Браницькі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Браніцькі,[1] або Браницькі (пол. Braniccy) — польські шляхетські та магнатські роди. Відомі роди Браніцьких гербів Голобок, Гриф, Корчак та Яніна, що мали цілком різне походження.

Браніцькі гербу Голобок[ред.ред. код]

Ян, протопласта Браніцьких гербу Голобок, мав бути сином Пйотра Цебровського, а з братом Пйотром в 1441 році поділили спадок батька.[2]

  • Пйотр — суддя земський львівський

Браницькі гербу Гриф[ред.ред. код]

Герб Гриф

На відміну від Потоцьких чи Калиновських політичної ваги Браницькі набули досить пізно — на початку XVII століття. Саме тоді вони стали власниками величезних маєтків у Червоній Русі (Галичині) та на Поділлі.

Початок могутності роду Браницьких поклав Ян Клеменс Браницький — маршалок надвірний коронний. Саме з ним та його сином Стефаном-Миколаєм пов'язаний процес розширення земельних володінь родини і придбання впливу при королівському дворі.

У другій половині XVIII століття Ян Клеменс Браницький (названий так на честь діда) добився найвищої військової посади в Речі Посполитій — став у 1752 році великим коронним гетьманом і залишався ним 19 років. До цього він служив у Франції, одержав звання генерала артилерії. У 1767 році Ян-Клеменс активно співпрацював у Радомській конфедерації. Після його смерті ця гілка роду Браницьких згасла. Дочки (інщі дані — сестри) Яна Клеменса Браницького (за іншими даними, не мав дітей у шлюбах[3]) вийшли заміж за представників родів Сапігів, Потоцьких та Любомирських і значні маєтності Браницьких перейшли до їх рук.

Браницькі гербу Корчак[ред.ред. код]

Герб Корчак

Були представлені на Брацлавщині та Поділлі.

Представники[ред.ред. код]

Браніцькі гербу Яніна[ред.ред. код]

  • Адам, Єнджей, згадані 1539 року
  • Людвік, Казімєж підписали вибір королем Яна ІІ як представники Любельського воєводства

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Аркуша О. Анджей Потоцький: біографія політика. — С. 115—116.
  2. Boniecki Adam. Herbarz polski: wiadomości historyczno-genealogiczne o rodach szlacheckich. — Warszawa : Warszawskie Towarzystwo Akcyjne Artystyczno-Wydawnicze, 1900. — Cz. 1. — t. 2. — S. 313. (пол.)
  3. Braniccy (01) (пол.)
  4. Polski Słownik Biograficzny. — Kraków, 1936. — T. II/1, zeszyt 1. — S. 409—411. (пол.)
  5. Braniccy-korczak (01) (пол.)
  6. Potoccy (03) (пол.)

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]