Ботанічний сад Сумського педагогічного університету

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ботанічний сад СДПУ
ім. А. С. Макаренка
(Ботанічний сад Сумського педагогічного університету)
Вхід до Ботанічного саду
Вхід до Ботанічного саду
50°53′48″ пн. ш. 34°45′30″ сх. д. / 50.896861° пн. ш. 34.758333° сх. д. / 50.896861; 34.758333Координати: 50°53′48″ пн. ш. 34°45′30″ сх. д. / 50.896861° пн. ш. 34.758333° сх. д. / 50.896861; 34.758333
Розташування: Україна Україна
м. Суми,
вул. 20 Років Перемоги
Площа: 4,76 га
Заснований: 1973 р.
Керівна
організація:
Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Ботанічний сад СДПУ ім. А. С. Макаренка (Ботанічний сад Сумського педагогічного університету). Карта розташування: Сумська область
Ботанічний сад СДПУ ім. А. С. Макаренка (Ботанічний сад Сумського педагогічного університету)
Ботанічний сад СДПУ
ім. А. С. Макаренка
(Ботанічний сад Сумського педагогічного університету)

CMNS: Ботанічний сад Сумського педагогічного університету у Вікісховищі

Ботанічний сад СДПУ ім. А. С. Макаренка (Ботанічний сад Сумського педагогічного університету) — ботанічний сад місцевого значення в Україні. Об'єкт природно-заповідного фонду Сумської області.

Розташований у місті Суми, на вулиці 20 Років Перемоги.

Площа 4,76 га. Статус надано згідно з рішенням Сумського облвиконкому від 27.09.1973 року. Перебуває у віданні Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка.

Загальні відомості[ред. | ред. код]

Ботанічний сад розташований на плакорній ділянці та схилах долини р. Стрілка з вилугованими чорноземами. Він займає підвищену, добре дреновану територію. В ньому зростає 600 більше 1000 видів рослин. З них лише третина — представники місцевої флори, а понад 55 видів належать до рідкісних або зникаючих. Колекційні фонди розміщені на ділянках дендрарію, у відділах квітково-декоративних рослин, методики біології, лікарських рослин, сільськогосподарських рослин. Вони репрезентують флору різних регіонів світу.

Колекція рослин ботанічного саду[ред. | ред. код]

У живій колекції рослин ботанічного саду представлені типові та раритетні види місцевої флори, інших регіонів України, інших природно-кліматичних зон. Тут можна побачити ендемічні та реліктові види рослин. У парку та фрагментах діброви на території ботсаду можна ознайомитись з видами-домінантами різних ярусів, характерних для Полісся та Лісостепу України фітоценозів, з характерними, але недомінуючими видами трав'янистих рослин; побачити адвентивні, синантропні та культивовані сільськогосподарські, лікарські, декоративні рослини тощо.

Колекція рослин ботанічного саду має велику цінність у формуванні понять про основні таксони рослинного світу, його різноманітність і значення. Загальна кількість видів, що культивуються у ботанічному саду, становить 494 таксони і форми, що відносяться до 91 родини, трьох відділів — плауноподібні (1 вид), папоротеподібні (4 види з чотирьох родин), голонасінні (21 вид із чотирьох родин), покритонасінні (329 видів із 78 родин), з них дерев та чагарників — 164, трав'янистих рослин — 330. Із квіткових рослин переважають дводольні (224 види з 151 роду, 42 родин). Однодольних нараховується 105 видів із 49 родів, 6 родин. Ботанічний сад успішно використовується з навчальною метою іншими вишами, ліцеями, школами міста Суми та області.

Науково-дослідна робота[ред. | ред. код]

Науково-дослідна робота у ботанічному саду здійснюється за такими основними напрямками: розробка оптимальних методик культивування рідкісних видів рослин, вивчення особливостей розмноження і поширення адвентивних видів, інтродукція рослин, селекція та генетика. Крім цього, ведуться дослідження в галузі агрохімії та захисту рослин.

Серед питань, що вивчаються в ботанічному саду,— порівняльно-анатомічні дослідження окремих родин вищих рослин, мікробіоти та фітопатогенної діяльності грибів, дослідження впливу мікроелементів і біологічно активних речовин на ріст і розвиток рослин, розширення асортименту деревно-чагарникових і трав'янистих видів, які використовуються у зеленому будівництві, дослідження радіаційного та хімічного мутагенезу культурних рослин, вивчення консортивних зв'язків рідкісних видів, розробка питань охорони природи.

Галерея[ред. | ред. код]


Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  • Список природоохоронних територій (Сумська обл.)