Боснійське повстання (1831)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Боснійське повстання
Боснійські повстання проти Османської імперії
Gradascevicmap1.PNG
Дата 29 березня 1831 — 5 червня 1832 року
Місце Балкани, Боснія
Результат Перемога Османської імперії
Противники
Боснійські повстанці Османська імперія Османська імперія


Командувачі
Хусейн Градашчевич
Мемиш-ага
Алі-бег Фідахич
Ібрагім-бег Фідрус
Османська імперія Намік-паша
Мехмед Рашид-паша
Сулейман-бег


Сили сторін
70 тис. 90 тис.


Військові втрати
невідомо невідомо


Боснійське повстання, Велике Боснійське повстання — повстання населення Боснії проти панування Османської імперії.

Причини повстання[ред. | ред. код]

Історія Боснії і Герцеговини
Coat of arms of Bosnia and Herzegovina.svg
Рання історія
Іллірія • Іллірик (римська провінція) • Далмація (римська провінція)
Середньовічна Боснія
Бановина Босанська • Котроманічі • Королівство Боснія
Османська Боснія і Герцеговина
Еялет Боснія • Боснійський вілаєт • Боснійсько-герцеговинське повстання (1875—1877) • Боснійське повстання (1831)
Габсбурги
Габсбурзьке правління • Боснійська криза
Югославія
Створення Югославії • Врбаська бановина • Дринська бановина • Зетська бановина • Бановина Хорватія • Незалежна Держава Хорватія • Друга світова війна • Соціалістична Республіка Боснія і Герцеговина
(як частина СФР Югославія) • Розпад Югославії
Сучасна Боснія і Герцеговина
Боснійська війна • Республіка Боснія і Герцеговина • Хорватська республіка Герцег-Босна • Республіка Сербська • Республіка Західна Боснія • Дейтонські угоди • Боснія і Герцеговина

Портал «Боснії і Герцеговини»


У кінці 1820-х років, султан Махмуд II проводив ряд реформ, які вели до подальшого розширення централізованого управління в армії, введення нових податків і більшої бюрократизації. Ці реформи принизили особливий статус і привілеї, якими Боснія історично мала в складі Османської імперії і разом зі зростаючою владою та положенням інших народів європейської частини Османської імперії, викликали багато невдоволення. Однак, всупереч широко поширеній думку, спочатку Градашчевич не був налаштований проти цих реформ.

В 1826 році, коли султан видав указ, що скасовує яничарів у Боснії, реакція Градашчевича мало чим відрізнялася від реакції іншої частини боснійської знаті. Градашчевич пригрозив, що він використає війська, щоб приборкати будь-якого, хто налаштований проти сараєво яничарів. Коли яничари вбили сеїда Нурудина ефенді Шерифовича, погляди Хусейна різко змінилися.

До кінця 1820-х років Градашчевич підтримував хороші стосунки з представниками імперської влади в Боснії. Коли Абдурахим-паша став візиром у 1827 році, Градашчевич став одним з найбільш довірених радників. Це співробітництво досягло найвищої точки під час Російсько-турецької війни, коли Градашчевич відіграв велику роль під час мобілізації в Боснії. Після бунту в Сараевском таборі під час цих приготувань Хусейн навіть дав притулок для вигнаного Абдурахима-паші в Градачаце перш, ніж допомогти йому в його втечі з країни. Градашчевич був також щодо лояльний до наступникові Абдурахима, Намику-паші, зміцнюючи османські гарнізони в Шабаце за його наказами.

Поворотним моментом для Хусейна стало закінчення Російсько-турецької війни і укладення адріанопольської світу 14 вересня 1829 року. Згідно з умовами миру, Османська імперія повинна була надати автономію Сербії. Цей світ не влаштував босняків і викликав численні протести, так як автономна Сербія отримувала шість районів, які традиційно входили до складу Боснії. Після цього земельного переділу народилося боснийское рух за автономію.

Між 20 грудня та 31 грудня 1830 року, Градашчевич зібрав боснійську знати в Градачаце. Місяць, з 20 січня до 5 лютого, інше збори було проведено в Тузлі, щоб підготувати повстання. Звідти був зроблений заклик боснійським народних мас виступити для захисту Боснії. Популярний капітан Хусейн був неофіційно обраний головою руху. Інші деталі цього зібрання є темними і спірними. Згідно з деякими сучасними джерелами, бошняки зажадали від османських властей:

  • скасування привілеїв, наданих Сербії і, зокрема, повернення шість старих Боснійських районів;
  • припинення військових реформ;
  • припинення прямого управління Боснією і створення автономного боснійського уряду на чолі з місцевим лідером. У свою чергу, Боснія зобов'язувалася платити щорічну данину.

Війна за автономію[ред. | ред. код]

Боснійська знать, що зібралась у Тузлі, ухвалила рішення провести наступне зібрання в Травнику. Так як Травник був столицею османської провінції Боснії і резиденцією візира, боснійська знати йшла на пряму конфронтацію з османською владою. Тому Градашчевич закликав всіх учасників допомогти зібрати заздалегідь армію. 29 березня 1831 року Градашчевич приводить у Травник близько 4 000 осіб.

Дізнавшись про наближення повстанців, Намік-паша, сховався в замку Травника і призвав на допомогу братів Сулейманпашичей. Коли армія бунтівника прибула в Травник, вони зробили кілька попереджувальних пострілів у бік замку, показуючи візирові, що вони готові до військового зіткнення. Тим часом, Градашчевич послав частину своїх сил, під командою Мемиш-аги з Сребреніци, щоб зустріти сили Сулейманпашичей. Дві армії зустрілися в передмістях Травника 7 квітня 1831 року Там Мемиш-ага розгромив братів Сулейманпашичей і їх армію у 2 000 чоловік, змусивши їх відступити. 21 травня Намік-паша втік до Столац після нетривалої облоги. Незабаром Хусейн Градашчевич оголосив себе обраним главою Боснії.

Не витрачаючи даремно часу, Градашчевич 31 травня закликав всю боснійську знати негайно приєднатися до його армії разом з широкими народними масами. Тисячі людей відгукнулися на цей заклик, серед них було багато християн, які становили до однієї третини його військ. Градашчевич поділяє свою армію на дві частини, залишаючи одну частину в Зворнике, щоб відобразити можливе сербське вторгнення. З великою ж частиною військ він мав намір йти до Косова на зустріч великому візирові, якого послали з великою армією, щоб придушити повстання. По дорозі, він взяв місто Печ з 52-тисячною армією і продовжив шлях до Пріштіні, де влаштував свій головний табір.

На карті сучасної Боснії і Герцеговини. 1. Сараєво2. Столац, 3. Ґацко, 4. Требіньє. Герцеговину затемнено.

Битва з військом Великого візира Мехмед Рашид-паші сталася 18 липня близько Штимлье. Хоча обидві армії мали приблизно рівну чисельність, у військ Великого Візира було перевагу в зброю. Градашчевич послав частину своєї армії під командуванням Алі-бігу Фидахича вперед назустріч військам Рашида-паші. Після короткої перестрілки Фихадич зобразив відступ. Думаючи, що перемога майже в кишені, великий візир послав свою кінноту і артилерію у лісисту місцевість. Градашчевич негайно скористався цією тактичною помилкою і здійснив контратаку з більшою частиною своїх сил, майже повністю знищивши османські війська. Сам Рашид-паша був поранений і тільки дивом уникнув смерті.

Після обіцянок від великого візира, що султан задовольнить всі вимоги бошняк, якщо армія заколотників повернеться в Боснію, Градашчевич і його армія повернула назад додому. 10 серпня 1831 р. зустріч всіх ключових діячів руху за автономію Боснії була проведена в Пріштіні. На цій зустрічі було вирішено, що Градашчевич повинен бути оголошений візиром Боснії. Хоча Градашчевич спочатку відмовився, його оточення наполягло на його кандидатурі, і він зрештою погодився. Його новий статус був офіційно узаконений під час Всебоснийского конгресу, проведеного в Сараєво 12 вересня. Перед Царевой мечеттю присутні на Корані заприсяглися бути вірними Хусейну Градашчевичу.

У цей момент Хусейн став не лише головним воєначальником, але і очолив цивільну владу в Боснії. Він заснував власний суд, і перемістив центр Боснійської політики в Травник, зробивши це місто фактичною столицею бунтівного держави. У Травнику він заснував диван (боснійська рада), який разом з ним становив Боснийское уряд. Градашчевич також стягував податки в цей час, і стратив деяких місцевих противників руху за автономію. Він отримав репутацію героя і сильного, хороброго, і рішучого правителя.

Під час затишшя у збройних зіткненнях з османськими військами увагу було зосереджено на сильній опозиції руху за автономію в Герцеговині. Маленька кампанія була розпочата проти галузі з трьох різних напрямів:

  1. Військам з Сараєво наказали напасти на Столац для заключного битви з Намік-пашою, який втік туди після взяття Градашчевичем Травника.
  2. Війська з Босанскої країни повинні були допомогти військам з Сараєво в цій справі.
  3. Війська з Посавини і південного Подрінья повинні були атакувати Гацько та місцевого капітана Ісмаїла-агу Ченгича.

Зважаючи на це, Намік-паша залишив Столац, таким чином атака на місто була припинена. Атака на Гацько провалилася, так як війська з Посавини і південного Подринья були розгромлені військами Ченгича. Був, правда, і один успіх — у жовтні війська Градашчевича взяли Требінье і захопили деяких учасників столацкой опозиції.

Турецька зброя 1750—1800 років, яку використовували яничари

Боснійська делегація досягла табору великого візира в Скоп'є в листопаді 1831 року. Великий Візир пообіцяв делегації, що він наполягатиме, щоб султан прийняв вимоги босняків і призначив Градашчевича візиром автономної Боснії. Справжні наміри великого візира, однак, виявилися на початку грудня, коли він напав на боснійські війська, розташовані у передмістях Нові Пазара. Війська заколотників, однак, знову розгромили османську армію. Але з-за дуже суворої зими Боснійські війська були змушені повернутися додому.

Тим часом у Боснії, Градашчевич вирішив продовжити військову кампанію в Герцоговині незважаючи на несприятливу погоду. Капітан Ливно, Ібрагім-біг Фидрус, наказав перейти в рішучий наступ проти місцевих капітанів і таким чином розгромити внутрішню опозицію руху за автономію. Щоб досягти цього, Фидрус спочатку напав на Любушки, і місцевого капітана Сулейман-бігу. Війська Фидруса розгромили Сулейман-бігу і взяли під контроль майже всю Герцоговину крім Столаца. На жаль, частину армії, яка оточила сам Столац, зазнав невдачі на початку березня 1832 р. Отримавши інформацію, що Боснійські загони були виснажені через зими, капітан Столаца Алі-паша Ризванбегович зняв облогу, контратаковав бунтівників і розсіявши їх сили. До Столацу були послані війська з Сараєво, під командою Муяги Златаря, але вони були відкликані назад Градашчевичем 16 березня 1832 р. після того, як він отримав новини про великому наступі на Боснію, запланованому Великим візиром.

Прапор Боснії під час революції 1831—1832 років

Нова військова кампанія почалася на початку лютого 1832 року Великий Візир послав дві армії: одну з Вучтрна і одну з Шкодера. Обидві армії, прямували до Сараєву, і Градашчевич, послав військо приблизно в 10 000 чоловік, щоб зустріти їх. Коли війська Візира перетнули Дріну, Градашчевич наказав, щоб 6 000 чоловік під командуванням Алі-паші Фидахича зустріли їх у Рогатице, у той час як сили, розташовані в Вишеграді, повинні будуть звернутися до Пале в передмістях Сараєва. Битва між військом бунтівників і армією великого візира відбулася на рівнинах Гласинаца на сході від Сараєво, близько Соколаца в кінці травня 1832 року. Боснійська армія безпосередньо очолювалася Градашчевичем, у той час як османські війська очолювалися Кара Махмуд Хамді пашею, новим візиром Боснії, призначеним османськими владою. У цьому першому зіткненні Градашчевич був змушений відступити до Пале. У Пале битва тривала, і Градашчевич знову був змушений відступити; цього разу до Сараєво. Там, рада капітанів вирішив продовжити боротьбу.

Заключний бій відбувся 4 червня 1832 року в Ступі, маленькому містечку на дорозі між Сараєво і Илиджией. Після тривалого, інтенсивного бою здавалося, що Градашчевич знову переможе армію султана. Однак, врешті-решт, герцеговинские загони під командуванням Алі-паші Ризванбеговича і Ісмаїл-аги Ченгича прорвали оборону військ Градашчевича на фланзі. Розбита несподіваним нападом, армія бунтівника була змушена відступити в Сараєво. Було вирішено, що подальше військове опір марно. Градашчевич втік до Градачац, оскільки османська армія увійшла в Сараєво 5 червня і готувалася йти на Травник. Розуміючи, які труднощі можуть випробувати його сім'я і рідні, Хусейн Градашчевич вирішив покинути Градачац і просуватися до австрійської межі.

Мечеть Цар у Сараєві, де Градашевича було оголошено візирем Боснії

Вигнання і смерть[ред. | ред. код]

Фетва султана, объявляющая Градашчевича бунтівником і злочинцем, остаточно переконала Хусейна в необхідності залишити Боснію. Від'їзд зайняв кілька днів. Після сперечань з австрійськими чиновниками Градашчевич з великим числом послідовників нарешті досяг межі біля річки Сави 16 червня 1832 року. У той же день Хусейн разом з приблизно 100 послідовниками, слугами, і родиною перетнув кордон і опинився на землях Австрійської імперії. Хоча він розглядався як боснійська візир, він тим не менш перебував під арештом у Славонском Броді протягом місяця.

Австрійці, під тиском Османських властей, вирішили перемістити Градашчевича подалі від кордону. 4 липня 1832 року він був переміщений в Осієк, де він, по суті, жив в ув'язненні. Його спілкування з родиною та близькими були обмежені, і він неодноразово скаржився на це владі. Умови його утримання в кінцевому підсумку були поліпшені, і Градашчевич зміг покинути Осієк.

Вид на Золотий ріг з цвинтаря Ейюп, де поховано Градашевича

Наприкінці 1832 року Хусейн погодився повернутися в Османську імперію, щоб отримати від Султана фірман про помилування. Умови повернення, зазначені йому в Земуне, були дуже суворі: Градашчевич був зобов'язаний не тільки не повертатися в Боснії, але і взагалі не з'являтися на європейській частини Османської імперії. Розчарований, Градашчевич був змушений прийняти ці умови і поїхати в Белград. Він увійшов у місто 14 жовтня 1832 року як візир, в'їхавши верхи на коні, прикрашеному сріблом і золотом, і супроводжуваний великою процесією. Його вітали як героя мусульмани Белграда і розглядали нарівні з місцевим пашою. Градашчевич залишався в Белграді протягом двох місяців, протягом яких його здоров'я погіршився. У грудні він попрямував з Белграда до Стамбула, але оскільки його дочка була все ще дуже мала, його дружина залишилася в Белграді і приєднуючись до нього навесні наступного року.

У Стамбулі Градашчевич жив у старих казармах яничарів на площі Султанахмет, у той час як його родина жила в окремому будинку поблизу. Він жив щодо тихим життям протягом наступних двох років, єдиний яскравим моментом було пропозицію султана стати високопоставленим командиром нової армії. Градашчевич відхилив цю пропозицію. 17 серпня 1834 році він помер і був похований у Стамбулі. За легендою, він був отруєний за наказом османських властей, але швидше за все причиною смерті була холера. Однак точних даних на цей рахунок немає.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]