Болгарська осінь 1949 року

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Болгарська осінь — використовувана неофіційна назва засекреченої військової операції Внутрішніх військ МВС СРСР, яка відбувалася в 1949 році в Народній Республіці Болгарія. У СРСР класифікувалися як превентивні дії.

Події[ред. | ред. код]

У жовтні 1949 року вночі до болгарського порту Варна увійшов радянський круїзний морський лайнер "Росія". З його борту у темряві висадилися кілька сотень пасажирів з великими валізами в руках і загубилися у пітьмі.

На наступний день на вулицях Софії з'явилися загадкові особистості в широких фетрових капелюхах і вільних двобортних пальтах. Ходили вони парами, наче неспішно прогулюючись. Часом непомітно для перехожих франтуваті міцні хлопці відпрацьованим рухом руки поправляли щось заховане під верхнім одягом.

І все б нічого, але одного разу з-під пальто одного з дженджиків випав круглий металевий предмет і, гуркочучи, покотився по бруківці. Це був дисковий магазин від ППШ, споряджений під зав'язку бойовими набоями...

Про те, що за люди маскувалися під модним європейським одягом, свідчить короткий запис в архівному історичному формулярі 2-го мотострілецького полку дивізії ім. Ф. Дзержинського:

« З 18 жовтня 1949 р по 14 січня 1950 р особовий склад полку в кількості 668 чол. солдатів, сержантів і офіцерів під командуванням комполка І.І. Каменєва перебував у відрядженні для виконання урядового завдання »

Як виявилося, за лаконічними рядками ховається настільки засекречена операція, що про її подробиці досі практично нічого не відомо. Завісу таємниці відкрив її учасник, ветеран найстарішого з'єднання Внутрішніх військ підполковник у відставці Никанор Петрович Перевалов. У 1949 році він був старшим лейтенантом і помічником по спецзв'язку начальника штабу 2-го мотострілецького полку ОМСДОП ім. Ф. Дзержинського військ МДБ СРСР.

« Це було десь в середині жовтня 1949 року. Особовий склад частини відповідно до плану заходів був задіяний для охорони громадського порядку під час проведення футбольного матчу на стадіоні "Динамо". Час виїзду вже підтискав, але команди на шикування все не надходило. Як раптом оголосили: офіцерам терміново зібратися в кабінеті командира частини полковника Івана Йосиповича Каменєва на екстрену нараду. »

— згадує Никанор Петрович

У повній тиші прозвучали слова полковника Каменєва.

« Нам належить виконати спеціальне оперативне завдання МДБ СРСР за кордоном. Всіх попереджаю - це державна таємниця особливої важливості і розголошенню не підлягає. »

На підготовку до виїзду в невідомість відводилося дві доби. Розпорядження командира були по-військовому чіткі і короткі. В пам'яті у Перевалова відклалися кілька найбільш цікавих моментів інструктажу:

« На наступний день зробити ретельний медичний огляд всього особового складу, в тому числі і офіцерів. Звернути особливу увагу на наявність татуювань і наколок. Осіб, що мають такі, а також малорослих і слабкої статури без пояснення причин у відрядження не залучати. »

Весь особовий склад, відібраний для виконання спецзавдання, слід було переодягнути в цивільний одяг і підстригти під "напівбокс". Також надійшла досить дивна для військової людини заборона на звернення за військовим званням: солдати і сержанти називають один одного тільки по імені, офіцери спілкуються між собою по імені та по батькові, а до старших за званням звертатися тільки так - "товариш Іванов" або "товариш Петров".

Кістяк зведеного підрозділу полку склали військовослужбовці 2-го стрілецького батальйону, полкової школи і спецпідрозділів. А до необхідної чисельності людей добрали з танкового батальйону, артполку і інших частин дивізії. Окремий батальйон зв'язку виділив штабну та телефонно-кабельну роти - для організації прихованого управління підрозділами, прийому-передачі службових розпоряджень та іншої інформації в тому місці (поки ще невідомому), де треба було виконувати спеціальне завдання.

« Полк розміщувався тоді в старих казармах в московському районі Лефортово, навпроти колишнього Катерининського палацу, в якому перебувала бронетанкова академія. Так ось, з середини наступного дня на територію частини один за іншим з невеликими інтервалами почали прибувати криті автомобілі. Їх тут же підганяли впритул до воріт розташованого під солдатським клубом складу. Спеціально призначені воїни без зайвих розмов і перекурів спішно розвантажували фуру за фурою »

— продовжує розповідати підполковник у відставці Перевалов

На ранок всіх відібраних для спецзавдання людей направили взводами на речовий склад. Там злегка шокованим солдатам було наказано змінити військову форму на цивільний одяг. Виявилося, що її доставили ті самі вчорашні фури.

Офіцерам і солдатам пропонувався чудовий гардероб: шикарні костюми, сорочки, краватки, шкіряні черевики, двобортні демісезонні пальта, капелюхи з широкими полями, а також краватки, шпильки, запонки, шкарпетки і якісне спіднє. Весь одяг був кількох фасонів і кольорів. Виглядав добротно і навіть елегантно. Однак на всіх предметах, судячи з усього, з метою конспірації були відсутні бирки, ярлики та інші ознаки країни або фабрики-виробника.

Причому пальта, з незрозумілих поки для воїнів міркувань, рекомендувалося вибирати на один-два розміри більше того, ніж було потрібно.

Потім прибули кілька людей, які нагадували зовні працівників Міністерства закордонних справ або співробітників спецслужб. Вони проінструктували бійців, як зав'язувати краватку, користуватися запонками і шпильками для краваток, як невимушено носити цивільний одяг, капелюхи. Поправляючи головні убори на стрижених під "напівбокс" головах, примовляли: "Ось так носять капелюхи там, куди ви поїдете". Однак і вони свідомо замовчували, що це за країна така загадкова.

Також з метою конспірації суворо заборонили писати листи додому і вести будь-які розмови про майбутній виїзді. Всі міські телефони були завбачливо відключені.

Потім військовослужбовців забезпечили фібровими валізами, причому різних розмірів. Ближче до ночі надійшла команда - отримати зброю і боєприпаси. Офіцерам видали особисті пістолети ТТ - безвідмовну і надійну в усіх відношеннях зброю. Сержантів і рядових озброїли пістолетами-кулеметами ППШ або ППС. Кулеметників - ручними кулеметами Дегтярьова. До всього іншого кожен відряджений отримав по кілька ручних гранат РГД.

Зброя і боєзапас воїни-чекісти поклали разом з сухим пайком, туалетним приладдям та зміною білизни в ті самі фіброві валізи. У найбільші з них упакували переносні радіостанції РБМ-1, кулемети в напіврозібраному вигляді і навіть легкі малокаліберні міномети з комплектом мін. Виявилося, що пальто трохи більшого розміру були необхідні для прихованого носіння зброї в місці виконання завдання.

Спецгрупу перетворених до невпізнання дзержинців очолив полковник І.І. Каменєв - досвідчений командир і бойовий офіцер. Військову службу він почав червоноармійцем у військах ОДПУ ще в 20-ті роки. Пройшов шлях від командира відділення до командира полку.

Одних тільки бойових орденів у бувалого полковника вистачило б, мабуть, на всіх офіцерів штабу полку. На його парадному кителі світилися рубіновим світлом чотири ордени Червоного Прапора, стільки ж - Червоної Зірки і три - Вітчизняної війни (один 1-го і два 2-го ступеня).

Літерний поїзд без зупинок буквально летів на зелене світло в південному напрямку і через добу прибув до Одеси. Щоб не привертати уваги одеситів, величезний натовп людей в капелюхах і з валізами в руках пішим порядком направили обхідними вулицями в морський порт до віддаленого причалу. Тут дивних мандрівників прийняв на борт морський лайнер "Росія". Дзержинці за кількома трапами швидко піднялися на палубу і розмістилися в комфортабельних каютах. Корабель без зволікання вийшов у відкрите море.

Весь наступний день солдати і офіцери насолоджувалися відпочинком і з цікавістю поглядали в ілюмінатори. Але там були тільки хвилі і небо. Раптом віддалік спливли два підводні човни. Субмарини супроводжували судно з десантом дзержинців на всьому шляху проходження. Вночі "Росія" пришвартувався в порту Варна.

Операція[ред. | ред. код]

За уривчастими повідомленнями в радянських газетах офіцери здогадувалися, що соціально-економічні перетворення в післявоєнній Болгарії проходили "в умовах запеклої боротьби з контрреволюційними угрупованнями, що були прямою агентурою англо-американського імперіалізму".

Але ініціативу вдалося перехопити комуністам на чолі з прибулими з Москви на батьківщину легендарними комінтернівця і "кращими друзями СРСР" Георгієм Димитровим і Василом Коларовим. У листопаді 1946 року вони сформували уряд Вітчизняного фронту, який оголосив, що Народна Республіка Болгарія - це держава соціалістичного типу, повністю орієнтується на СРСР. Вищі органи державної влади очолили: Народні збори - В. Коларов, Рада міністрів - Г. Димитров.

Однак противники народної влади не сиділи склавши руки, всіма способами намагалися повернути колишні довоєнні порядки. Тільки в 1946-1947 роках болгарські органи безпеки зуміли ліквідувати контрреволюційні організації "Цар Крум", "Нейтральні офіцери" і інші опозиційні угруповання.

Але в 1948 році глава сусідньої Югославії маршал Тіто раптом перестав слідувати за Сталіним. Взявши курс на так званий Рух неприєднання, він пішов на зближення із Заходом, не пориваючи остаточно відносин і з Москвою. У Радянському Союзі Тіто оголосили фашистом і прихвоснем капіталізму. У Болгарії теж з'явилася своя опозиція, яка мала намір діяти за югославським сценарієм. Її лідером став Трайчо Костов - секретар ЦК БКП.

2 липня 1949 року болгарських комуністів спіткало велике горе - в Барвисі, поблизу Москви, помер Георгій Димитров. Опозиціонери вирішили цим скористатися і спробувати змінити державний політичний курс в сторону Заходу. У країні назрівала серйозна криза, що загрожує кровопролиттям.

Тоді керівництво НРБ звернулося за допомогою до СРСР. Сталін, зрозуміло, був готовий допомогти "братам-болгарам" відбити "підлий удар наймитів капіталу" по молодій соціалістичній співдружності.

Генеральним секретарем ЦК БКП замість померлого Димитрова став Вилку Червенков, який проживав в еміграції в СРСР з 1925 року. Після війни він повернувся в Болгарію і в уряді Коларова очолював Комітет у справах науки. У липні 1949-го Лев став ще й заступником голови Радміну.

Однак обстановка в країні продовжувала залишатися вкрай складною і напруженою. Мав відбутися суд над опозицією. І болгарське керівництво побоювалося масових заворушень, можливих збройних виступів та інших провокацій проти законної влади. Саме з цієї причини і було прийнято рішення задовольнити прохання про допомогу і направити в Болгарію військовослужбовців радянських Внутрішніх військ, переодягнених в цивільний одяг.

У порту Варна рано вранці пасажирів "Росії" таємно пересадили в залізничні вагони. Потяг повільно рухався весь день, поки не зупинився затемно на якомусь пустельному полустанку. Надійшла знайома команда: "По машинам".

Колона автомобілів рухалася недовго і незабаром в'їхала на закриту територію. Як виявилося, це була школа болгарських органів державної безпеки. Біля воріт і по периметру дзержинці відразу виставили своїх вартових, переодягнених в завчасно підготовлену форму болгарської армії. Солдат розмістили в трьох добротних цегляних будинках, а офіцерів - в котеджах.

На наступний день полковник І.І. Каменєв зібрав офіцерів на нараду. Він оголосив, що дзержинці прибули сюди на прохання уряду Болгарії для надання допомоги в забезпеченні державної і громадської безпеки під час судового процесу над Трайчо Костовим і членами його угруповання.

Дзержинцям доручалося нести службу в столиці республіки Софії. А бійцям раніше прибулого зведеного загону, який складався з військовослужбовців київського і мінського оперативних полків Внутрішніх військ, теж переодягнених "в цивільне", - в інших великих містах, портах і прикордонних районах.

Старший оперативний начальник від МДБ СРСР по військах генерал-майор П.В. Бровкін поставив перед дзержинцями наступні завдання: з настанням темряви і до світанку здійснювати охорону будівель ЦК БКП, Народних зборів, Ради міністрів, посольства СРСР, урядових дач, радіоцентру, в'язниці держбезпеки і ряду інших важливих об'єктів. При цьому охорону одних споруд здійснювати внутрішньою вартою, інших - прихованими зовнішніми постами і зовнішнім патрулюванням.

Всім офіцерам і старшим нарядів видали посвідчення, підписані міністром внутрішніх справ НРБ. У документах були відсутні фотографії, але були вказані болгарські прізвища і по-болгарськи ж написано: "Дозволяється безперешкодний прохід в усі державні установи. Категорично забороняється питати інші документи, що підтверджують особу". Никанор Петрович пригадав, що в його посвідченні було вказано оперативний псевдонім "Йорданов".

Першорядне значення приділялося охороні в'язниці, в якій містилися державні злочинці. Щовечора радянський караул міняв болгарських охоронців і ніс службу до ранку, займаючи оборону в нижньому напівпідвальному поверсі. На підвіконня ставили кулемети - на випадок відбиття збройного нападу на в'язницю, якщо прихильники опозиції ризикнуть на це піти.

Ще одним особливо охоронюваним об'єктом була будівля ЦК БКП. Щовечора криті автомобілі доставляли сюди велику групу озброєних "цивільних осіб", які займали пости на всіх поверхах - від підвалу до горища. У деяких кабінетах влаштовувалися вогневі точки: бійці розрахунків ставили кулемети на підлогу, а самі, готові миттєво відкрити вогонь з вікон, влаштовувалися в кріслах і не спали до світанку.

Вечорами на вулиці міста виходили парні патрулі. Щільність нарядів розраховувалася так, щоб у разі крайньої потреби можна було перекрити весь центр міста.

Стрілецька зброя розміщувалася приховано під пальто, на вкороченому ремені, під правою рукою, стволом вниз. Ріжкові магазини пристебували до автоматів, а дискові, щоб не відстовбурчувати пальто, носилися на грудях, закріплені спеціальним шнурком навколо шиї. Одного разу з-під пальто одного з бійців випав на тротуар погано прив'язаний диск, ледь не спровокувавши непотрібний ексцес.

При патрулюванні потрібно уникати всіляких контактів з перехожими. Але іноді в цілях конспірації воїнам видавали невелику суму болгарських грошей, щоб купувати газети та робити вигляд, що уважно їх читають.

Під посилену охорону були також взяті урядові дачі, перш за все особняк нового генсека Вилку Червенкова. У заростях навколо дач таємно розмістили вогневі точки, кулеметні гнізда і навіть позиції мінометників. А всередині будинку партійного лідера і глави держави знаходився постійний пост з кількох чатових-дзержинців. Але про це, крім радянських командирів, знав лише один болгарський офіцер з урядової охорони.

Під час перебування дзержинців в Софії залишки обезголовленої і ослабленої болгарської опозиції не зважилися піти на відкрите збройне повстання. Превентивні заходи з таємною участю радянських Внутрішніх військ, яких вживало керівництво СРСР і органи безпеки, судячи з усього, запобігли розвиток подій з можливим кривавим сценарієм, який розігрався в 1956-му в Будапешті.

В середині січня 1950 року служба радянських воїнів-чекістів в "братській" Болгарії завершилася. Вона пройшла без сучка і задирки - вдалося уникнути серйозних подій, всіляких ексцесів і провокацій. Перед відправкою дзержинців на батьківщину їм особисто подякував керівник НРБ Вилко Червенков за допомогу в боротьбі з контрреволюцією і відмінно організовану службу.

Після повернення в Москву з усіх учасників "таємної операції" зібрали підписки про нерозголошення мети відрядження.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]