Борщів (Житомирський район)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
село Борщів
Країна Україна Україна
Область Житомирська область
Район/міськрада Житомирський район
Громада Радомишльська міська громада
Код КОАТУУ
Основні дані
Засноване 1606
Населення 918
Площа 33,466 км²
Густота населення 27,43 осіб/км²
Поштовий індекс 12251
Телефонний код +380 4132
Географічні дані
Географічні координати 50°31′00″ пн. ш. 29°06′24″ сх. д.H G O
Середня висота
над рівнем моря
173 м
Водойми Коробочка
Місцева влада
Адреса ради вул. Мала Житомирська, 12, м. Радомишль, Житомирський р-н, Житомирська обл, 12201
Карта
Борщів. Карта розташування: Україна
Борщів
Борщів
Борщів. Карта розташування: Житомирська область
Борщів
Борщів
Мапа

Борщі́в — село в Україні, у Радомишльській міській територіальній громаді Житомирського району Житомирської області.

Опис[ред. | ред. код]

За радянських часів в селі існував колгосп-мільйонер «Перемога» до 70-х років, потім ім. Леніна. Вирощували на полях льон, картоплю, пшеницю, жито, хміль, овочі, працювала свиноферма та корівник. Існував футбольний клуб «Колос» (Борщів). На сьогоднішній день у селі не працює жодне підприємство. Основою промисловості є сільське господарство. Діють приватні фермерські господарства по вирощуванню картоплі, зернових культур. Переважна більшість мешканців — пенсіонери. Молодь виїхала до Житомира, Києва, Радомишля. Запорукою виживання для мешканців є власна городина, здавання молока від власних корів. Село має автобусне транспортне сполучення с Радомишлем, Житомиром та Києвом. Частина дороги від Радомишля до Борщіва — бруківка.

Визначну роль у житті села відіграє сільське господарство. вперше згадується в люстраційних актах та Житомирських актових книгах в 1606 р. як власність старовинного шляхетного українського роду Стриболів. Загальна площа — 33,466 км². Населення становить 918 осіб. В селі нараховується 17 вулиць. Розташоване на лівому та правому берегах р. Коробочка. Знаходиться за 8 кілометрів від райцентру, 42 кілометри від залізничної станції Ірша.

Постаті[ред. | ред. код]

Історія[ред. | ред. код]

За прадавніх часів ця частина Житомирського Полісся була залюднена. Підтвердженням цьому є досліджені археологічні пам'ятки-стоянки раннього палеоліту біля Житомира (800—300 тис. років тому) та стоянки пізнього палеоліту біля міст Житомира та Радомишля, (35–10 тис. років до н. е.) останню в 60–70 рр. 20 ст. вивчала археологічна експедиція У. Г. Шовкопляса. Радомишльська стоянка первісних мисливців і рибалок знаходиться за 4 км від сучасного села Борщева. Родина Стрибелів яка володіла с. Пилиповичі в 1545 р. очевидно одержала додатково земельні володіння на берегах річки Коробочка. В кінці 16 ст. у верхній течії річки Коробочка була заснована Слобода — поселення в яких новопоселенці отримали значні пільги і виконанні повинностей на визначений термін. Вперше село з назвою Борщів документально зафіксоване 1606 року і було під владою вищезгаданої родини Стрибелів.

Національно-визвольна війна 1648—1654 рр. під проводом Б. Хмельницького спустошила Житомирське Полісся, ліквідувала великі поміщицькі землеволодіння. Родина Стриболів змушена тікати в «польські краї». В 1693 р. та 1702—1703 рр. мешканці м. Радомишля та навколишніх сіл були активними учасниками повстання С. Палія (Герби міст України 2001. –С.294) в 1750 р. діяв загін Подоляки. Під час Коліївщини громив панські маєтки загін І Бондаренка. Польська влада намагалася окатоличити українське населення. Проте місцеве населення прагнуло до православ'я, в 1743 р. в Борщеві турботою місцевих жителів була збудована Хрестовоздвиженська дерев'яна церква, яка також повторила долю згорівшої греко-католицької церкви Пресвятої Богородиці.

Відродження цього краю почалося за часи утвердження греко-католицької церкви в Україні. Місто Радомишль стало резиденцією греко-католицьких митрополитів, їх зусиллями і при фінансовій допомозі польської шляхти почали будуватися церкви. В 1761 р. на землях поміщика Тршецяка його коштом була збудована церква Покрови Пресвятої Богородиці. Священики цього храму вели з 1761 р. сповідні розписи в селі в 1784 р. жителів було 531 чол.

З архівних даних видно що храм Покрови Пресвятої Богородиці згорів у липні 1804 року. У 1804—1805 рр. село спіткало стихійне лихо, у червні 1804 р. пройшли сильні дощі з градом, які пошкодили зернові, городину, затопило сіножаті, пошкодило мости та розмило шляхи. Подібне було весною 1803 р.

З 1795 року російський уряд кожні 5 років виконувалися так звані ревізії на підставі яких складалися ревізькі казки. За ревізькими казками 1795 року в с. Борщеві був 71 селянський двір. 70 дворів були власністю родини Тршецяка, у них проживало 131 чол., один двір належав селянину Данилу Павловичу Дзюбенко. Мешканці Слободи в ті часи були вільними людьми і вели власне господарство. В ревізьких казках вказано рід занять кожного мешканця селянської садиби. Значна кількість чоловіків, жінок, підлітків була дворецькою прислугою. Селяни не мирилися з таким становищем, формою протесту була втеча з села Зусиллями церковного кліру та мирян у 1869 р. при Борщівському храмі Покрови Пресвятої Богородиці було відкрито парафіяльну церковно-приходську школу. Дітей навчали грамоти, робити нескладні арифметичні розрахунки, вивчали Закон Божий, викладали географію та малювання. Школа при церкві проіснувала до 1908 року.

В 1853 р. в с. Борщеві поміщикам М. Тршецяку, його донькам Ю. Белецькій, Є. Ходковській належало 317 ревізьких душ (осіб чоловічої статі) і не залишалося вільних селян. Земля, відповідно до «Сказань» л. Похилевича, належить тим же землевласникам, а маєток Тршецяка з 2130 десятин в 1857 р. купив Г. Богданович. Похилевич на початку 60-х рр. 19 ст. приводить такі дані про село: мешканців обох статей православного віросповідання — 732 чол., римських католиків — 10, євреїв — 12.(Похилевич Л. Сказанія о населенных местностях Киевской губернии. Киев, 1864 г. –С.182-183.).

Скасування кріпацтва царським маніфестом 1861 р. та проведення реформи привело до зміни в соціальному житті та побуті селян. На початок XX століття в селі проживали польські пани, біля річки вони мали свій маєток, на них працювало багато місцевих селян. В їхньому володінні була земля, пасовища, велика конюшня. Після приходу радянської влади вони покинули ці володіння. На фундаменті цього маєтку сьогодні побудована школа. Існує легенда, що тікаючи з села шляхтичі не змогли вивезти всі цінності, і що частина їх була закопана біля маєтку й досі там знаходиться.

Під час Земської Реформи (Земства) прогресивна (на той час) поміщиця Юлія Єремеєва виділила із свого лісу необхідну кількість матеріалу та частково оплатила роботи для побудови школи. Було побудовано два приміщення. В одному із них сама чотирьохкласна школа (чотири класних кімнати, учительська кімната та гардероб). В другому приміщенні чотири квартири для вчителів (парадний вхід з так званої веранди), кімната гуртожитку для учнів з інших сіл та кімната сторожа. Згодом було збудовано приміщення ремісничого училища, яке готувало столярів, слюсарів та ковалів. Після Жовтневої революції приміщення ремісничого училища було розібрано та перевезено в сусіднє село Пилиповичі і там побудовано школу, яка діє й понині.

В селі діяла церква Покрови Пресвятої Богородиці, що знаходилась в центрі села. Після встановлення радянської влади церкву було зруйновано. Сьогодні на цьому місці стоїть пам'ятний хрест. Стабільний радянський режим встановлено 1922 року. Партійна організація була утворена 1929 року, комсомол діяв з 1926 року. Було утворено колгосп «Перемога». В господарстві вирощували зернові культури, льон, картоплю. Було розвинуте тваринництво м'ясо-молочного напряму.

З перших днів Великої Вітчизняної війни жителі села були примушені споруджувати посадковий майданчик для ВВС РСЧА. 372 селянина були мобілізовані до Червоної Армії. 165 із них загинули. 265 за вчинені подвиги нагороджено орденами і медалями. В 1970-х на честь загиблих односельців споруджено пам'ятник.

У післявоєнні роки проходила відбудова села, молодь отримала соціальний ліфт — поступала у виші, отримувала складні професії, перебиралася жити до міста.

В останні роки роки існування СРСР село мало велике господарство. В Борщеві діяв колгосп-мільйонер ім. Леніна, вирощували на полях льон, картоплю, пшеницю, жито, хміль, овочі, працювала свиноферма та корівник, конюшні. Силами колгоспа в селі було створено став. За підтримки колгоспу діяв футбольна команда «Колос».

До 16 травня 2017 року — адміністративний центр Борщівської сільської ради Радомишльського району Житомирської області[1].

Видатні місця[ред. | ред. код]

  • Церква Покрови Пресвятої Богородиці — відкрита в будинку колишнього дитячого садка в 2004 році. Виконує роль духовного центру села.
  • Будинок культури — побудований у 1980-х роках. На сьогодні відіграє роль культурного центру села — тут діє бібліотека, проводяться вечори відпочинку молоді, на свята проходять виступи гуртків самодіяльності, концертні гастролі народних ансамблів.
  • Братська могила вбитих під час Другої Світової війни — шановане селянами місце, біля якого проводиться урочисте вшанування ветеранів та тих хто загинув у Німецько-радянської війни на День Перемоги.
  • Пам'ятник невідомому солдатові та обеліск з переліком односільчан, що загинули під час Другої Світової війни — поставлений за кошти односельчан.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Картка постанови. Офіційний портал Верховної Ради України. Процитовано 14 November 2021. 

Література[ред. | ред. код]

  • Борщі́в // Історія міст і сіл Української РСР: у 26 т. / Тронько П. Т. (голова Головної редколегії). — К. : Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967—1974. — том Житомирська область / Чорнобривцева О. С. (голова редколегії тому), 1973 : 728с. — С.597
  • Борщів. Історія села: [Житомир. обл.] / Валентин Згурський. — Київ [та ін.]: Освіта України (Маслаков Р. О.), 2017. — 689 с., [4] арк. іл. : іл., портр. ; 30 см. — На паліт. авт. не зазначено. — У вих. дан. також: Борщів (Житомир. обл.) ; Радомишль (Житомир. обл.). — Бібліогр. в підрядк. прим. —100 пр. — ISBN 978-617-7480-42-5

Посилання[ред. | ред. код]