Бравлин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бравлин
Правління ?-818[Джерело?]
Попередник Олег
Наступник Дір
Біографічні дані
Дата народження бл.745[Джерело?]
Дата смерті бл.818[Джерело?]
Династія Києвичі

Бравли́н (*745 - †818?[Джерело?]) — князь на Русі, який у кінці 788-790 років[Джерело?] зі своєю дружиною здійснив похід у Крим, захопив Херсонес (Корсунь), Сурож (Судак), Корчев (Керч). Про цей похід Бравлина, зокрема про напад на Сурож до 802[Джерело?] року, є відомості в «Житії Стефана Сурозького». Існують відомості про те що князь Бравлин був охрещений до 778[Джерело?] року, й разом зі своєю дружиною прийняв християнство.

Історичні відомості[ред.ред. код]

Автор оповідання про житіє святого Стефана Сурозького розповідає, що на рубежі VIII і IX століть князь русів Бравлин здійснив з Дніпра успішний великий морський похід проти візантійських колоній на південному березі Криму і закріпив за собою Кримське узбережжя від Корсуня (нинішнього Севастополя) до Керчі включно.

Потім флот русів провів вдалу десантну операцію проти Амастриди, що знаходилася на місці сучасного турецького міста Синопа. Таким чином, давні українці-руси при допомозі військового флоту, ще у VIII столітті твердо стали на чорноморському побережжі Криму. В цей час значним портом у гирлі Дніпра стають Олешки (нинішній Цюрупинськ), а Дніпро вже тоді був важливим торговим шляхом не лише для київських купців. Безпеку цього торгового шляху забезпечував княжий флот.

Але у «Житії» князя Бравлина названо «новгородським князем». Думки дослідників із цього приводу розділились. Деякі вважають похід Бравлина свідченням існування у вказаний час досить потужної держави із центром у Великому Новгороді, здатної організувати далекі військові експедиції. Інші зазначають, що «Новгород» — дуже розповсюджена у період розселення слов’ян назва міста і жодних підстав ототожнювати Новгород Бравлина з Великим Новгородом історичні документи не дають.

Більшість українських істориків вважають Бравлина київським князем. Михайло Грушевський писав, що «.. міг бути київським князем той Бравлин, що ходив на Сурож, але так само міг бути якимсь князем на полудні, залежним від Києва, або київським воєводою..»

Посилання[ред.ред. код]

Попередник
Олег
Alex K Kievan Rus..svg Князь Київський
?-818
Alex K Kievan Rus..svg Наступник
Дір