Ботанічна ілюстрація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Розділ ботаніки

Ботанічна ілюстрація

Plants diversity.jpg

Об'єкти дослідження

Рослини · Водорості
Гриби та ін…

Розділи ботаніки

Альгологія · Анатомія рослин · Бріологія · Геоботаніка · Географія рослин · Дендрологія · Діаспорологія · Карпологія · Ліхенологія · Мікогеографія · Мікологія · Морфологія рослин · Палеоботаніка · Палінологія · Систематика рослин · Фізіологія рослин · Фитопатология · Флористика · Екологія рослин · Етноботаніка

Знамениті ботаніки

Теофраст
Жозеф Піттон де Турнефор
Карл Лінней
Адольф Генріх Густав Енглер
Армен Леонович Тахтаджян
інші…

Історія

Історія ботаніки
Знамениті книги з ботаніки
Ботанічна ілюстрація

Ботанічна ілюстрація — мистецтво зображення форми, кольору, деталей рослин.

Ботанічні ілюстрації часто друкуються поруч з ботанічним словесним описом рослин у книгах, журналах та інших наукових ботанічних виданнях.

Створення таких ілюстрацій вимагає від автора-художника розуміння морфології рослин, доступу до натурних (живим природним) зразків або гербарію (зразкам, засушеним для збереження). Ботанічні ілюстрації найчастіше створюються у спільній роботі художника-ілюстратора та консультанта-ботаніка.

Манжетка звичайна. Ботанічна ілюстрація з книги О. В. Томе «Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz», 1885

Історія[ред.ред. код]

Багато ранніх фармакопеїв включали зображення рослин. Це робилося з метою кращого впізнавання того чи іншого виду, зазвичай, у лікувальних цілях. Точний опис і зображення рослин до появи таксономії було принципово важливо при виготовленні лікарських препаратів.

У XVI столітті швейцарець Конрад Ґеснер (1516–1568), вивчаючи рослини, робив тисячі малюнків різних частин рослин. Постійно вправляючи руку і очі, він удосконалював свої малюнки. Геснер виявляв характерні для рослин ознаки, покращуючи якість наукового малюнка. Його нариси стали ескізами для ілюстрацій його книги «Enchiridion historiae plantarum» (1541).

З появою та виданням систем ботанічної номенклатури з їх гранично точним описом рослин графічні або мальовничі ботанічні ілюстрації стають необов'язковими. Однак саме у той час серед художників з'являється спеціалізація, а потім та професія ботанічного ілюстратора. Ботанічні ілюстрації у той час (втім, як і всі інші ілюстрації) створювалися у техніці ксилографії.

У XVIII столітті поліпшення типографської справи дозволило друкувати ілюстрації більш точно у кольорі і у деталях. Гравюра на металі поступово заміняла ксилографію у якості основної техніки ботанічної ілюстрації. кожний ілюстрований лист книги розфарбовувався від руки аквареллю. Це було дуже клопітко та дорого вартувало. Видання великих, докладних та розкішних ботанічних книг (увражі) типу «Флор» було справою державної важливості — за ними судили, у тому числі, про технічні та інтелектуальні можливості цілих держав.

Зростаючий інтерес до ботанічних книг з боку провідних ботаніків та натуралістів, а також заможних власників маєтків, парків та садів, призвів до збільшення попиту — ілюстрації стали з'являтися і в книгах, розрахованих не лише на вузьких фахівців, але і на масового, хоча і багатого, читача. Цьому сприяло розвиток наприкінці XVIII — початку XIX століть торцевої гравюри на дереві, техніки більш досконалої, ніж обрізна ксилографія. Гравюра на дереві дозволяла великим майстрам передавати найскладніші колірні й тональні співвідношення і у зв'язку з цим не вдаватися до розфарбовування відбитка (естампи) від руки. Це робила останню не настільки дорогою, як гравюра на металі.

Ботанічні ілюстрації стали включати в себе такі види видань, як польові визначники, описи гербаріїв та колекцій, журнали. Розвиток фотографії та пов'язаних з нею способів друку аж ніяк не зробив ілюстрацію, виконану художником, старомодною. Ботанічний ілюстратор здатний створити гармонію точності та образності, сплести кілька природних зразків, щоб показати єдине ціле, одночасно показати і лицьову і оборотну сторони предметів (наприклад, листя). Крім того, дрібні деталі та частини рослин можна збільшити, щоб показати їх немов під мікроскопом, і розмістити їх на вільних місцях малюнка.

Знамениті книги з ботанічними ілюстраціями[ред.ред. код]

Видатні художники — ілюстратори ботанічних видань[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]