Брандер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Застосування брандерів проти Непереможної армади

Бра́ндер (нім. Brander, нід. brander, від branden — «горіти») — судно в епоху вітрильного флоту, навантажене горючими та вибуховими речовинами, призначене для спалення ворожих кораблів.

Історія

[ред. | ред. код]

Як брандери використовувались застарілі судна. В сторону противника брандери скеровувались за вітром або за течією, найчастіше вночі або в тумані. Брандер споряджався так, щоб міг швидко спалахнути і при зустрічі з ворожим кораблем підпалити його. За допомогою брандерів спалювались також мости.

Прикладом успішного застосування брандерів була Чесменська битва 1770 року.

З появою парового флоту брандери втратили своє значення.

Пізніше брандерами стали називати судна, завантажені баластом, які затопляли при вході в бухти, гавані, в каналах, щоб завадити доступу до них з моря. З цією метою брандери застосовувались під час Першої, Другої світових воєн та під час блокади українського флоту в Донузлаві.

Нащадками брандерів є сучасні надводні дрони-камікадзе, що оснащені вибухівкою та самознищуються при атаці — наприклад, українські дрони, що застосовуються під час російсько-української війни з 2022 року. Їх також іноді називають брандерами[1].

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Брандер // Советская военная энциклопедия / под ред. Н. В. Огаркова. — М.: Воениздат, 1980. — Т. 1. — 638 с. — (в 8-ми т). — 105 000 экз.
  1. "Влучення було": корабель РФ "Іван Хурс" пошкоджено під час атаки морських дронів, — УП (відео). ФОКУС (укр.). 25 травня 2023. Архів оригіналу за 27 травня 2023. Процитовано 27 травня 2023.