Бог в індуїзмі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індуїзм
Om symbol.svgПустий ієрогліф.pngHinduSwastika.svg
 
Категорія КатегоріяPortal Портал

У індуїзме існує багато поглядів на природу Богу, заснованих на монотеїзме, політеїзме, пантеїзмі і монізму. Для позначення Богу в його особистісному аспекті зазвичай використовуються такі санскрит ські терміни, як Ішвара (санскр. ईश्वर īśvara IAST) і Бхагаван (санскр. भगवान् bhagavān IAST). Більшість послідовників індуїзму вірять в те, що Ішвара є Єдиним Особистісним Богом. Ішвару не слід плутати з безліччю божеств в індуїстському пантеоні, яких називають діви. У Ведах говориться що загальне число девів становить 330 мільйонів. Термін «діва» можна перевести на російська мова як «напівбог», «божество» або «ангел». Діви в індуїзмі — це небесні істоти, ангели і напівбоги, які перевершують за могутністю людей і тому шануються. Індуїстський автор Ситансу Чакраварті описує поняття Бога в індуїзмі у такий спосіб:

« Індуїзм - це монотеїстична релігія, послідовники якої вірять у те, що Божество проявляє Себе (Він або Вона) в різних формах. Людина може поклонятися Божеству в тому Його прояві, яке найближче йому, при цьому ставлячись шанобливо до інших форм поклоніння.[1] »

У індуїстської філософської школі веданта також існує поняття Верховного Космічного Духа, який називаєтьсяБрахман. Він описується як безмежний, всюдисущий, всемогутній, безтілесний, як трансцендентна і іманентна реальність, яка виступає як божественна основа всього всесвіту. Говориться, що він не піддається опису. Деякою мірою його можна охарактеризувати як сатчітананда — нескінченні істина, свідомість і блаженство.

Вайшнавізм і шиваїзм[ред. | ред. код]

Послідовники двох найчисельніших напрямків в індуїзме — вайшнавізму (приблизно 70% від загального числа індуса) і шиваїзму, вірять у те, що Ішвара і Брахман відповідно є особистою і безособової сутностей Єдиного Бога, початкової верховної сутністю якого в вайшнавізме виступають Вішну або Крішна, а в шиваїзме — Шива. Для послідовників Шактизма Верховною сутністю Ішвари виступає Богиня-мати Деві. У відомому Гіме «Лаліта-сахасранама» описуються 1000 імен Деві. Бог у Своїй особистісної формі як Вішну і Його аватар и, або ж як Шива, володіє безмежною кількістю цілком духовних якостей, з яких виділяються шість основних:

  1. Джнана «знання»
  2. Вайрагья «відчуженість»
  3. Яшаса «слава»
  4. Вірья «сила»
  5. Айшварья «багатство»
  6. Шрі «краса»

У філософії індуїзму прийнято розглядати Бога в Його трьох основних сутності:

  1. Брахман — безособова сутність Бога, вселенське всепронізивающее сяйво. Досягнувши цього рівня і усвідомивши велич Брахмана, людина знаходить блаженний стан свідомості, тощо нірвані в буддизме.
  2. Параматма — всюдисуща сутність Бога, яка міститься в серцях усіх живих істот і в кожному атом е матеріального світу і постійно супроводжує індивідуальну душу атман.
  3. Бхагаван — Верховна Особистісна сутність Бога, яка проявляється в різних формах, таких як Вішну, Крішна та ін У вайшнавізме, усвідомлення Бога в Його сутності як Бхагаван розглядається як найвищий рівень духовної реалізації.

У дуалістичному індуїзмі двайти, до якого належить більшість послідовників вайшнавізма, Брахман розглядається як безособова сутність особистісного Бога, по своєю природою ідентична Бхагавану. Згідно з двайтою, індивідуальні душі (Джива)' є частинками Брахмана, а Бог у своєму особистісному аспекті Бхагавана або Ішвари є джерелом як Брахмана, так і індивідуальних Джива.

Адвайта[ред. | ред. код]

В іншому перебігу індуїзму, адвайта-веданта, Брахман приймається як кінцева і єдина реальність у цьому світі, — все інше розглядається як ілюзія. Послідовники адвайти вважають, що майя є ілюзорною потенцією Брахмана, під впливом якої Брахман постає перед очима обумовлених Джива як матеріальний світ з усіма його формами і атрибутами. Коли Джива намагається осягнути не має якостей і атрибутів Брахмана за допомогою свого розуму, за допомогою своєї ілюзорної енергії Майї Брахман проявляється у формі особистісного Бога Ішвари або Бхагавана. Тобто, Бог являє собою поєднання Брахмана з майей — Сагун-брахман, або Брахман з позитивними атрибутами. Він єдиний у своєму роді. Він творець цього світу, його правитель і його руйнівник. Він вічний і незмінний. Він керує світом за допомогою Майї. Він — пан Майї і вона завжди знаходиться під його контролем. Джива у своєму обумовленому стані є слугами Майї у формі невігластва. Це невігластво виступає як причина страждань і гріховної діяльності в матеріальному світі. Бог — це нескінченне блаженство. Він завжди усвідомлює єдність Брахмана і ілюзорну природу цього світу. В індуїзмі не існує місця для концепції центрального зла або диявол, а лише в авраамічних релігіях. У адвайте страждання пояснюються невіглаством. Ішвару також можна уявляти собі і поклонятися йому в антропоморфических формах, таких як Вішну, Крішна або Шива. У філософії адвайти стверджується, що після того як індивід усвідомлює єдність всього сущого, він отримує можливість вийти з під впливу ілюзії відмінності і поділу Бога і усвідомити свою єдність із Брахманом.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Chakravarti, 1991 Hinduism is a monotheistic religion which believes that God manifests Himself or Herself in several forms. One is supposed to worship the form that is most appealing to the individual without being disrespectful to other forms of worship.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]