Борщівський замок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Борщівський замокруїни замку у Борщеві Тернопільської області.

Історія[ред. | ред. код]

Територія Борщева була заселена віддавна. Тут виявлено городище ХІІ століття, яке існувало до середини ХІІІ століття і було знищене під час нападу монголів. Однак поселення не зникло, воно і далі розвивалось на березі річки Нічлава, перетворившись на місто у XVII ст. Тоді ж було споруджено замок.

Саме місто було укріплено досить слабо, воно було захищено валами з дерев'яним палісадом. Такі стіни могли стримати тільки набіг татар, яким було вдосталь ясиру з численних неукріплених сіл, вони обходили стороною фортеці, які могли б загальмувати їхнє просування, тому ніякими облогами не займалися.

У XVII ст. посилилася турецька загроза, татари під керівництвом турків почали штурмувати слабкі фортеці, тому замок Борщева став виконувати функцію могутньої цитаделі, яка здатна витримати тривалу облогу та вмілий штурм. Звичайно, твердиня тривалий час виконувала свої функції, однак не встояла перед турецьким регулярним військом і Борщів з 1672 по 1683 рік перебуває у складі Османської імперії після Бучацького мирного договору (замок у Бучачі був на кордоні). Турки залишили місто тільки після розгрому під Віднем, коли польське військо на чолі з Яном ІІІ Собеським почало відвойовувати подільські землі.

З настанням мирних часів більшість подільських замків переробляють на палаци. Хоч це руйнувало історичну сутність фортець, це перетворення в якійсь мірі дозволяло пам'ятці зажити іншим життям, оскільки фортеці, які не ставали палацовими комплексами, просто розбиралися на будматеріал. Так у XVIII столітті замковий палац та каземати переробляють у палац, який до наших днів не дійшов. Біля палацу в 1763 році споруджується костел, дзвінниця якого була перероблена з башти замку.

Збереглася замкова башта, яка включена в нижній ярус триповерхової дзвінниці костелу XVIII століття. Також на рельєфі видимі земляні укріплення замку, під землею повинні були зберегтися підвали та підземелля, які планомірно ніхто не знищував. Це містечко може стати туристичним центром, особливо якщо враховувати, що воно лежить по дорозі на Кришталеву печеру у Кривче та фортецю у Хотині.

Посилання[ред. | ред. код]