Бно-Айріян Михайло Каренович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бно-Айріян Михайло Каренович

Нині на посаді
На посаді з10 липня 2019
Президент  Володимир Зеленський
Прем'єр-міністр  Володимир Гройсман
Олексій Гончарук
ПопередникОлександр Терещук
В'ячеслав Кучер (т.в.о.)[1]

Народився1 лютого 1984(1984-02-01) (35 років)
Баку, АРСР
ГромадянствоУкраїна Україна
ПідданствоУкраїна Україна
Національністьвірменин
Дітидонька
fb.com/mykhailo.bnoairiian

Бно-Айріян Михайло Каренович (1 лютого 1984, м. Баку, Азербайджан) — український дипломат та управлінець, заступник директора ДП НЕК «Укренерго» з комунікацій та міжнародного співробітництва. З 10 липня 2019 року — Голова Київської ОДА[2][3].

Життєпис[ред. | ред. код]

Закінчив львівську школу № 45 у Львові з золотою медаллю.

2007 року закінчив Київський національний університет ім. Шевченка за спеціальністю «Міжнародні економічні відносини» з кваліфікацією економіста-міжнародника, перекладача з арабської мови (диплом магістра з відзнакою).

2008—2009 — навчався у Московському інституті міжнародних відносин, де отримав освіту диплом МВА за спеціальністю «Міжнародний нафтогазовий бізнес».

2012 — проходив навчання в Сінгапурі за програмою Міністерства закордонних справ Сінгапуру[4]. Цю програму було розроблено для навчання державних службовців з країн, що розвиваються.

2017 року став учасником програми відвідувачів Європейського союзу (EUVP) від України, де провів тиждень, вивчаючи систему роботи в Європейському союзі[5]. Програма діє для молодих представників європейських країн, які попередньо проходять відбір представниками ЄС.

Трудова діяльність[ред. | ред. код]

Газета «Бізнес»[ред. | ред. код]

2004 року почав працювати журналістом в провідному на той час діловому виданні газеті «Бізнес». Сфера професійних інтересів поширювалась на гірничо-металургійний комплекс, промисловість, машинобудування, міжнародні відносини, енергетику та міжнародну торгівлю. За час роботи написав понад 330 статей, в тому числі був автором декількох журналістських розслідувань[6].

Дипломат[ред. | ред. код]

У 2009—2011 роках працював на посаді третього[7], а згодом другого секретаря посольства України в РФ, відповідав за двостороннє співробітництво в сфері паливно-енергетичного комплексу.

В грудні 2011 року повертається до України та стає помічником Міністра закордонних справ України Грищенка. Відповідає за економічний напрям роботи, а також за співробітництво з країнами Близького Сходу, Африки та СНД, а також за економізацію зовнішньої політики. У березні 2011 року ініціює створення Ради експортерів при МЗС України та обіймає посаду виконавчого секретаря організації[8]. Очолювана Грищенком організація об'єднала 75 підприємств та компаній великого бізнесу[9][10].

За час роботи Михайла на виконавчим секретарем Ради експортерів при МЗС було проведено чотири засідання[11][12][13]. Виступав за посилення співпраці між МЗС та регіонами України щодо просування їхніх інтересів на закордонних ринках. Зокрема, у 2011 році ініціював створення Робочої групи зі співробітництва МЗС з регіонами України, яку очолив Міністр[14] та обіймає посаду виконавчого секретаря цієї групи.

Кабінет Міністрів[ред. | ред. код]

В січні 2013 року стає радником з гуманітарних питань Віце-прем'єр міністра України Грищенка. На цей час випадає важливий період переходу України на міжнародні стандарти, зокрема стандарт Належної виробничої практики (GMP) ЄС у виробництві ліків[15] та Доцільної практики розподілу (ДПР) ліків. Україна вперше ратифікувала конвенцію Ради Європи «Про протидію фальсифікацію лікарських засобів та аналогічних злочинів, що несуть загрозу громадському здоров'ю» та вперше на радянському просторі запровадила кримінальну відповідальність за підробку лікарських препаратів. Завдяки активній позиції вдалося суттєво спростити доступ термінальним хворим до знеболювальних[16], зокрема Уряд схвалив новий порядок придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров'я[17][18]. Крім того, вдалося затвердити «Державну цільову соціальну програму профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016 року»[19].

Міністерство енергетики та вугільної промисловості[ред. | ред. код]

З січня 2015 року займає посаду начальника управління європейської інтеграції Міністерства енергетики та вугільної промисловості, де займається координацією роботи міністерства на міжнародному напрямі, питаннями євроінтеграції, в тому числі координацією зобов'язань в рамках Енергетичного співтовариства. Фактично стає ключовою медійною особою після міністра. За час роботи в Міністерстві ініціював створення стратегічної групи на реагування проблем інвесторів, метою якої стало максимально швидко опрацьовувати проблемні питання для прийняття відповідних рішень[20]. Крім цього, під час роботи на посаді начальника управління європейської інтеграції, керував робочою групою з написання Закону України «Про ринок електричної енергії», який був прийнятий 13 квітня 2017 року[21].

З жовтня 2015 року обіймає посаду начальника департаменту стратегічного планування та європейської інтеграції та відповідає за співробітництво з міжнародними організаціями, стратегічне планування, координацію зобов'язань в рамках Енергетичного Співтовариства, координацію роботи міністерства на міжнародному напрямі та європейську інтеграцію. Окрім цього, приймав активну участь у розроблені альтернативної моделі анбандлінгу НАК «Нафтогаз України», зокрема виступає за збереження сегменту транспортування газу у віданні Міністерства енергетики та вугільної промисловості та передачу генеруючих потужностей ДП НАЕК «Енергоатом» та ПрАТ «Укргідроенерго» до Міністерства економічного розвитку та торгівлі України[22].

У травні 2016 року публічно подає у відставку з посади начальника департаменту, аргументуючи відповідне рішення зменшенням простору та повноти прийняття рішень у зв'язку призначенням Насалика І.С Міністром енергетики та вугільної промисловості України[23][24].

Участь у конкурсі на посаду очільника Житомирської обласної державної адміністрації[ред. | ред. код]

Залишивши Міністерство енергетики та вугільної промисловості вже у жовтні 2016 року бере участь у конкурсі на посаду голови Житомирської обласної адміністрації. Займає третє місце, програвши в. о. губернатора Гундича та керівнику Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області О. Шпіта[25].

ДП НЕК «Укренерго»[ред. | ред. код]

У жовтні 2016 року починає працювати в ДП НЕК «Укренерго» на посаді директора з комунікацій та міжнародного співробітництва[26]. Зона відповідальності внутрішні та зовнішні комунікації, робота зі ЗМІ та громадськістю[27]. З квітня 2018 року перелік обов'язків розширився за рахунок HR-напрямку, корпоративної соціальної відповідальності та стратегічного планування.

Новий бренд ДП НЕК «Укренерго»[ред. | ред. код]

Одним з перших проектів в компанії стала розробка нового бренду компанії, її візії та філософії, бачення розвитку енергетичної галузі[28]. В межах проекту було створено новий корпоративний сайт компанії[29], внутрішній корпоративний портал. Крім цього, компанія затвердила першу в державному секторі власну публічну інформаційну політику.

В зовнішніх комунікаціях компанії було акцентовано увагу на присутності в соціальних мережах (Facebook, YouTube, Instagram, LinkedIn, Slideshare). Зокрема кількість підписників корпоративної сторінки підприємства у Facebook 2019 році сягнула 33 тис.[30], в той час як у 2016 році їх було трохи більше 1 тис. Таким чином, компанія за цим показником стала лідером в державному енергетичному секторі.

За керівництва Михайла Бно-Айріяна, у 2018 році корпоративна сторінка компанії посіла друге місце в конкурсі «Краще корпоративне медіа України», а перший корпоративний журнал «Укренерго» «50 Hz» став кращим корпоративним виданням 2018 року, за версією Асоціації корпоративних медіа України[31].

Інтеграція в ENTSO-E[ред. | ред. код]

Ключовим проектом, над яким в «Укренерго» працював Михайло, стала інтеграція об'єднаної енергосистеми України до європейської мережі системних операторів передачі ENTSO-E[32].

За його участі 2017 року підписано «Угоду про умови майбутнього об'єднання енергосистем України та Молдови з енергоситемою континентальної Європи ENTSO-E».

Компанія активно реалізує план заходів по приєднанню[33]. Після підписання угоди інтеграція інтеграція до ENTSO-E стала одним із пріоритетних завдань нової Енергетичної стратегії України до 2035 року[34].

Також у грудні 2018 року Кабінет міністрів затвердив план заходів щодо синхронізації об'єднаної енергетичної системи України з об'єднанням енергетичних систем держав — членів ЄС[35]. Процес інтеграції до ENTSO-E отримав назву «енергетичний безвіз», як зазначила Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе[36].

На початку 2019 року Михайло та генеральний секретар ENTSO-E Лоран Шмітт підписали угоду про участь «Укренерго» у програмі співробітництва поза рамками членства (ENTSO-E Cooperation Beyond Membership programme) на 2019—2021 роки, яка передбачає проведення низки навчань та тренування для співробітників підприємства[37].

2017—2019 — розбудовані відносини з низкою операторів системи передачі ENTSO-E, зокрема, RTE (Франція), 50 Herzt (Німеччина), з якими реалізуються низка спільних проектів.

Нова стратегія «Укренерго»[ред. | ред. код]

2017 року було розроблено нову стратегію «Укренерго», яка містить більше 10 напрямків розвитку компанії, перелік стратегічних цілей та шляхи їх досягнення. 2019 року стратегію було оновлено із залученням наглядової ради «Укренерго» та міжнародних донорів.

Корпоративна соціальна відповідальність[ред. | ред. код]

Михайло ініціював освітній проект Ukrenergo laboratories[38], своєрідний інкубатор ідей науковців та молоді для розробки проектів, що відповідають потребам стратегічного розвитку енергетики. В рамках проекту в 2017 році відбулися «Ночі енергетики», які пройшли у Харкові, Києві та Львові. Більше 1200 студентів, випускників вишів, аспірантів, молодих вчених та винахідників долучилися і відвідали лекції та презентації найуспішніших представників бізнесу та топ-менеджерів з усієї країни.

Очільник Київської обласної державної адміністрації[ред. | ред. код]

10 липня 2019 року Президент України Володимир Зеленський призначив Михайла новим головою Київської ОДА[3].

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

У 2017 році в рамках наукової діяльності видав та презентував книгу над якою працював понад року з командою однодумців «Стратегії енергетичної дипломатії України»[39][40].

Неодноразово публічно виступав за необхідність посилення координації енергетичної дипломатії та створення Інституту уповноваженого Президента з питань міжнародної енергетичної політики[41].

Хобі[ред. | ред. код]

Картинг. Стрільба у тирі[18].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Указ Президента України від 11 червня 2019 року № 382/2019 «Про тимчасове виконання обов’язків голови Київської обласної державної адміністрації»
 2. Указ Президента України №509/2019. Офіційне інтернет-представництво Президента України. 2019-07-09. Архів оригіналу за 2019-07-10. Процитовано 2019-07-11. 
 3. а б Президент призначив нового голову Київської обласної державної адміністрації. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua). 2019-07-10. Архів оригіналу за 2019-07-10. Процитовано 2019-07-11. 
 4. Mykhailo Bno-Airiian. www.facebook.com (uk). Процитовано 2019-06-26. 
 5. Mykhailo Bno-Airiian. Facebook. 2017-12-07. Процитовано 2019-07-11. 
 6. Mykhailo Bno-Airiian. www.facebook.com (uk). Процитовано 2019-06-11. 
 7. Украина. Представительства. polpred.com. Процитовано 2019-06-11. 
 8. Совет экспортеров создан при МИДе. LB.ua. Процитовано 2019-06-11. 
 9. Члени Ради експортерів при МЗС. https://rei.mfa.gov.ua. Процитовано 2019-06-12. 
 10. МЗС і українські "молочники" домовилися розширювати географію експорту. tyzhden.ua (uk). Процитовано 2019-06-11. 
 11. МЗС просуватиме експорт. Урядовий Кур’єр. 2011-05-19. Процитовано 2019-06-11. 
 12. МЗС буде лобіювати інтереси олігархів. Економічна правда (uk). Процитовано 2019-06-11. 
 13. Найбільші вітчизняні підприємства-виробники зерна обговорили проблемні питання українського експорту | Новини компанії. www.nibulon.com. Процитовано 2019-06-11. 
 14. Тернопольская областная государственная администрация - Новости. www.oda.te.gov.ua. Процитовано 2019-06-12. 
 15. Грищенко: Уряд вводить європейські стандарти обігу ліків. DT.ua. Процитовано 2019-06-11. 
 16. ШЕВЧУК, Іван (2013-08-16). Ліки для останньої допомоги. Урядовий Кур’єр. Процитовано 2019-06-11. 
 17. Постанова КМУ від 13 травня 2013 р. № 333 "Про затвердження Порядку придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я". zakon.rada.gov.ua. 2013-05-13. Процитовано 2019-06-12. 
 18. а б Заступник директора з комунікацій та міжнародного співробітництва. НЕК "УКРЕНЕРГО" (uk). 2017-03-30. Архів оригіналу за 2019-06-12. Процитовано 2019-06-12. 
 19. Постанова Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2013 р. № 637. zakon.rada.gov.ua. Кабінет Міністрів України. 2013-04-29. Процитовано 2019-06-11. 
 20. Міністерство енергетики та вугільної промисловості України :: Міненерговугілля підтримує діалог з інвесторами щодо усунення перешкод для їх ефективної роботи в енергетичній сфері України. mpe.kmu.gov.ua. Процитовано 2019-06-11. 
 21. Міністерство енергетики та вугільної промисловості України :: Закон про ринок електроенергії - це закон для споживача, - Олександр Светелік. mpe.kmu.gov.ua. Процитовано 2019-06-11. 
 22. Глава євродепартаменту Міненерго: нам не потрібен супер-монстр "Нафтогаз". РБК-Украина. 2016-04-29. Архів оригіналу за 2019-06-12. Процитовано 2019-06-12. 
 23. Facebook-публікація. www.facebook.com (uk). Бно-Айриян. 2016-05-16. Процитовано 2019-06-12. 
 24. Ответственный за евроинтеграцию в Минэнерго подал в отставку. Экономическая правда. Процитовано 2019-06-11. 
 25. У конкурсі на посаду голови Житомирської обладміністрації переміг Гундич. ua.interfax.com.ua. 2016-10-05. Процитовано 2019-06-11. 
 26. Директором по коммуникациям "Укрэнерго" назначен Михаил Бно-Айриян. ubr.ua. Процитовано 2019-06-13. 
 27. Михаил Бно-Айриян | спикеры | Kyiv International Economic Forum. forumkyiv.org. Процитовано 2019-06-13. 
 28. Оголошено переможців "Премії HR-бренд Україна 2018" (ПРЕС-РЕЛІЗ). www.depo.ua (uk). Процитовано 2019-06-13. 
 29. НЕК "УКРЕНЕРГО". НЕК "УКРЕНЕРГО" (uk). Процитовано 2019-06-13. 
 30. НЕК "Укренерго" - NPC Ukrenergo. www.facebook.com (uk). Процитовано 2019-06-13. 
 31. Новини наших колег: внутрішній корпоративний портал Укренерго - кращій у 2018 році. Київська міська професійна спілка працівників енергетики та електротехнічної промисловості. kievprofenergo.in.ua. Процитовано 2019-06-13. 
 32. Україна підписала угоду про умови приєднання до енергосистеми Європи. Українська правда (uk). Процитовано 2019-06-13. 
 33. «Укренерго» завершило тестування блоків теплової та гідрогенерації для інтеграції в ENTSO-E — EXPRO Consulting. expro.com.ua (uk). Процитовано 2019-06-13. 
 34. Міністерство енергетики та вугільної промисловості України :: Об'єднання енергосистеми України з ENTSO-E - важливий крок у напрямку посилення енергетичної безпеки. mpe.kmu.gov.ua. Процитовано 2019-06-13. 
 35. Kitsoft. Кабінет Міністрів України - Про затвердження плану заходів щодо синхронізації об’єднаної енергетичної системи України з об’єднанням енергетичних систем держав — членів Європейського Союзу. www.kmu.gov.ua (ua). Процитовано 2019-06-13. 
 36. Климпуш-Цинцадзе, Іванна (2019-05-28). Синхронізація об’єднаної української енергетичної системи з європейською є ключовим завданням. www.kmu.gov.ua. Служба Віце-прем'єр-міністра України. Архів оригіналу за 2019-06-12. Процитовано 2019-06-12. 
 37. "Укренерго" підписало з ENTSO-E угоду про співробітництво. www.unian.ua (uk). Процитовано 2019-06-13. 
 38. Рубін, Едуард (2017-04-05). «Ukrenergo Laboratories» - новий етап реформування освітньої системи України. Цензор.НЕТ (російською). Архів оригіналу за 2019-07-11. Процитовано 2019-06-13. 
 39. В ІФНТУНГ автор презентував "Стратегію енергетичної дипломатії в Україні" | ІФНТУНГ. www.nung.edu.ua. Процитовано 2019-06-11. 
 40. Mykhailo Bno-Airiian (2017-03-26). Резюме проекту "Стратегії енергетичної дипломатії". Процитовано 2019-06-11. 
 41. ​«Энергетическая дипломатия должна стать любимой «игрушкой» президента Украины», - Михаил Бно-Айриян. LB.ua. Процитовано 2019-06-11.