Богатирчук Федір Парфенович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Федір Богатирчук
Bogatirchuk (1923).jpg
Народження 14 листопада 1892(1892-11-14)
Київ
Смерть 4 вересня 1984(1984-09-04) (91 рік)
Оттава
Титул гросмейстер (1967)

Фе́дір Парфе́нович Богатирчу́к (рос. Фёдор Парфеньевич Богатырчук, англ. Fedir Bohatyrchuk, 14 листопада 1892, Київ, нині Україна — 4 вересня 1984, Оттава, Канада) — радянський, український і канадський шахіст, медик-рентгенолог, політичний діяч.

Біографія[ред.ред. код]

Навчався у Київському університеті (медичний факультет). Талант шахіста у Ф. Богатирчука виявився у ранньому віці. 1911 року він став чемпіоном Києва. Під час Першої світової війни перебував на фронті польовим лікарем, а пізніше — у корпусі Українських Січових Стрільців начальником військово-санітарного поїзда.

Активний учасник спортивного життя в СРСР. Чемпіон України 1937 року. Брав участь у 6 Всесоюзних шахових чемпіонатах: 1923, 1924, 1927, 1931, 1933, 1934. У 1927 році Ф. Богатирчук разом з В. Романовським розділив перемогу у першості СРСР.

Однак після його небажання піддатися у грі Ботвиннику у пресі було розпочато кампанію його цькування.

У 1940 отримав ступінь доктора медичних наук.

З початком Другої Світової війни опинився в окупованому нацистами Києві. «Під час окупації він врятував сотні людей. Це був державний розум. У моїй уяві Керес і Богатирчук — Гулівери. Ці крупні постаті акумулювали національні соки», — згадував Борис Спаський.

Під час німецької окупації був заступником (фактично головою) Українського Червоного Хреста. Ось цитата з публікації:

Однією з перших ініціатив Червоного Хреста було відкриття бюро з розшуку військовополонених, при тому, ці розшуки проводилися задурно. Окрім того, Червоний Хрест організував збір продовольства з подальшим його розподілом серед злиденних містян і військовополонених, який і став головною причиною конфлікту УЧХ з окупаційною владою. Успіх цих добровільних зборів доводив окупантів до шаленства  - свої продрозкладки вони виконували з величезними труднощами, водночас як в коморах УЧХ завжди було повно продуктів. Через кілька місяців Український Червоний Хрест був закритий, а його голова Богатирчук потрапив до гестапо... Німецька таємна поліція виявилася не такою жвавою в фабрикації «справ», як НКВД, і через два тижні професора відпустили за відсутністю складу злочину.

Після звільнення очолив Інститут експериментальної медицини.

1943 року емігрував спочатку до Німеччини, а потім — Канади. Викладав в Оттавському університеті. У 1943 в Берліні познайомився з генералом Власовим. Після переїзду до Чехії входив до складу Української Національної Ради, як її представник одночасно входив до складу власівського Комітету визволення народів Росії.

Після війни брав активну участь у шахових турнірах. Переїхав до Канади, де був редактором кількох видань ліберальної направленості (через що не знайшов спільної мови з більшістю українських емігрантів, які підтримували радикальніші рухи, наприклад, ОУН).

Учасник Всесвітніх олімпіад з шахів (виступав за Канаду). У 60-ті роки двічі вигравав першість Канади з шахів. 1967 року став першим канадським міжнародним гросмейстером.

Як вчений, Ф. Богатирчук — неодноразовий учасник міжнародних наукових конференцій з анатомії, рентгенології та геронтології. 1992 року у зв'язку з 100-річчям Ф. Богатирчука канадська асоціація шахів провела меморіальний турнір.

Література[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Богатирчук Федір Парфенович
Flag of Ukraine.svg Попередній
Йосип Погребиський
Петро Шумилін
Chess klt45.svg Чемпіон України з шахів
1937
Chess kdt45.svg Наступний
Ісаак Болеславський