Боксити

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Боксити
BauxiteUSGOV.jpg
Загальні відомості
Генезис глибоке хім. перетворення (латеритизації) алюмосилікатних порід в умовах вологого тропічного клімату (латеритні Б.) або внаслідок перенесення продуктів латеритного вивітрювання і їх перевідкладення (осадові боксити)
Ідентифікація
Колір червоний, бурувато-коричневий, рідше сірий, білий, жовтий, чорний
Питома вага 1.800 до 3.200 г/см³
Практичне значення
електрокорунд, флюс, вогнетриви, цемент

Бокси́ти — осадова гірська порода, що складається в основному з оксидів і гідрооксидів алюмінію, а також оксиду заліза та різних домішок (глинистих частинок).

Головні рудотвірні мінерали Б.: діаспори, беміт, гібсит, гетит, гідрогетит, гідрогематит, каолініт, шамозит, хлорити, рутил, анатаз, ільменіт, алюмогетит, алюмогематит, сидерит, кальцит, слюди.

Характеристики[ред.ред. код]

За зовнішнім виглядом боксити дуже різноманітні. Колір їх звичайно червоний, бурувато-коричневий, рідше сірий, білий, жовтий, чорний.

За агрегатним станом виділяють Б. щільні (кам'янисті), пористі, землисті, пухкі, глиноподібні; за структурними ознаками — уламкові і конкреційні; за текстурою — коломорфні (однорідні, шаруваті і т. д.). У зв'язку з різною пористістю густина Б. змінюється від 1800 до 3200 кг/м3.

Б. утворилися або в результаті глибокого хім. перетворення (латеритизації) алюмосилікатних порід в умовах вологого тропічного клімату (латеритні Б.) або внаслідок перенесення продуктів латеритного вивітрювання і їх перевідкладення (осадові боксити). Якість латеритних бокситів як правило висока, тоді як осадові боксити мають різну якість.

Боксити — головна руда для вилучення глинозему (Al2O3) і алюмінію; використовуються також в абразивній промисловості (електрокорунд), в чорній металургії (флюс при виплавці мартенівської сталі), для одержання вогнетривів, спеціальних цементів та ін.

Склад[ред.ред. код]

Боксити — комплексна сировина; вони містять Ga, а також Fe, Ti, Cr, Zr, Nb, рідкісноземельні елементи, основна руда алюмінію.

Добування[ред.ред. код]

Боксити добувають відкритим, рідше підземним способами. Великими запасами Б. володіє Китай, Угорщина, Австралія, Гвінея, Ямайка, Гаяна, Суринам, Росія, Гана, Гаїті і Домініканська Республіка, Бразилія, Греція, Індія, Туреччина, США, Франція. В Україні є на Закарпатті, в Приазов'ї та на Українському щиті. Утворюється звичайно в умовах тропічного клімату при вивітрюванні порід, що містять алюміній. Від назви місцевості Ле-Бо-де-Прованс на півдні Франції.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]