Бої в Бєлгородській та Курській областях (2024)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бої в Бєлгородській та Курській областях Росії (2024)
Карта просування російських добровольців
Карта просування російських добровольців

Карта просування російських добровольців
Дата: 12 березня7 квітня 2024 року
Місце: Росія Росія, Бєлгородська,
Курська область,
Воронезька область,
Брянська область
Результат: Добровольці відступили з Бєлгородської та Курської області
Територіальні зміни: Російські Визвольні Сили взяли під контроль населені пункти Горьковський, Козинка, Лозова Рудка Бєлгородської області, та частково Тьоткіно, Курської Області [1] [2].
Сторони
Російські Визвольні Сили

За підтримки:

ГУР МОУ [3]

Росія Росія
Командувачі
Денис Нікітін
Максиміліан Андронніков
Владислав Амосов

Рустам Ажиєв

Ахмед Закаєв

Політичне керівництво:
Володимир Путін

Військове керівництво:
Сергій Шойгу

Костянтин Бушуєв

Військові формування
Інтернаціональний легіон ТрО ЗСУ

За підтримки: Територіальна оборона України

ЗС РФ
ФСБ РФ
Втрати
Особовий склад:
 • 236 поранених або вбитих (за даними РФ)
 • 6 вбитих (за даними РДК та ЛСР)

Техніка:

 • 1 Танк Т64 БВ
Особовий склад (за даними РДК, та ЛСР):
 • 613 Загинуло[6]
 • 827 Поранено[6]
 • 27 Взято в полон [7][6]


Техніка: (За даними ЛСР, та Сіббату)[8]

 • 7 танків (в т.ч. три Т-72, один Т-72БЗ)
 • 20 БМП (в т.ч. БМП-2, БМП-3)
 • 6 гаубиць Д-30
 • 4 БТР
 • 4 міномети
 • 2 МТ-12 «Рапіра»
 • 2 2С19 «Міста-С»
 • 2 БПЛА ZALA
 • 1 БМ 21 "Град"
 • 1 ЗПГ
 • 1 комплекс «Муром»
 • 1 станція РЕБ
 • 1 броньований автомобіль
 • 20 одиниць різної автомобільної техніки (важкої та легкої)

 Бої в Бєлгородській та Курській областях Росії (2024) — військова операція російських визвольних сил, а саме: РДК, Легіону «Свобода Росії», Батальйону «Сибір» та ЗС ЧРІ; яка розпочалась 12 березня 2024 року, з метою звільнення росіян від кремлівської диктатури.

Хронологія

[ред. | ред. код]

12 березня

[ред. | ред. код]

Вдень ЛСР заявив про повний контроль над селом Тьоткіно, але після декількох годин після своєї заяви її було спростувано, та наголошено що в Тьоткіно бойові дії все ще йдуть.[9] Ексдепутат Держдуми РФ Ілля Пономарьов, якого пов'язують з діяльністю легіону "Свобода Росії" стверджував, що на територію Бєлгородської та Курської областей зайшли об'єднані сили Легіону, РДК та "Сибірського батальйону" у межах спільної операції. За його словами, прикордонний населений пункт Лозова Рудка в Бєлгородській області опинився під контролем бійців[джерело?].

13 березня

[ред. | ред. код]

Бої в Бєлгородській області продовжились, Бєлгород зазнав удару безпілотниками.

Російські війська ще раз зазнали втрат від бійців РДК, внаслідок атак на Бєлгородську область, у регіоні залишилося без світла понад 45 тисяч місцевих жителів. [10]

Асамблея Національного Відродження опублікували мапу бойових дій в Телеграмі.[11]

14 березня

[ред. | ред. код]

Губернатори Курської та Бєлгородської областей підтвердили нові спроби прориву кордону.[12]

Ввечері РДК оголосив про гуманітарний коридор з 21:00 по 7:00 для евакуації цивільних із ряду населених пунктів.[13]

З Білгородської області вдалось евакуювати більше 7000 цивільних автомобілів, а з Курської близько 600.

«Після закінчення терміну дії гуманітарного коридору буде продовжено знищення військових об'єктів на території Білгородської та Курської областей до звільнення регіону від військ путінського режиму», – зазначають в легіоні «Свобода Росії».[14][15]

Губернатор Бєлгородської області В'ячеслав Гладков о 14.18 повідомив у Telegram, що "Грайворонський міський округ зазнав повторної атаки з боку ЗСУ" (російська влада продовжує наполегливо не визнавати, що їй протистоять російські добровольці -ред.). За його словами, в місті є поранені.

О 15.30 він написав, що в Бєлгороді та Бєлгородському районі запущено сирену ракетної небезпеки.[16]

15 березня

[ред. | ред. код]

Було чутно вибухи в самому Бєлгороді, повідомляється про роботу систем ППО та залпового вогню. Бої з військами московського режиму тривають[17][18][19]. Представники РДК рекомендували цивільним покинути місто через майбутні обстріли.

16 березня

[ред. | ред. код]

Російський добровольчий корпус обстріляв позиції збройних сил Російської Федерації на АПП «Грайворон» з трофейного БТР-82А, який був захоплений російським добровольчим корпусом з минулого рейду на Бєлгородську Область в 2023 році.[20]


Визвольні сили Росії повідомили про нанесення масованого удару по воєнним об'єктам і позиціям збройних сил Російської Федерації в місті Бєлгород в 17:00, о тій же годині в Бєлгороді була оголошена ракетна загроза.[21]


Також російські визвольні сили оголосили про відкриття третього гуманітарного коридору, який діяв з 22:00 16 березня по 8:00 17 березня.[22]

Крім того визвольні сили Росії опублікували відеозвернення до президента Російської Федерації Володимира Путіна:

Володимире Путін, весь світ уже кілька днів спостерігає, як російське місто Бєлгород, Бєлгородська та Курська області перетворилися на зону активних бойових дій. В той же час поставлена тобою адміністрація, незважаючи на наші неодноразові заклики, перешкоджає евакуації цивільного населення. У зв'язку з цим, виключно через твої амбіції, продовжують страждати й гинути мирні люди. Ми закликаємо тебе припинити цей цирк, подумати про долі ні в чому не винних росіян і дозволити евакуацію цивільних із зони бойових дій. Твої вибори давно вже перетворилися на повний фарс. Припини заганяти простих людей на участь у твоєму спектаклі на виборчі дільниці під бомби й артилерійські снаряди! Навіть примусове волевиявлення не є можливим, поки звучать сигнали повітряної тривоги! Ти давно втратив свою легітимність, а в теперішніх умовах зникла навіть видимість виборчого процесу. Всім очевидно, що Росії потрібні негайні й глибокі зміни. В Росії давно назріла потреба в глибокій трансформації стосунків влади з народом, відвертої розмови про нові та справедливі суспільні правила. Якщо ти готорвий обговорювати майбутнє нашої країни без диктатури й авторитаризму — ми, з нашого боку, готові до такої розмови. Якщо у тебе ще збереглися мужність і відповідальність — виходь з нами на зв'язок зручним тобі способом.

https://t.me/russvolcorps/912

Оригінальний текст (рос.)
Владимир Путин, весь мир уже несколько дней наблюдает, как русский город Белгород, Белгородская и Курская область превратились в зону активных боевых действий. В то же время поставленная тобой администрация, несмотря на неоднократные наши призывы, препятствует эвакуации гражданского населения. В связи с этим, исключительно из-за твоих амбиций, продолжают страдать и гибнуть мирные люди. Мы призываем тебя прекратить этот цирк, подумать о судьбах ни в чем не повинных россиян и разрешить эвакуацию гражданских из зоны боевых действий. Твои выборы давно уже превратились в полный фарс. Прекрати загонять простых людей для участия в твоем спектакле на избирательные участки под бомбы и артиллерийские снаряды! Даже принудительное волеизъявление не возможно, когда звучат сигналы воздушной тревоги! Ты давно утратил свою легитимность, а в нынешних обстоятельствах изчезла даже видимость избирательного процесса. Всем очевидно, что России необходимы немедленные и коренные изменения. В России давно назрела необходимость глубокой трансформации отношений власти с народом, откровенного разговора о новых и справедливых общественных правилах. Если ты готов обсуждать будущее нашей страны без диктатуры и авторитаризма — мы со своей стороны готовы к такому разговору. Если у тебя ещё сохранились мужество и ответственность — выходи с нами на связь удобным для тебя способом.

17 березня

[ред. | ред. код]

О 8:00 закінчилась дія третього гуманітарного коридору для евакуації, та російські визвольні сили продовжили свій наступ на Курську та Бєлгородську області.


Підрозділи російських визвольних сил заявили, що разом з добровольцями Чеченської республіки Ічкерія зайшли до населеного пункту Горьковський і захопили місцеву адміністрацію.[23] Того ж дня було повідомлено про визволення села Козинка.[24]

18 березня

[ред. | ред. код]

Легіон «Свобода Росії», та Сибірський батальйон вперше опублікували дані про втрати Російської Федерації під час їхньої операції в Бєлгородській та Курській Областях.

Так за їх даними втрати Збройних Сил Російської Федерації склали:[25][26]

Особовий склад: 613 вбито 829 поранено 27 взято в полон;

Техніка: 7 танків (в т.ч. три Т-72, один Т-72БЗ), 20 БМП (в т.ч. БМП-2, БМП-3), 6 гаубиць Д-30, 4 БТР, 4 міномета, 2 МТ-12 «Рапіра», 2 2С19 «Мста-С», 2 БПЛА ZALA, 1 БМ 21 «Град», 1 СПГ, 1 комплекс «Муром», 1 станція РЕБ, 1 ретранслятор, 2 одиниці броньованої автомобільної техніки, 2 одиниці інженерної техніки (ескаватори), 57 одиниць різної автомобільної техніки (тяжкої і легкої);

О 12:19 легіон «Свобода Росії» опублікував відео зі знищенням складу боєприпасів в населеному пункту Тьоткіно, Курської Області.

О 18:29 російські визвольні сили повідомили про початок нанесення ракетно-артилерійських ударів по воєнних об'єктах в Бєлгороді, та закликали мешканців Бєлгорода евакуйоватись.[27]

19 березня

[ред. | ред. код]

Російські визвольні сили знищують пріоритетні цілі на околицях Журавлівки.[28][29][30]

20 березня

[ред. | ред. код]

Губернатор Гладков оголосив про створення коридорів і блокпостів до евакуйованих населених пунктів Козинка, Глотове, Гора-Поділ, Новостріївка-Перша, Новостріївка-Друга, Безімено і Грайворон, заборонивши в'їзд стороннім особам.

Повідомлялося, що бої тривають у Красній Ярузі, Козинці, Грайвороні, Горьковському, Журавлівці та Октябрському, а також інші вторгнення в Курську. ФРЛ також оприлюднила ще кілька перехоплених дзвінків, в яких повідомлялося, що населення Бєлгорода евакуюють до Старого Оскола. Міноборони Росії заявило, що його сили "повністю очистили" Козинку від бойовиків, знищивши 650 з них "ударами з авіації та артилерією". Німецький мілблогер Джуліан Репке оцінив, що російські військові скинули з повітря фугасні бомби FAB-500.

21 березня

[ред. | ред. код]

ФСБ заявила про затримання чотирьох осіб за «виправдання тероризму». Одного з них, мешканця Бєлгорода, звинуватили у співпраці з РДК для підготовки нападу на російський військовий об’єкт. Тим часом російські мілблогери стверджували, що солдати ВДВ відбили вторгнення під Тьоткіно, а лідер Чечні Рамзан Кадиров стверджував, що його західно-ахматські загони були перекинуті в Білгород і брали участь у боях біля харківської ділянки кордону. У Києві Олексій Барановський з ЛСР, Денис Капустін з РДК і "Холод" з батальйону "Сибір" зустрілися на прес-конференції Укрінформу, заявивши, що вони все ще діють у регіоні, а дані про втрати оприлюднять лише один раз, після завершення операції.

22 березня

[ред. | ред. код]

Дмитро Пєсков, прес-секретар Путіна, повторив постійну заяву російського уряду про те, що всі антикремлівські сили були відкинуті з Білгородської та Курської областей. ФСБ також повідомила, що її співробітники затримали в Москві сімох чоловіків за підозрою у співпраці з РДК.

26 березня

[ред. | ред. код]

ФСБ заявила, що «спільник» РДК загинув внаслідок спрацювання саморобного вибухового пристрою, який він мав при собі під час його затримання за звинуваченням у підготовці нападу на пункт збору гуманітарної допомоги в Самарській області.

27 березня

[ред. | ред. код]

Легіон «Свобода Росії» опублікував в обліковому записі X (раніше Twitter), що член підрозділу Дані Таммам Акель, який також має позивний «Апостол», загинув під час бою[31]. Це перший раз під час вторгнення, коли опозиційні сили публічно оголосили про втрату.

7 квітня

[ред. | ред. код]

Російський Добровольчий Корпус оголосив про завершення операції в Бєлгородській і Курській області, та повідомив про 4-х загиблих з їх сторони — Сергій Попов «Терен», «Вольф», «Башмак», та «Толян».

Реакція

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. https://t.me/legionoffreedom/1161
 2. https://t.me/SiberianBattalion/259
 3. https://news-liga-net.cdn.ampproject.org/v/s/news.liga.net/ua/amp/politics/news/budanov-pro-povstantsiv-rf-ne-zbyraiutsia-zakinchuvaty-sprobuiemo-dopomohty-v-miru-mozhlyvostei?amp_gsa=1&amp_js_v=a9&usqp=mq331AQIUAKwASCAAgM%3D#amp_tf=%D0%94%D0%B6%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%BE%3A%20%251%24s&aoh=17107738608198&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&ampshare=https%3A%2F%2Fnews.liga.net%2Fua%2Fpolitics%2Fnews%2Fbudanov-pro-povstantsiv-rf-ne-zbyraiutsia-zakinchuvaty-sprobuiemo-dopomohty-v-miru-mozhlyvostei
 4. В ичкерийском подразделении заявили о захвате сельской администрации в Белгородской области
 5. https://t.me/ssternenko/26486
 6. а б в Struck, Julia. ‘Putin Devours Lives of People’ – Pro-Kyiv Militias Claim Over 1,400 Russian Military Casualties. Kyiv Post. Процитовано 18 March 2024.
 7. Fornusek, Martin (16 March 2024). Anti-Kremlin militia claims to have captured 25 Russian troops. The Kyiv Independent. Процитовано 16 March 2024.
 8. https://t.me/legionoffreedom/1169
 9. Через кордон на танках. РДК і ще два батальйони ведуть рейд у двох областях РФ, заявили про контроль над селищем у Курській області — онлайн. nv.ua (укр.). Процитовано 12 березня 2024.
 10. Бєлгород скиглить про атаку дрона на будівлю ФСБ
 11. Ассамблея Национального Возрождения [АНВ]. Telegram. Процитовано 19 березня 2024.
 12. Бої за російське Тьоткіно. Що відбувається на кордоні РФ та України. BBC News Україна (укр.). 14 березня 2024. Процитовано 14 березня 2024.
 13. https://www.facebook.com/UNNews (14 березня 2024). Прорив кордону з РФ: у РДК оголосили про створення гуманітарного коридору Російський | УНН. unn.ua (укр.). Процитовано 14 березня 2024.
 14. Білгород і Курськ: легіон «Свобода Росії» повідомив результати дії гуманітарного коридору. ГЛАВКОМ (укр.). 15 березня 2024. Процитовано 15 березня 2024.
 15. Gazeta.ua (14 березня 2024). Півтори години на евакуацію: жителів Бєлгородщини та Курщини знову попередили про обстріл. Gazeta.ua (укр.). Процитовано 15 березня 2024.
 16. У Грайвороні на Бєлгородщині проводитимуть евакуацію населення – перехоплення ГУР. Українська правда (укр.). Процитовано 15 березня 2024.
 17. У Бєлгороді через вибухи закривали виборчі дільниці: деталі четвертої доби рейду РДК (укр.). 15 березня 2024.
 18. Паніки "немає": у Бєлгороді раптово позакривали ТЦ. 24 Канал (укр.). 14 березня 2024. Процитовано 15 березня 2024.
 19. Вибухи в Бєлгороді: в рф заявили про збиття 10 повітряних цілей. Слово і Діло (укр.). 15 березня 2024. Процитовано 15 березня 2024.
 20. Русский Добровольческий Корпус. Telegram (Ru) . 16 березня 2024. Процитовано 16 березня 2024.
 21. Легион «Свобода России». Telegram (Ru) . 16 березня 2024. Процитовано 16 березня 2024.
 22. Легион «Свобода России». Telegram (Ru) . 16 березня 2024. Процитовано 16 березня 2024.
 23. Сибирский Батальон. Telegram. Процитовано 17 березня 2024.
 24. Російські добровольці підняли свої прапори ще в одному селищі на території рф. Слово і Діло (укр.). 18 березня 2024. Процитовано 17 березня 2024.
 25. Легион «Свобода России». Telegram. Процитовано 18 березня 2024.
 26. Два селища — не межа. Куди просунулися бійці РДК й ЛСР у Росії (мапа). ФОКУС (укр.). 18 березня 2024. Процитовано 18 березня 2024.
 27. Сибирский Батальон. Telegram. Процитовано 18 березня 2024.
 28. Війна на росії - повстанці знищили склади боєприпасів. MRPL.CITY (укр.). Процитовано 20 березня 2024.
 29. Залишають окупантів без засобів зв'язку: легіон "Свобода Росії" активно знищує ворожу техніку. 24 Канал (укр.). 19 березня 2024. Процитовано 20 березня 2024.
 30. На околицях Бєлгородської області знищено системи спостереження — добровольці показали відео. novyny.live (укр.). 19 березня 2024. Процитовано 20 березня 2024.
 31. Погиб российский доброволец Дани Таммам Акель с позывным "Апостол", — ЛСР (видео). ФОКУС (рос.). 27 березня 2024. Процитовано 29 березня 2024.

Посилання

[ред. | ред. код]