Бней Ноах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Бней Ноах (івр. בְּנֵי נוֹחַ‎ — «Нащадки Ноя», також «Ноахіди») — сучасний монотеїстичний релігійний рух, який пропагує «юдаїзм для неєвреїв». Згідно поглядів юдаїзму, для виконання Божої волі неєвреї не зобов'язані переходити в юдаїзм, однак на них покладається обов'язок дотримання «Семи законів нащадків Ноя».

Формально івритський термін «Бней Ноах» відноситься до всіх неєвреїв, оскільки всі люди, згідно Торі, є нащадками Ноя (до єврейського народу застосовується термін «Бней Ісраель», івр. בְּנֵי יִשְׂרָאֵל‎). Проте в даний час він все частіше використовується у відношенні тих неєвреїв, які добровільно приєдналися до єврейського Заповітом і взяли на себе дотримання «Семи заповідей нащадків Ноя» згідно з уявленнями юдаїзму.

Теологічне обґрунтування[ред.ред. код]

Згідно Торі, все людство є нащадками Ноя (івр. Ноах). Ной і три його сина Шем, Хам і Йефет, а також їхні дружини пережили Всесвітній потоп в Ковчезі, після чого знову почали заселяти Землю. Коли сім'я Ноя покинула ковчег, Бог уклав з ними Завіт. Згідно Талмуду, цей закон не містив у собі Сім законів нащадків Ноя. Таким чином, на всіх людей покладено обов'язок їх дотримання[прояснити], а на єврейський народ, крім того, додаткові обов'язки, прийняті після дарування Тори на горі Синай. Концепція Бней Ноах — це не нова релігія, а повністю ортодоксальний юдаїзм, в його практикуванні не-євреями.

З точки зору юдаїзму, дотримання Семи законів є найбільш прийнятною лінією поведінки для неєврея. Згідно з думкою, висловленою в Талмуді і підтриманою Рамбамом і багатьма іншими авторитетами, представникам інших народів, свідомо дотримуються цих законів у силу їх божественного походження, уготовано місце в світі Прийдешньому (івр. עוֹלָם הַבָּא‎, Олам а-ба) поряд з євреями, які дотримувались 613 заповідей. У раввіністичним літературі до таких неєвреям застосовується термін «праведники народів світу» (івр. חֲסִידֵי אֻמּוֹת הָעוֹלָם‎, «хасидей уммот а-олам»; не слід плутати з почесним званням, присуждаемым інститутом Яд ва-Шем).

З точки зору єврейської традиції, в майбутньому все людство буде дотримуватися монотеїзму Танаха, і в цьому вони будуть єдині з євреями, як сказано в пророцтві Цфанії «Бо тоді уста чисті наро́дам Я дам, щоб усі вони кликали Йме́ння Господнє, щоб раме́ном одним послужити Йому́.» (Соф 3:9). Таким чином Заповіт, укладений Б-гом з євреями, повинен поступово поширюватись на все людство. Неєвреї при цьому будуть «праведними неєвреями», тобто для приєднання до Заповіту з Богом вони зовсім не зобов'язані переходити в юдаїзм, тобто здійснити гіюр (однак ті, хто захоче, може це зробити).

Видатний мислитель юдаїзму, великий Маймонід зібрав всі сучасні йому талмудичні і галахічні рішення, що стосуються цих заповідей, і представив їх зі своїми коментарями в розділі «Закони царів і воєн» своєї фундаментальної праці Мішне Тора.

Сім законів нащадків Ноя[ред.ред. код]

Згідно з поданням юдаїзму, Бог дав людству через Ноя такі заповіді:

  1. Заборона ідолопоклонства — єдинобожжя, заборона служіння чужим богам
  2. Заборона богохульства — шанування Бога
  3. Заборона навмисного вбивства — повага до людського життя
  4. Заборона на грабіж і киднепинг — повагу до майна ближнього
  5. Заборона перелюбу — заборона на інцест і подружню зраду (брати чужих жінок), розкриття наготи
  6. Заборона вживання в їжу плоті, відрізаною від живого — повага до живих істот (включаючи людину)
  7. Обов'язок створити справедливу судову систему і зрозумілі закони, а також забезпечити рівність всіх перед законом

У кожній з цих заповідей є чимало деталей і подробиць. Крім того, існують додаткові закони, які наведені в Талмуді як обов'язкові для народів світу на основі аналізу тексту Письмовій Тори чи переказу. Вони у своїй більшості є предметом дискусій єврейських мудреців. Серед них — заборони схрещування тварин і дерев, кастрирования людей і тварин, чаклунства, онанізму, нанесення ударів людині; обов'язки благодійності, народження дітей, поваги до батьків.

Закони нащадків Ноя не були достатньо детально розроблені протягом історії з-за їх малої затребуваності. Лише останні роки багато питання, пов'язані з законами нащадків Ноаха, стали темою інтенсивних обговорень.

Сучасний рух[ред.ред. код]

Першим ініціатором створення руху Бней Ноах в новий час був рав Бенамозег Элияһу в кінці XIX століття, але реально це рух почався в останній чверті XX століття у зв'язку із зміною всіх уявлень народів світу про євреїв і юдаїзмі (і різко зрослим інтересом до нього), яке відбулося після створення Держави Ізраїль і, особливо, після Шестиденної війни 1967 року, просунувши Ізраїль в напрямку «Біблійного держави».

В результаті поширення ідей юдаїзму, особливо в США, утворився громадський рух, що об'єднує людей, які бажають дотримуватися наведених вище законів в суворій відповідності з вченням юдаїзму.

Ортодоксальний юдаїзм забороняє пропаганду переходу в юдаїзм, проте вважається, що єврейський народ зобов'язаний допомагати у поширенні Законів нащадків Ноя серед народів світу.

В даний час в світі існують громади нащадків Ноя (загальною чисельністю у кілька десятків тисяч чоловік), часто пов'язані з місцевими єврейськими громадами. Був створений ряд організацій, що координують дії цих громад і зміцнюють зв'язок між ними та єврейською громадою. Основними є United Noahide Academies, High Council of B’nei Noah[en], а також United Noahide Council.

В Ізраїлі під керівництвом рава Урі Шерки створений «Брит Олам — Всесвітній Ноахидский Центр», дотримується розширювального підходу до можливостей повноцінного підключення Бней Ноах до юдаїзму у всіх аспектах.

Працює організація United Noahide Academies, близька до High Council of B'c nei Noah, а також United Noahide Council.

В американському та англомовному суспільстві взагалі це рух поширений набагато більш широко.

В останні роки під керівництвом ортодоксальних рабинів був розроблений молитовник для неєвреїв[1], а також було видано низку публікацій, присвячених подробицям дотримання заповідей.

Дві концепції «Бней Ноах» в сучасному юдаїзмі[ред.ред. код]

В юдаїзмі сьогодні існують дві різні концепції «Бней Ноах»:

  1. «Рух „Бней Ноах“ полягає в дотриманні тільки 7 заповідей, решта заповідей юдаїзму не відносяться до них», — така точка зору Хабада і деяких інших напрямів. Це означає, що «Бней Ноах» не можуть дотримуватися Суботи, вивчати Тору (крім 7 Заповідей) і т. д.
  2. «Рух „Бней Ноах“ полягає в повному приєднання до юдаїзму як релігії, без того щоб стати частиною єврейського народу (і тому без здійснення гіюру), але з тим, щоб вчитися у євреїв і разом просувати світ». Після того, як «Бней Ноах» беруть на себе обов'язкові 7 заповідей, вони можуть за бажанням здійснювати інші єврейські заповіді, у тому числі вивчення Тори, дотримання Суботи, святкування єврейських свят і т. д. Такої точки зору дотримуються, наприклад, рави Йоель Шварц і Урі Шерки[2].

Відповідно до першого з наведених підходів відповідь на питання «чи Може неєврей дотримуватися суботу і вивчати Тору?» від'ємний, а згідно з другим -позитивний.

Маймонід у своїх книгах в одному місці пише «гой не повинен дотримуватися Суботу і вивчати Тору», а в іншому — «якщо Бен Ноах хоче дотримуватися інші заповіді, крім 7 базових заповідей „Бней Ноах“, то він одержує за них нагороду з Неба, і ми (євреї) повинні підтримувати його в цьому». Багато цитують першу фразу з Маймоніда, не знаючи про другий. Рав Урі Шерки (і рабинський рада організації Брит Олам) пояснюють це протиріччя у Маймоніда тим, що «гой» і «Бен Ноах» — це різні галахичеськие поняття. «Гой» — це неєврей, який ще не прийняв на себе заповіді «Бней Ноах», але якщо він вже прийняв ці заповіді, — то він перестав бути «гой» і став «Бен Ноах», і може дотримуватися подальші заповіді, в тому числі дотримуватися суботу і вчити Тору.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Громади Ноахидів в англомовному світі[ред.ред. код]