Бравлин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бравлин
Detail aus der Brawallschlacht.jpg
Князь Київський
Правління VIII-IX ст.
Попередник Олег
Наступник Аскольд
Дір
Біографічні дані
Народження VIII ст.
Смерть IX ст.
Династія Київичі

Бравли́н (роки народження і смерті невідомі) — легендарний руський князь, який у кінці VIII — початку IX століття зі своєю дружиною здійснив похід у Крим, захопив Херсонес (Корсунь), Сурож (Судак), Корчев (Керч). Про цей похід Бравлина, зокрема про напад на Сурож є відомості в «Житії Стефана Сурозького».

Історичні відомості[ред.ред. код]

Автор оповідання про житіє святого Стефана Сурозького розповідає, що на рубежі VIII і IX століть князь русів Бравлин здійснив з Дніпра успішний великий морський похід проти візантійських колоній на південному березі Криму і закріпив за собою Кримське узбережжя від Корсуня (нинішнього Севастополя) до Керчі включно.

Потім флот русів провів вдалу десантну операцію проти Амастриди, що знаходилася на місці сучасного турецького міста Синопа. Таким чином, давні українці-руси при допомозі військового флоту, ще у VIII столітті твердо стали на чорноморському побережжі Криму. В цей час значним портом у гирлі Дніпра стають Олешки, а Дніпро вже тоді був важливим торговим шляхом не лише для київських купців. Безпеку цього торгового шляху забезпечував княжий флот.

Але у «Житії» князя Бравлина названо «новгородським князем». Думки дослідників із цього приводу розділились. Деякі вважають похід Бравлина свідченням існування у вказаний час досить потужної держави із центром у Великому Новгороді, здатної організувати далекі військові експедиції. Інші зазначають, що «Новгород» — дуже розповсюджена у період розселення слов’ян назва міста і жодних підстав ототожнювати Новгород Бравлина з Великим Новгородом історичні документи не дають. Археологічні дослідження з кінця XIX ст. свідчать про те, що в ІХ столітті міста ще не було, а життя в Великому Новгороді почалося в XI, XII, а часом і в XIV ст. За Новгородським першим літописом молодшого ізводу «город» був закладеним Володимиром Ярославичем у 1044 році

Більшість українських істориків вважають Бравлина київським князем. Михайло Грушевський писав, що «.. міг бути київським князем той Бравлин, що ходив на Сурож, але так само міг бути якимсь князем на полудні, залежним від Києва, або київським воєводою..»

Посилання[ред.ред. код]

Попередник
Олег
Alex K Kievan Rus..svg Князь Київський
VIII-IX ст.
Alex K Kievan Rus..svg Наступник
Аскольд
Дір