Блювання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
3205 — Milano, Duomo — Giorgio Bonola — Miracolo di Marco Spagnolo (1681) — Foto Giovanni Dall'Orto, 6-Dec-2007-cropped
Блювання
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 R11

Блюва́ння (лат. vomitum) — мимовільні поштовхові викиди вмісту шлунка через рот. Цей акт регулює спеціальний блювотний центр, який координує злагоджене скорочення мускулатури шлунку, а також рухи дихальних м'язів та черевного преса.

«Блювота» (рідше «блювотиння») — цей термін застосовують для означення й характеристики вмісту, що викидається через рот з шлунку при блюванні.

Блювання є складним рефлекторним актом, що зумовлюється

Блювання може бути захисним фізіологічним актом (якщо шлунок переповнений або в нього потрапили шкідливі речовини).

Блювання спостерігають при деяких інфекційних захворюваннях, хворобах, що перебігають з ураженням очеревини, при гастриті, виразковій хворобі тощо.

Іноді буває чисто психогенне блювання — при сильному хвилюванні, негативних емоціях. Блювання легко виникає у дітей, а також у хворих на неврастенію у зв'язку із підвищеною збудливістю блювотного центра.

Блювання є симптомом багатьох захворювань, тому якщо воно часто повторюється, то вимагає ретельного обстеження і лікування відповідно до причини. При кривавій (гематемезіс) та каловій блювоті потрібна негайна госпіталізація.

В деяких випадках блювання спричинюють штучно. Щоб навмисно викликати блювання (наприклад при деяких інтоксикаціях), використовують введення апоморфіну (0,5 мл 1 % розчину підшкірно).

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Медицина Це незавершена стаття з медицини.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.