надає користувачу зручний інструмент, який дозволяє вести блоґ без потреби самостійно займатися обслуговуванням програмного забезпечення на сервері. Для початківця — це відносно легкий спосіб швидко завести собі блоґ. Попри видимі переваги мають такі служби і ряд недоліків (про них читайте нижче).

Найбільш популярний серед українців блоґ-сервіс — LiveJournal.com («живий журнал», ЖЖ). LiveJournal — блоґ-платформа для розміщення on-line’ових щоденників, або ж інших блоґів («щоденників», «журналів»). Пропонує звичайний для блоґів набір функцій: можливість писати власні публікації, їх коментування читачами, тощо. Є додаткові функції, більшість із яких доступні безкоштовно. Вам буде наданий у користування безкоштовний акаунт (від англ. account) типу ваше_ім’я.livejournal.com. Підтримується ведення колективних блоґів. ЖЖ також дозволяє брати участь, створювати і писати до спільноти (англ. community). Адреса кожної спільноти виглядає так: community.livejournal.com/назва_спільноти. Присутня можливість додавати інших користувачів ЖЖ в свій список читання.

Вже вище згадувався Blogger.com. Blogger — сервіс для ведення блогів, за допомогою якого будь-який користувач може легко завести собі власний блоґ.

Blog.net.ua — перший український автоматичний сервіс безкоштовних блоґів [6]. Давав можливість створити безкоштовний блоґ на 100 Мб типу ваше_ім’я.blog.net.ua.

Blox.ua — інтернет-сервіс, що безкоштовно надає вам можливість вести інтернет-щоденники (блоґи).

Зауваження! Цими сервісами не обмежується сфера блоґ-платформ. І в разі потреби Ви зможете знайти, наприклад, за допомогою пошукової системи Google, й інші безкоштовні блоґ-служби.

Незалежні блоґи[ред.ред. код]

Зазвичай незалежні блоґи (окремий домен + хостинг) заводять ті, кому не вистачає можливостей блоґ-служб. Ці особи в свою чергу є більш технічно освіченими. В Уанеті (український сегмент мережі Internet) незалежні блоґи ведуть в основному IT-спеціалісти.

Чому варто завести блоґ на власному домені?[ред.ред. код]

 • Адреса «Ваше_ім’я.net» серед блоґерів виглядає поважніше, аніж, наприклад, «Ваше_ім’я.blog.net.ua».
 • Будучи власником домену, автор сам вирішує, що розміщувати на ньому, а не змушений миритися з правилами надання сервісу — Terms Of Service. Контент користувача з правової точки зору знаходиться під контролем власника блоґ-служби.
 • Автор є одночасно одноосібний власник блоґу і ніхто не має права закрити блоґ (звичайно, якщо публікації не порушують вимог чинного законодавства).
 • Оплачується домен і хостинг [7].
 • Налаштування блоґу на сервісі безкоштовних блоґів найчастіше обмежується вибором шаблону для зовнішнього вигляду сайту, тоді ж як на власному блозі можна змінювати все, на власний розсуд автора сайту.

Рушій (CMS) для блоґу[ред.ред. код]

В мережі Internet є достатньо безкоштовних якісних CMS. До таких систем можна віднести: WordPress, Drupal, Joomla, TextPattern, тощо.

CMS — це набір спеціальних програм (скриптів), які служать для управління інформацією на сайті.

Якщо раніше для додавання статті на блоґ потрібно було вручну вставити її в код сторінки, то за допомогою CMS буде достатньо зайти під своїм логіном на власний блоґ в панель адміністрування і заповнити відповідну форму. А все інше зробить скрипт (опублікує статтю, поставить посилання, тощо).

WordPress — одна з найкращих безкоштовних CMS[ред.ред. код]

WordPress — це проста в інсталяції та використанні система керування блоґом. Сфера застосування WordPress — від блоґів до досить складних корпоративних сайтів та сайтів новин.

Переваги цієї системи:

 • Вона є безкоштовна (ліцензія — GNU General Public License) і відкрита;
 • Підтримує Web-стандарти;
 • Легка у використанні (моментальність публікації, велика кількість модулів, що підключаються);
 • Підтримує багатокористувацькі блоґи;
 • Для неї є пристойна українська локалізація;
 • Є велика кількість безкоштовних тем для цієї CMS.
http://uk.wordpress.org — WordPress українською мовою.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Яндекс: статистика української блоґосфери, 7.11.2009[1]
 2. [2](англ.)
 3. // Література онлайн: Під масками і без: хто-хто в інтернеті живе?
 4. Хоча можна купляти чужі матеріали або замовляти їх у професіоналів.
 5. Не так легко хоча б раз в тиждень писати нові пости, які читали б не лише Ви, а й інші користувачі
 6. Станом на жовтень-2015 реєстрація нових користувачів на сервісі не доступна. Працює на рушієві WordPress
 7. Сума може коливатися, але цілком достатньо 30-50 дол. США в рік.