Ботанічний сад

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Куритиба, Бразилія

Ботані́чний сад́ — науково-дослідницький та культурно-просвітницький заклад, в якому проводиться накопичення колекцій флори з метою її вивчення, збереження, культивування й акліматизації; пошук і добір рослин, перспективних для створення зелених насаджень і здійснення інших видів господарської діяльності; робота щодо збереження генофонду рослинного світу. У ботанічному саду створюються ділянки рідкісних і звичайних рослин, а також місцевої природної рослинності. Розрізняють ботанічні сади державного та місцевого значення.

Перші ботанічні сади в Європі[ред. | ред. код]

Серед перших був і ботанічний сад у місті Болонья, заснований натуралістом Уліссе Альдрованді (1522—1605). Він цікавився не тільки ботанікою, а й зоологією. Тому залишив у місті також Зоологічну колекцію, що стала підмурками Зоологічного музею.

В Україні[ред. | ред. код]

Національний ботанічний сад імені Миколи Гришка НАН України

В Україні є ботанічні сади, підпорядковані Національній академії наук України (Національний ботанічний сад імені Миколи Гришка НАН України) у Києві, Донецький та Криворізький ботанічний сад НАН України[1]), та підпорядковані іншим установам.

Львівська та київська колекції тропічних і субтропічних рослин, з колекцій усіх українських ботанічних садів, внесені до державного реєстру наукових об'єктів, що становлять національне надбання країни[2].

Всього в Україні станом на 2015 рік нараховувалося 30 ботанічних садів і 19 дендропарків різного підпорядкування, координацію наукових досліджень та організаційну діяльність яких здійснює Рада ботанічних садів та дендропарків України. Головною установою Ради є Національний ботанічний сад імені Миколи Гришка НАН України. У 2012 році Рада ботанічних садів і дендропарків України була одним з ініціаторів створення Ради ботанічних садів і дендропарків при Міжнародній асоціації академій наук.[3]

Список ботанічних садів України[ред. | ред. код]

У світі[ред. | ред. код]

Найбільший ботанічний сад[ред. | ред. код]

У провінції Хебей (Китай) планують звести найбільший у світі ботанічний сад площею 15 га. Купол, розташований на висоті сорока метрів, буде поділено на 8 частин. Зводитимуть його за допомогою системи Пантадома, тобто всі деталі конструкції збиратимуть на землі, а потім підніматимуть вгору. Це заощадить гроші на будівництві риштування, бо територія надто велика.

Про бюджет проекту і терміни його реалізації наразі нічого невідомо. Та якщо його втілять у життя, то це буде «найбільша теплиця в історії людства», кажуть у компанії EASTERN.[4]

Література[ред. | ред. код]

  • Ботанічні сади та дендропарки: науково-довідкове видання. — [2-е вид., вип. і доп.] / Рада ботанічних садів і дендропарків України. Держ. служба заповідної справи Мінприроди України, Глобальний екологічний фонд, Програма розвитку ООН в Україні; упоряд.: В. В. Кваша, О. О. Семенова, Н. В. Чувікіна; відп. ред.: Т. М. Черевченко, С. С. Волков; ред. кол.: Н. В. Заіменко (голова), Н. В. Трофименко (секретар), Т. С. Багацька, П. Є. Булах, С. В. Клименко, Ю. О. Клименко, С. І. Кузнецов; літ. ред. Н. А. Серебрякова. — Київ: ТОВ ″РСК ″Максимус″, 2010. — 393 с.: фотоіл. — (Заповідні території України)
  • Мін. буд-ва, арх-ри, ЖКГ України «Про затвердження Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України», 27 липня 2006.
  • Смолій В. А., Федорченко В. К., Цибух В. І. Енциклопедичний словник-довідник з туризму. — Київ : Видавничий Дім «Слово», 2006. — 372 с.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ботанічні сади НАН України. Архів оригіналу за 20 лютого 2009. Процитовано 29 квітня 2009. 
  2. Оранжерейний комплекс Львівського ботанічного саду потребує капремонту — директор
  3. Президія Національної академії наук України. Постанова від 01.07.2015 №. 170 «Про сучасний стан, проблеми і перспективи збереження та збагачення рослинного різноманіття в ботанічних садах та дендропарках України». Архів оригіналу за 19 серпня 2019. Процитовано 2 лютого 2016. 
  4. У Китаї збудують найбільший ботанічний сад у світі площею 15 га. Tokar.ua (uk-UA). 2 листопада 2018. Архів оригіналу за 6 листопада 2018. Процитовано 5 листопада 2018. 

Посилання[ред. | ред. код]