Бобровий струмінь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Бобровий струмінь (бобровий мускус, кастореум) — секрет, що виділяється з особливих залоз бобра річкового (Castor fiber); щільна бура маса, що має мускусний запах з дегтярним відтінком.

Бобри і бобровий струмінь[ред. | ред. код]

Під хвостом бобрів розташовані грушоподібні мішечки. Це не залози, а особливий, ні на що не схожий орган, наявний тільки у бобрів, рід яких на півдні Європи з'явився 10-12 млн років тому. Нагрібши лапками купи землі на межах своєї території, боброва сім'я поливає їх струменем пахучої рідини, щоб чужинці зрозуміли — місце зайняте. Вважають[хто?] також, що цією рідиною бобри змащують своє хутро, щоб воно було водонепроникним. Струмінь, що утворюється в мішечках являє собою яскраво-помаранчеву рідину, яка на повітрі тут же окислюється, блякне, але не втрачає своїх головних якостей. Жовтуватий і маслянистий струмінь виділяє їдкий дегтярний і шкіряний запах, що нагадує свіжу вербову кору. Стійкість його надзвичайно велика.

Застосування у косметології[ред. | ред. код]

Основні компоненти бобрового струменя — ацетофенон, бензиловий спирт, бензойна кислота, борнеол, n-етилфенол, о-крезол, гваякол. Спиртовий екстракт (настій) бобрового струменя — запашна речовина і фіксатор запаху, що широко застосовується в парфумерії. Струмінь бобра застосовується як антиспазматичний і заспокійливий засіб у медицині.

Бобровий струмінь, характеризуючись помітним еротичним потенціалом, успішно застосовується для створення терпких, стійких та чуттєвих парфумів.

Бобровий мускус застосовується в косметології — розгладжує зморшки, сприяє омолодженню шкіри. Струмінь бобра, як і мускус кабарги, використовується в парфумерії — застосовується у виробництві дуже дорогих парфумів, як природна віддушка і фіксатор запаху.

Застосування у народній медицині[ред. | ред. код]

У народній медицині застосування бобрового струменя вельми різноманітно. Сильно розведений водою струмінь приймають усередину або використовують зовнішньо. З струменя роблять спиртовий настій. Виробляють з нього цілющий бальзам.

Струменю бобра здавна приписувалися цілющі властивості. Він використовувався у вигляді мазей, настоянок, порошків і вважалася універсальним засобом проти всіх хвороб — від гикавки до істерії і чуми. Бобровий струмінь вважають засобом, що допомагає при серцево-судинних, нервових захворюваннях, ослабленні функцій статевої системи.

Відомі бактерицидні і загоюючі властивості бобрового струменя, тому його застосовують зовнішньо і внутрішньо при ранових інфекціях, травмах, шкірних нагноєннях.

Для профілактики суглобових захворювань застосовують препарат у російській лазні або фінській сауні.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]