Борт (морський термін)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
1 — Димова труба, 2 — Корма, 3 — Гребний гвинт, 4 — Кіль, 5 — Якір, 6 — Бульб, 7 — Ніс, 8 — Палуба, 9 — Ходова рубка Борт - трикольорова смужка між 4 і 8.
Походження термінів port side і starboard side. Світлина експонату у Морському музеї Сент-Гелієра, острів Джерсі.
Катер, що наближається. Вночі судно для позначення свого руху виставляє вогні: на правому борту — зелений вогонь; на лівому борту — червоний вогонь

Борт — у морській справі — бокова частина судна (корабля), що складається з зовнішньої обшивки і набору, який скріплює її з корпусом судна.

Свого часу кожний з бортів мав власну назву. Так, правий борт прийнято було називати штирбортом (нід. Stuurboord), лівий борт — бакбортом (нід. Bakboord), а частину борту, що знаходиться вище верхньої палуби фальшбортом.

З часом, у зв'язку з вжитком у міжнародній морській справі англійської мови, усі терміни були перекладені англійською. Тому сьогодні моряки усіх країн називають різні борти на англійський манер. Так, правий борт прийнято називати старборд сайд (англ. starboard side), а лівий — порт сайд (англ. port side). Походження цих слів має свою історію. Колись судна швартувалися в порту завжди лівим бортом і відповідно мали на лівому борту спеціальний портик (двері у фальшборті) для установки сходні та проведення вантажних операцій через сходню. Так спочатку стали називати лівий борт англ. larboard, отримане від lodeboard — брулеве весло (oar for steering = steor), який колись розташовувався з правого боку на кормі, тобто сторона керма. Потім steorbord перефразували в starboard, тільки зірки тут ні до чого (star — зірка).

У подальшому моряки перестали вживати англійські слова left і right (ліво і право) і замінили їх назвами бортів: port і starboard (за назвами бортів судна).

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Herreshoff, Halsey, (1983) The Sailor's Handbook, Little Brown and Company
  • Jobson, Gary (1987) Sailing Fundamentals, Simon & Shuster
  • Maloney, Elbert S., (editor) (1999) Chapman Piloting: Seamanship & Small Boat Handling, Hearst Marine Books, New York
  • Rousmaniere, John (1999) The Annapolis Book of Seamanship, Simon & Shuster
  • Seidman, David (1995) The Complete Sailor, International Marine

Посилання[ред.ред. код]