Браницькі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Браницькі
POL COA Gryf.svg
Гриф
Опис герба: У червоному полі срібний грифон. В нашоломнику срібний грифон без передніх лап, із мисливським золотим рогом.

Місце походження: Королівство Польське
Замки / палаци: Палац Браницьких у Хорощі, Палац Браницьких у Білостоці, Палац Браницьких у Варшаві

Брани́цькі або Брані́цькі[1] (пол. Braniccy) — польські шляхетські та магнатські роди. Відомі чотири роди Браницьких — гербів Голобок, Гриф, Корчак та Яніна, що мали цілком різне походження. Найстаровиннішим з цих родів є рід Браницьких герба Гриф.

Браницькі гербу Голобок[ред.ред. код]

Ян, протопласта Браніцьких гербу Голобок, мав бути сином Пйотра Цебровського, а з братом Пйотром у 1441 році поділити спадок батька[2].

  • Пйотр — суддя земський львівський

Браницькі гербу Гриф[ред.ред. код]

Рід Браницьких герба Гриф є гілкою магнатського роду Грифітів[pl] і походить з Браніце та Рущі — давніх місцевостей близько Кракова, що нині знаходяться в межах міста[3].

На відміну від Потоцьких чи Калиновських політичної ваги Браницькі набули досить пізно — на початку XVII століття. Саме тоді вони стали власниками величезних маєтків у Червоній Русі (Галичині) та на Поділлі.

Початок могутності роду Браницьких поклав Ян Клеменс Браницький — надвірній маршалок коронний. Саме з ним та його сином Стефаном Миколаєм пов'язаний процес розширення земельних володінь родини і придбання впливу при королівському дворі[3].

У другій половині XVIII століття Ян Клеменс Браницький ІІІ, названий так на честь діда, єдиний син Стефана Миколая, добився найвищої військової посади в Речі Посполитій — став у 1752 році великим гетьманом коронним і залишався ним 19 років. До цього він служив у Франції, одержав звання генерала артилерії. У 1767 році Ян Клеменс активно співпрацював у Радомській конфедерації. Він не мав дітей і, після його смерті у 1771, ця гілка роду Браницьких згасла[3].

Представники:

Маєтності:

Браницькі гербу Корчак[ред.ред. код]

Були представлені на Брацлавщині та Поділлі.

Представники:

Браницькі гербу Яніна[ред.ред. код]

  • Адам, Єнджей, згадані 1539 року
  • Людвік, Казімєж підписали вибір королем Яна ІІ як представники Любельського воєводства

Примітки[ред.ред. код]

  1. Аркуша О. Анджей Потоцький: біографія політика. — С. 115—116.
  2. Boniecki A. Herbarz polski: wiadomości historyczno-genealogiczne o rodach szlacheckich. — Warszawa : Warszawskie Towarzystwo Akcyjne Artystyczno-Wydawnicze, 1900. — Cz. 1. — T. 2. — S. 313. (пол.)
  3. а б в Stefan Ciara. Zarys kariery Branickich herbu Gryf oraz Branickich herbu Korczak. http://www.wilanow-palac.pl (пол.). Музей у Вілянуві. Процитовано 2018-03-23. 
  4. Polski Słownik Biograficzny. — Kraków, 1936. — T. II/1, zeszyt 1. — S. 409—411. (пол.)
  5. Braniccy-korczak (01) (пол.)
  6. Potoccy (03) (пол.)

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]