Болотний ландшафт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Болотний ландшафт
Зображення
Вільховий болотний ліс
Країна  Нідерланди
Частково збігається з болото і paludified forestd
CMNS: Болотний ландшафт у Вікісховищі

Ландшафт болотний — надмірно зволожений природний територіальний комплекс, до якого входить власне болото і прилеглі заболочені території, переважно розташовані у помірному (тундра, тайга, мішані ліси) та екваторіальному (джунглі, екваторіальні ліси) поясах [1].

Макроландшафт болотний

[ред. | ред. код]

Макроландшафт болотний (від грец. μακρός — довгий, великий і ландшафт) — болотний природно-територіальний комплекс, зумовлений і сформований макрорельєфом.

Виявлений лише на великих болотних масивах, тому в межах України мало поширений. Завдяки подібності у походженні болотний макроландшафт об'єднує окремі болота та болотні урочища різного ступеню розвитку, які мають різне мінеральне живлення, своєрідні рослинність і тваринний світ. Наприклад, до болотного масиву Коза-Березина належить оліготрофне урочище Коза, евтрофне та еумезотрофне урочище Теребуші, евтрофне урочище Стави з вільхово-осоковими й вільхово-крупнотравними угрупованнями. Ці урочища відрізняються будовою тофового покладу та його глибиною. У результаті антропогенного впливу сучасні макроландшафти боліт зазнають великих змін[2].

Мезоландшафт болотний

[ред. | ред. код]

Мезоландшафт болотний (від грец. μέσος — середній, проміжний і ландшафт) — це болотний природно-територіальний комплекс, зумовлений і сформований мезорельєфом.

Виявлені такі ландшафти на великих за площею болотах. Це природне поєднання різних болотних угруповань. Болотні мезоландшафти найпоширеніші у заболочених заплавах, де сполучаються притерасні лісові чорновільхові болота, осокові болота та високотравні берегові ценози. Завдяки центрально-оліготрофного розвитку відбувається об'єднання оліготрофного, мезотрофного та евтрофного типів боліт. В Україні найчастіше розвивається центрально-оліготрофний болотний мезоландшафт[2].

Мікроландшафт болотний

[ред. | ред. код]

Мікроландшафт болотний (від грец. μικρός — малий і ландшафт)- це природно-територіальний комплекс боліт, зумовлений і сформований мікрорельєфом.

В Україні такий тип ландшафту відповідає чорновільховим і верховим болотам із горбисто-мочажинним комплексом. У чорновільшняках мікроландшафт охоплює:

На болотах із горбисто-мочажинним комплексом виявлений:

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Экологический энциклопедический словарь. — Кишинев: Главная редакция Молдавской советской энциклопедии. И. И. Дедю. 1989.http://dic.academic.ru/dic.nsf/ecolog/4481/ЛАНДШАФТ
  2. а б в Географічна енциклопедія України: В 3-х т./ Ред. кол.: О. М. Маринич (відповід. ред.) та ін. — К.: «Українська Радянська Енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1990. — Т.2: З — О.