Боскамп Лясопольський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Кароль Боскамп (Боскамп Лясопольський, пол. (Karol) Boskamp Lasopolski)(? — 28 червня 1794, Варшава) — дипломат короля Станіслава Августа Понятовського. Певний час адміністрував язловецькими маєтностями Понятовських.

Життєпис[ред.ред. код]

Голландського (італійського — менш ймовірно) походження. Знав у 1764 році турецьку, італійську, волоську, французьку, латину, німецьку, голландську, вивчав тоді польську, англійську.

Під час 7-річної війни — курєр пруського посла в Стамбулі Рексіна (власне Гауді), потім — «повноважний міністр» хана Крим-Ґерая (1761), якого проти волі Порти підбурював до походу на Австрію. чи Росію. Мав конфлікт з ханом через жінку, через це був вигнаний з табору.

В липні 1764 року прибув до Варшави, запропонував послуги королю. Через викриття листування якогось Лойтрума (пол. Leutruma) з турками отримав схильність Чорторийських. Посланий королем до Константинополя для заснування Орієнтальної школи, в якій майбутні польскі дипломати вивчали східні мови та готувались до дипломатичної діяльності. Пізніше інтриган та шпигун російської влади.

1774 року супроводжував Ксаверія Браніцького до С.-Петербуга. З 1775 року — працівник департаменту Ради «Неустайонцої» з річною пенсією 5000 злотих. 3 жовтня 1776 отримав ключ шамбеляна, 2 листопада — привілей шляхтича на прізвище «Лясопольський», 3 листопада — орден св. Станіслава. Став повноважним міністром в Порті за сприяння Росії. З місії до турків привіз грекиню Лулу — потім відому як Софія Вітте; Потоцька.

1792 року втік від гніву людей з Варшави, потім повернувся, служив шпинугом у Булґакова, Сєверса. Писав памфлети. Мав значний вплив на рішення Гродненського сейму для користі Росії. Шукав порятунку в посольстві саському (17 червня 1794), через кілька днів був ув'язнений на наказом Тимчасової Ради (підозра в зраді), 28 червня був звільнений.

Закінчив життя у Варшаві на шибинеці як російський агент.

Джерела[ред.ред. код]


українська персоналія Це незавершена стаття про особу, що має стосунок до України.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Польща Це незавершена стаття про особу Польщі.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.