Бодгісаттва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Статуя бодгісаттви Акашаґарбга у храмі Тодайдзі (Нара, Японія).

Бодгіса́ттва[1][2] («пробуджена істота», інколи Бодхісаттва) — просвітлена істота в буддизмі, що прагне досягнути стану будди заради спасіння всіх живих. Є уособленням милосердя до живих істот. В традиції буддизму махаяни — особа, яка навмисно відмовляється від входження в нірвану, аби врятувати якомога більше живих істот у різних світах. В ряді джерел бодгісаттвами називають Будду минулого — Сіддгартху Ґаутаму, до його сходження на землю й досягнення стану будди, а також Будду майбутнього — Майтрею, що мусить з'явитися наприкінці світу.

Розгорнута концепція відноситься до чуттєвої (живої) істоти або саттви, що розвиває бодхі або просвітлення, таким чином володіючи психікою бодгісаттви; описуються як ті, хто працює над розвитком і прикладом милосердя (metta), співчуття (karuṇā), співчутливої радості (mudita) та спокійності (upekkha). Ці чотири чесноти - це чотири божественні обителі, які називаються Брахмавіхара (непереборні).[3]

Етимологія[ред. | ред. код]

Слово «бодгісаттва» складається з двох слів: бодгі (пробудження) та саттва (жива істота). В Стародавній Індії цим словом позначали аскетів, які шукали або досягли просвітлення. В Китаї бодгісаттвами називали індійських ченців, видатних вчителів буддизму махаяни.

Бодгісаттва

Ранній буддизм[ред. | ред. код]

Образ бодгісаттви з'явився вже у ранньому буддизмі. Шлях бодгісаттви пройшли Будди минулого й Шак'ямуні — Будда сучасного періоду. Крім того, вшановується бодгісаттва Майтрейя (палі Меттейя), який у майбутньому народиться серед людей і стане Буддою, і його прихід стане золотим століттям. Навчання тхеравади не розглядає спеціального шляху бодгісаттв як практики, однак використовує подібні практики метти розвитку любові й жалю до всіх живих істот. Метта є важливою практикою для досягнення нірвани — повного звільнення від афектів і припинення перероджень, виходу з сансари, але не в сенсі здобуття повного всезнання.

Бодгісаттва

Махаяна[ред. | ред. код]

Махаяна надає великого значення практиці бодгісаттв. З позиції Махаяни бодгісаттва — це той, хто свідомо відмовляється від нірвани з метою порятунку всіх живих істот. Шлях бодгісаттви починається із прийняття обітниць, цей шлях уважається доступним кожному.

З цього погляду ті теоретичні або практичні школи, які проповідують тільки цілі особистого порятунку (шравакі та пратьєкабудди) називаються «хінаяною», або «малою колісницею». Сама ж «махаяна» називається «великою колісницею». (Ще одна назва — «бодгісаттваяна», «колісниця бодгісаттв».) Будь-який буддист, навіть мирянин, може породити в собі бодгічитту — спрямованість до Пробудження: «Нехай стану я Буддою на благо всіх істот!». Основа бодгічитти і взагалі махаяни — жаль до живих істот, що мучаться в колесі перероджень, прагнення всіх їх привести до нірвани. Ті, хто здатний не тільки породити й зберегти в собі цю спрямованість, але й розвивати її, дають обітницю бодгісаттви перед своїм гуру й приступають до практики шести параміт — якостей бодгісаттви:

 1. дана-параміта — досконалість дару;
 2. шіла-параміта — досконалість дотримання обітниць;
 3. кшанті-параміта — досконалість терпіння;
 4. вир'я-параміта — досконалість ретельності, мужності;
 5. дг'яна-параміта — досконалість споглядання;
 6. праджня-параміта — досконалість мудрості.

У цьому сенсі бодгісаттвою може бути названий кожний махаяніст, що практикує бодгічітту. Але у вужчому сенсі бодгісаттвами називають бодгісаттв-махасаттв (великих істот) — міфологізованих, а частіше чисто міфологічних персонажів махаянского пантеону. Такі Авалокітешвара — бодгісаттва жалю, Манджушрі — бодгісаттва мудрості, Тара — жінка-бодгісаттва, що перетворила свою жіночність у засіб порятунку живих істот, і багато інших. У народному буддизмі ці великі бодгісаттви-махасаттви сприймаються як подавці мирських благ, але для серйозно практикуючих людей зберігають своє значення керівників і помічників на шляху Пробудження.

Список[ред. | ред. код]

 1. Авалокітешвара (Каннон) — рятує від стихійних і природних лих, нещасть.
 2. Акашаґарбга (Кокудзō)
 3. Кшітігарбга (Джідзō) — рятує істоти у шести нижніх світах.
 4. Мага-Стхампарапта (Сейсі)
 5. Майтрея (Міроку)
 6. Манджушрі (Мондзю)
 7. Самантабгадра (Фуґен)

Примітки[ред. | ред. код]

 1. санск. बोधिसत्त्व Bodhi-sattva Бодгі-саттва
  палі. बोधिसत्त्व Bodhi-satta Бодгі-сатта
  кит. 菩薩
  菩提薩埵
  Púsà
  Pútísàduǒ
  Пуса
  Путі-садо
  яп. 菩薩
  菩提薩埵
  ぼさつ
  ぼだいさつた
  Босацу
  Бодай-сацута
 2. Бодгісаттва [Архівовано 25 лютого 2022 у Wayback Machine.] // ВУЕ
 3. Drewes, David, Mahāyāna Sūtras and Opening of the Bodhisattva Path [Архівовано 5 березня 2021 у Wayback Machine.], Paper presented at the XVIII the IABS Congress, Toronto 2017, Updated 2019

Джерела та література[ред. | ред. код]

 • (англ.)Arahants, Bodhisattvas, and Buddhas [Архівовано 20 грудня 2021 у Wayback Machine.] (2010)
 • (англ.)Analayo, The Genesis of the Bodhisattva Ideal, Hamburg Buddhist Studies 1, Hamburg University Press 2010
 • (рос.)Арьяшура. «Гирлянда джатак или Сказание о подвигах Бодхисаттвы.» Пер. с санскр. акад. А. Баранникова под. ред. О. Волковой. М. 1962. (С.?)
 • (рос.)«Мудрость буддийских сказаний. (Джатаки)» Пер. с пали А. В. Парибка. М. Издательство ОЛМА Медиа груп. 2012.
 • Торчинов E. A. Введение в буддологию. Курс лекций. — Санкт-Петербург : Санкт-Петербургское философское общество, 2000. — 304 с. — ISBN 5-93597-019-8. (рос.) (С.?)

Посилання[ред. | ред. код]