Ботанічна ілюстрація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ботаніка
Diversity of plants image version q.png
Ця стаття є частиною тематичної серії статей із ботаніки
Шаблон ШаблониКатегорія КатегоріяEmojione 1F333.svg Портал

Ботанічна ілюстрація — мистецтво зображення форми, кольору, деталей рослин.

Ботанічні ілюстрації часто друкуються поруч з ботанічним словесним описом рослин у книгах, журналах та інших наукових ботанічних виданнях.

Створення таких ілюстрацій вимагає від автора-художника розуміння морфології рослин, доступу до натурних (живих, природних) зразків або гербарію (зразків рослин, засушених для збереження). Ботанічні ілюстрації найчастіше створюються у спільній роботі художника-ілюстратора та консультанта-ботаніка.

Ботанічна ілюстрація П.-Ж.Редуте Rosa centifolia

.

Історія[ред. | ред. код]

Багато ранніх фармакопеїв включали зображення рослин. Це робилося з метою кращого розпізнавання того чи іншого виду, зазвичай, у лікувальних цілях. Точний опис та зображення рослин до появи таксономії було принципово важливим при виготовленні лікарських препаратів.

У XVI столітті швейцарець Конрад Ґеснер (1516–1568), вивчаючи рослини, робив тисячі малюнків різних частин рослин. Постійно вправляючи руку та очі, він удосконалював свої малюнки. Геснер виявляв характерні для рослин ознаки, покращуючи якість наукового малюнка. Його нариси стали ескізами для ілюстрацій його книги «Enchiridion historiae plantarum» (1541).

З появою та виданням систем ботанічної номенклатури з їх гранично точним описом рослин графічні або мальовничі ботанічні ілюстрації стають необов'язковими. Однак саме у той час серед художників з'являється спеціалізація, а потім та професія ботанічного ілюстратора. Ботанічні ілюстрації у той час (втім, як і всі інші ілюстрації) створювалися у техніці ксилографії.

У XVIII столітті поліпшення типографської справи дозволило друкувати ілюстрації більш точно у кольорі та у деталях. Гравюра на металі поступово заміняла ксилографію як основну техніку ботанічної ілюстрації. Кожний ілюстрований лист книги розфарбовувався від руки аквареллю. Це була дуже кропітка робота, яка дорого коштувала. Видання великих, докладних та розкішних ботанічних книг (увраж) типу «Флор» було справою державного значення — за ними судили, у тому числі, про технічні та інтелектуальні можливості цілих держав.

Зростаючий інтерес до ботанічних книг з боку провідних ботаніків та натуралістів, а також заможних власників маєтків, парків та садів, призвів до збільшення попиту — ілюстрації стали з'являтися і в книгах, розрахованих не лише на вузьких фахівців, але і на масового, хоча і заможного, читача. Цьому сприяло розвиток наприкінці XVIII — початку XIX століть торцевої гравюри на дереві, техніки більш досконалої, ніж обрізна ксилографія. Гравюра на дереві дозволяла великим майстрам передавати найскладніші колірні й тональні співвідношення і у зв'язку з цим не вдаватися до розфарбовування відбитка (естампа) від руки. Це робила останню не настільки дорогою, як гравюра на металі.

Ботанічні ілюстрації стали включати в себе такі види видань, як польові визначники, описи гербаріїв та колекцій, журнали. Розвиток фотографії та пов'язаних з нею способів друку аж ніяк не зробив ілюстрацію, виконану художником, старомодною. Ботанічний ілюстратор здатний створити гармонію точності та образності, сплести кілька природних зразків, щоб показати єдине ціле, одночасно показати і лицьову і оборотну сторони предметів (наприклад, листя). Крім того, дрібні деталі та частини рослин можна збільшити, щоб показати їх немов під мікроскопом, і розмістити їх на вільних місцях малюнка.

Знамениті книги з ботанічними ілюстраціями[ред. | ред. код]

Видатні художники — ілюстратори ботанічних видань[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. The Gottorfer Codex [Архівовано 16 вересня 2009 у Wayback Machine.](англ.) Der Gottorfer Codex [Архівовано 3 листопада 2010 у Wayback Machine.](нім.)

Посилання[ред. | ред. код]