Бойовий прапор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вексилологічний символ бойового прапора за Вітні Смітом

Бойови́й пра́пор — варіація національного прапора для використання в збройних силах країни на суходолі. Морським еквівалентом є військово-морський прапор[en]. Під найсуворішим розумінням терміну, сьогодні небагато країн мають відповідні бойові прапори, а більшість віддає перевагу використанню для цього власних державних прапорів або звичайних національних прапорів.

Історія[ред.ред. код]

Польові відзнаки[en] використовувалися від древніх війнах, щонайменше від Бронзової доби.

Саме слово штандарт є формою терміну Франкської мови для польової відзнаки (необов'язково прапора).

Бабур та його Армія Моголів[en] салютує Дев'яти Штандартам Тимура.

Використання прапорів, як польових відзнакочевидно виникає в Азії під час залізного віку, можливо, у Китаї або Індії.[1] Ранні польові відзнаки, які включали, але не обмежувалися прапорами, також називалися вексилоїдами[en] або "прапороподібними", до прикладу Римські Штандарти-Орли або драконячі штандарти Сарматів. Римський Вексилум сам також є "прапороподібним" в тому сенсі, що він був закріпленим на горизонтальному перехресті, на відміну від простого флагштоку.

Використання простих прапорів, як військових відзнак стало звичним у часи середньовіччя, розвиваючись паралельно з Геральдикою, як доповнення до геральдичних символів, показаних на щитах. Морські прапори[en] також розвинулися в період середньовіччя. Середньовічні японські Сашімоно[en], які носили піші вояки були паралельним розвитком.

Деякі середньовічні вільні міста або комуни не мали власних гербів та використовували бойові прапори, які не були похідними від гербів. Наприклад, місто Люцерн використовувало синьо-білий прапор, як польовий знак від середини XIII століття, не виводячи його з дизайну геральдичного щита.

Бойові прапори[ред.ред. код]

Збройних сил[ред.ред. код]

Армії (сухопутних сил)[ред.ред. код]

Морські[ред.ред. код]

Інші[ред.ред. код]

Колишні[ред.ред. код]

В ЗС України[ред.ред. код]

  1. Бойовий Прапор військової частини Збройних Сил України є символом: честі, доблесті, слави і зобов'язує кожного військовослужбовця Збройних Сил України віддано служити Українському народові, мужньо, вміло і непохитно боронити Українську державу, не шкодуючи свого життя.
  2. Бойовий Прапор військової частини є почесним знаком, що визначає особливості її бойового призначення, історії та заслуг і свідчить про належність військової частини до Збройних Сил України.
  3. Бойовий Прапор після сформування військової частини вручається їй від імені Президента України представником, призначеним Міністром оборони України.
  4. Бойовий Прапор закріплюється за військовою частиною на весь час незалежно від зміни її найменування і номера. Зміни найменування військової частини вносяться до Грамоти Президента України, що видається під час вручення Бойового Прапора.
  5. Бойовий Прапор завжди знаходиться зі своєю військовою частиною, а на полі бою — в районі бойових дій, в яких частина бере участь.
  6. У разі втрати Бойового Прапора командир військової частини і військовослужбовці, що є безпосередніми винуватцями цього, несуть відповідальність згідно із законом.
Зауваження

Офіційне визначення в законодавстві зводиться до примітивізації термінології, черз що породжує плутанину.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. flag. (2008). Encyclopædia Britannica. Chicago: Encyclopædia Britannica.

Література[ред.ред. код]

  • Wise, Terence (1978) Military flags of the world, in color. New York: Arco Publishing. 184p. ISBN 0668044721. War flags of 1618–1900.

Посилання[ред.ред. код]


Танк Це незавершена стаття з військової справи.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Flag template.svg Це незавершена стаття про прапори або знамена.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.