Боярські (герб)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Боярські
POL COA Bojarski.png
Деталі
Носій Боярські

Боярські (пол. Bojarski) – шляхетський герб нащадків українського старшинського роду в Росії.

Опис герба[ред. | ред. код]

Опис з використанням принципів блазонування, запропонованих Альфредом Знамієровським[1]:

У блакитному полі золотий півмісяць, над яким срібна стріла вістрям догори.

В клейноді хвіст павича, що пробитий стрілою вправо.

Намет: блакитний, підбитий сріблом праворуч, а золотом ліворуч.

Історія[ред. | ред. код]

Герб вживала родина Боярських, представник якої, Михайло, прибув 1658 р. з Речі Посполитої до Слобідської України. Герб вперше згаданий у книзі Oбщий гербовник дворянских родов Всероссийской імперии (1863)[2].

Звертає увагу подібність герба Боярських на герб Сaс, а також той факт, що польські Боярські вживали цей герб.

Історія роду[ред. | ред. код]

Федір Боярський записаний у VI генеалогії книзі полтавської шляхти із провінції харківської. Проте, враховуючи недоліки в документації, походження сім'ї Боярських не було затверджене у главі, що присвячена "старої знаті", а у наступній главі, яка є переліком нової знаті. Там був замінений капітан польських королівських військ, Михайло Боярський (середина XVII ст.) і схвалений Герольдією. У наведеному вище документі, перераховані всі нащадки Федора Боярського. Документи, виставила філія герольдії в Києві, із записами для книг в губерніях: подільської, московської, мінської.

Предки роду Боярських служили в польській королівській армії. Це були: Казимир, Іван Боярські. 1658 року Іван дослужився до звання капітана і був посвячений у лицарі. Його нащадки були господарями сіл і записані до 6 книги генеалогії волинського воєводства. 9 березня 1851 було надано шляхетство Едварду Боярському, про що свідчить випущений тоді диплом[3][4].

Гербовий рід[ред. | ред. код]

Герб, як власний герб, вживала тільки одна сім'я: Боярські.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Tadeusz Gajl: Herbarz polski od średniowiecza do XX wieku : ponad 4500 herbów szlacheckich 37 tysięcy nazwisk 55 tysięcy rodów. L&L, 2007. ISBN 978-83-60597-10-1.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Alfred Znamierowski, Paweł Dudziński: Wielka księga heraldyki. Warszawa: Świat Książki, 2008, s. 104–108. ISBN 978-83-247-0100-1.
  2. Общий Гербовник дворянских родов Всероссийской Империи (Obszczij gerbovnik dvorianskich rodow Wsierossijskoj Imperii). T. 11. 1863, s. 38.
  3. Боярская книга 1639 года (А-Д).
  4. Historia Rosyjskich rodów Архівовано 20 липень 2010 у Wayback Machine..