Бойовик (жанр відеоігор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Відеоігри

Бойови́к,[1][2] е́кшен[3] (англ. action, буквально — «дія») — жанр відеоігор, який вимагає від гравця певних фізичних зусиль, таких як швидкості реакції та здібності швидко приймати тактичні рішення. Дія таких ігор відбувається дуже динамічно і потребує більшою мірою рефлексів, ніж логіки і планування.

Гравець має своє втілення у грі — персонажа, який переміщується ігровим світом, зазвичай поділеним на рівні певного виду, долає небезпеки, збирає необхідні предмети та бореться з противниками. При цьому як основний засіб прогресу в грі, як правило, використовується зброя. Персонаж гравця має певну кількість здоров'я або життів, яка зменшується від отриманих ушкоджень, впливу агресивного середовища тощо.

Термін[ред. | ред. код]

Позначення жанру гри як «action» відносно рідко використовується без доповнення, оскільки це поняття дуже широке і ним можна схарактеризувати більшу частину всіх створених ігор. У цю категорію потрапляють шутери, файтинги, платформери тощо. Набагато частіше слово «action» підставляється до основного жанру гри. Наприклад, Action-adventure — пригодницька гра (квест), що також містить бойові або акробатичні елементи, нехарактерні для традиційних квестів.

Спочатку action був жанром західних (переважно американських) фільмів-бойовиків, пізніше він розповсюдився на схожого типу відеоігри — аркадні ігри.

Історія[ред. | ред. код]

Спочатку більшість відеоігор відносилися до цього жанру. Популярність йому забезпечила Space Invaders 1978 року, яка почала «Золотий Вік аркадних відеоігор», в який вийшли класичні представники жанру, такі як Asteroids 1979-го, Pac-Man в 1980 і багато інших, що задали канони подальших ігор. Paperboy, яка вийшла в 1984, змогла перетворити доставляння газет в дію гри, демонструючи тим самим універсальність цього жанру. Robotron: 2084, що вийшла у 1982 на ігрових автоматах, стала класикою шутерів. Donkey Kong 1981-го започаткувала платформери. Першим файтингом вважається Karate Champ, випущена 1984-го.

Також культова гра Doom не була першою шутер-грою, але при цьому задала багато принципів екшен-ігор і шутерів зокрема.

Піджанри[ред. | ред. код]

Платформер, один з підвидів жанру
  • Beat 'em up — ігри, що концентруються на рукопашних боях і боях з холодною зброєю, де персонаж переміщується ігровими рівнями, знищуючи численних противників.
  • Файтинги — подібний на Beat 'em up піджанр, але персонажі б'ються на обмежених аренах. Відрізняється і великою кількістю комбінацій ударів та прийомів.
  • Лабіринти — схожі на Pac-Man ігри, в яких дія відбувається в лабіринтах з пастками і противниками.
  • Платформери — піджанр, ігровий процес в якому складається більшою мірою зі стрибків по платформах з видом збоку.
  • Шутери — ігри, де активно використовується вогнепальна зброя. Нерідко зображають реалістичні бої, кров і насильство.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Товари з теґом «Бойовик». store.steampowered.com. Процитовано 24 квітня 2019. 
  2. Автори Trine працюють над класичним стелс-бойовиком. PlayUA. 7 грудня 2015. Архів оригіналу за 24 квітня 2019. Процитовано 24 квітня 2019. 
  3. Автори Until Dawn працюють над екшеном. PlayUA. 1 жовтня 2020. Архів оригіналу за 21 січня 2021. Процитовано 16 січня 2021. 

Посилання[ред. | ред. код]